Už lietuvių kalbos puoselėjimą įteikta šeštoji „Raidė A“

Šeštąją mūsų krašto šviesuolio Jono Augustaičio vardinę statulėlę „Raidė A“ Šakių viešosios bibliotekos direktorė Kristina Lebedžinskienė (kairėje) įteikė Šakių „Varpo“ mokyklos lietuvių kalbos ir teatro mokytojai, dramos studijos įkūrėjai ir režisierei Vilijai Meškaitienei. D. Pavalkio nuotr.

Vasario 21-ąją, minint Tarptautinę gimtosios kalbos dieną, Šakių viešojoje bibliotekoje vyko gimtosios kalbos šventė „Kalba – žmogaus kultūros esmė“, kurios metu įteikta kalbos sergėtojo, mokytojo, Šakių krašto šviesuolio Jono Augustaičio vardinė statulėlė „Raidė A“. Šį kartą ji iškeliavo į Šakių „Varpo“ mokyklos lietuvių kalbos ir teatro mokytojos Vilijos Meškaitienės rankas. 

Konferencinę šventinio renginio dalį pranešimu „Ar Lietuvos valdovai ir diduomenė kalbėjo lietuviškai? Kokie įrodymai?“ pradėjo svečias – kalbininkas, baltistas, habilituotas humanitarinių mokslų daktaras profesorius Alvydas Butkus, prisipažinęs, kad jaučiasi kaip žuvis vandenyje būdamas Zanavykijos, iš kurios kilo bendrinė lietuvių kalba, centre. Remdamasis išlikusiais rašytiniais Viduramžių šaltiniais, profesorius įrodė, kad senojoje Lietuvoje buvo kalbėta lietuviškai, nors „yra daug manančių, kad Lietuvos valdovai buvo gudai (baltarusiai) ar net vikingai, kurie lietuviškai nekalbėjo“. 

Pranešimą „Albino Bernoto kūrybos vaizdingi veiksmažodžiai“ pradėjusi skaityti pedagogė, poetė Ona Jasinskienė juokavo, kad su ja klausytojams teks nusileisti iš pilių menių ir, pasak kraštiečio A. Bernoto, „atmaknoti į savo kraštą pas savuosius sakuotnugarius ir molaklynius“. 

Pasak O. Jasinskienės, A. Bernoto kūryboje nerasime įmantraus barokiško kalbėjimo, gana savitą vaidmenį poetas suteikia veiksmažodžiui – prasmingai derantys žodžiai kuria įsimintinus vaizdus. Tokių perliukų, kaip „žiojasi lyg lūpos gimto kiemo vartai“, „kaip kekę juodųjų serbentų linguodama skabė rožančių senelė“, „mane Mičiurinas sukryžmino su Dirse“, O. Jasinskienė išrinko 360, tad radosi visai solidus žodynas. 

Ir štai pagaliau sulaukta svarbiausio šventės momento – J. Augustaičio vardinės statulėlės „Raidė A“ įteikimo. Bibliotekos direktorė Kristina Lebedžinskienė šiemet šį garbingą apdovanojimą įteikė Šakių „Varpo“ mokyklos lietuvių kalbos ir teatro mokytojai, dramos studijos įkūrėjai ir režisierei Vilijai Meškaitienei, kuri už jaunimo kūrybiškumo ir meilės teatrui ugdymą bei Šakių garsinimą Lietuvoje ir užsienyje apdovanota Šakių krašto ambasadorės ženkleliu. Jos vadovaujamas dramos kolektyvas – ne vienos teatro šventės ir festivalio laureatas, įvertintas ir „Aukso paukštės“ apdovanojimu.

„Nė neįsivaizduojat, kiek kalbos variantų čia praplaukė, kol aš klausiausi pranešimų ir gražių žodžių apie Augustaitį“, – prisipažino į penkių „Raidės A“ damų kompaniją įrašyta V. Meškaitienė, patikinusi, kad ne tik jos pamokos, bet ir šiandieninis pasisakymas turbūt bus „ne pagal protokolą“. 

„Labai džiaugiuosi, kad esu kalbėjusi su Jonu Augustaičiu. Aš gėrėjausi jo erudicija ir tiesiog  galvojau, koks didis yra tas žmogus, tačiau niekada nesitikėjau, kad man atiteks jo vardinė „Raidė A“, – atviravo pedagogė ir pridūrė, kad „Raide A“ galėtų pasidalinti su visomis lietuvių kalbos mokytojomis, nes jos visos nori to paties – kad lietuviškas žodis pasiektų vaikų širdis.

Renginio metu mokytojos Vilijos Meškaitienės parengti mokiniai pristatė meninę kompoziciją „Bala nematė“. D. Pavalkio nuotr.

V. Meškaitienės žodį pratęsė jos mokiniai, atlikę meninę kompoziciją „Bala nematė“, sukurtą pagal Violetos Palčinskaitės ir Sigito Gedos eiles. Veronika Tarnauskaitė viso kolektyvo vardu dėkojo mokytojai už pilnas juoko, nepamirštamas repeticijas, pastabas, kurios ir padeda pasiekti tokį rezultatą ir suvokti, kad visada reikia siekti savo tikslų ir svajonių. 

Sulaukusi gausybės sveikinimo žodžių, pagyrimų ir mėgstamiausių geltonų gėlių žiedų iš rajono savivaldybės mero Raimondo Januševičiaus, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Dariaus Aštrausko, savivaldybės tarybos kultūros ir meno tarybos pirmininkės Rimos Rauktienės, Šakių „Varpo“ mokyklos ir „Žiburio“ gimnazijos bendruomenių, buvusio ilgamečio „Varpo“ mokyklos direktoriaus Vito Daniliausko ir kitų, atvykusių jos pasveikinti, V. Meškaitienė neslėpė susijaudinimo. 

Už meilę gimtajai kalbai pirmoji Šakių krašto šviesuolio Jono Augustaičio vardinė statulėlė „Raidė A“ 2019 m. buvo įteikta ilgametei rajono savivaldybės kultūros ir turizmo skyriaus vedėjai Augenijai Julei Kasparevičienei, 2020m. už išskirtinę pagarbą ir atsidavimą kalbai buvo nominuota pedagogė Ona Jasinskienė, 2021m. už tarnystę kalbai „Raidė A“ iškeliavo į Sudargo krašto patriotės Albertos Natalijos Dragūnaitienės rankas, 2022 m. už gimtosios kalbos sklaidą vardinė statulėlė įteikta rajono savivaldybės kalbos tvarkytojai Rimutei Grušienei, o 2023 m. už pastangas skleisti mokinių kultūrinį akiratį ir kūrybingumą „Raide A“ apdovanota lituanistė Nijolė Vaičiulienė.

Po renginio niekas neskubėjo skirstytis, šventę tęsė malonūs pokalbiai ir šilti apsikabinimai bei šių nekasdienių akimirkų įamžinimas ir gyva muzika, kurią viso renginio metu dovanojo retro stiliaus grupė „RepriZa“.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip vertinate šios kadencijos Vyriausybę?

klausimelis 06 18Alvydas iš Šakių:

Penkiasdešimt ant penkiasdešimt. Manau, kad tiesiog reikia leisti dirbti. Kalbant apie Navickienę, keista situacija, ką veikė tarnybos anksčiau, bet, tiesą pasakius, truputį gaila. Galėjo pabaigti kadenciją, kas čia beliko. Negerai, kad vis dar neturim švietimo ministro, kad žemės ūkio ministras pakeistas nebuvo. Bet yra ir gerų dalykų – labai aktyvus krašto apsaugos ministras. Ir pati ministrė pirmininkė – nematau žmogaus, kuris ją galėtų pakeisti. 

klausimelis 06 18 2

Ričardas iš Bliuviškių:

Nu va čia tai politika! Nepasitikiu nė trupučio. Dvi atsistatydino, kodėl vis dar Šimonytė ten? Ji tiek visko prižadėjusi, nieko neišpildo, o ir šiaip, mano manymu, situacija prasta, skandalai labai negražiai atrodo. Anksčiau dar truputį normalesnės buvo Vyriausybės, bet kai konservatoriai... Nelabai net ir seku, ką jie ten daro, per radiją nebent nugirstu, kaip, pavyzdžiui, apie Navickienės atsistatydinimą. Blogai.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.