Ketina minėti Pasprūsės metus

Į Vilkaviškio rajono savivaldybės posėdžių salę susirinkę įvairių Paprūsės regionui priklausančių savivaldybių atstovai diskutavo, kaip geriau parengti būsimo jubiliejaus programą. Vilkaviškio rajono savivaldybės nuotr.

Dar birželio pradžioje Vilkaviškyje vyko susitikimas, kurio metu buvo mėginama aptarti, kaip galėtų būti įprasminta kitais metais minima Prūsijos kunigaikštystės bei Paprūsės regiono 500 metų susikūrimo sukaktis. Šiame susitikime dalyvavo įvairių Paprūsės regionui priskirtų savivaldybių atstovai, tarp jų ir Šakių rajono vicemeras Darius Jakavičius.

Susitikimo metu pristatyti Paprūsės teritorijos apibrėžimą ir pagrindinius bruožus ėmėsi edukologas, teisės filosofas ir teisės sociologas, ilgametis Mykolo Romerio universiteto prof. Vytautas Šlapkauskas. Anot jo, Paprūsė – tai pasienyje aplink Prūsijos kunigaikštystę susiformavęs regionas, kuriame kur kas tankiau nei pačioje LDK ir Lenkijoje ar Žemaitijoje apsigyveno ir taikiai sugyveno skirtingos kalbinės ir religinės bendruomenės. Regionui buvo būdingas multikultūralizmas bei intensyvi iš Prūsijos perimtų techninių inovacijų bei atradimų recepcija, kuri skatino Lietuvos ekonomikos bei kultūros raidą ir lėmė Paprūsės savivaldybių Lietuvoje suklestėjimą. Iš Prūsijos kunigaikštystės į LDK ir Lenkiją sklido technologinės, ekonominės ir kultūros inovacijos. Paprūsės regionas apima dabartines Vilkaviškio, Šakių, Jurbarko, Pagėgių, Šilutės, Šilalės, Klaipėdos rajono (Gargždų) bei Kretingos savivaldybių teritorijas.

Šia proga 2025 m. ketinama surengti bendrą praktinę-mokslinę nacionalinę Paprūsės jubiliejaus paminėjimo konferenciją, jubiliejaus renginių ir nacionalinės konferencijos medžiagos pagrindu parengti ir išleisti monografiją. Tokių tikslų įgyvendinimui planuojama pasirašyti Paprūsės regiono savivaldybių bendradarbiavimo susitarimą, iki rugsėjo savivaldybėse suformuoti atskiras darbo grupes, iki gruodžio parengti bendrą renginių planą, suformuoti turistinius Paprūsės savivaldybes jungiančius maršrutus, bibliotekose surengti su Paprūse susijusių knygų parodas ir t. t.

Tiesa, reikia pabrėžti, kad toks darinys kaip „Paprūsė“, bylojantis apie bendrumą tarp, pavyzdžiui, Šakių ir Šilalės savivaldybių vien todėl, kad šios teritorijos kadaise ribojosi su Prūsija, profesionalių mokslininkų, istorikų gretose ne itin gajus ir pripažįstamas. Vis tik ne visi keliai grynu mokslu grįsti, o gerai tai ar blogai – skonio reikalas.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip vertinate mintį atstatydinti sveikatos ministrą Arūną Dulkį?

klausimelis 07 19Ona iš Šakių:

Pritariu, visiškai kvailas. Man viskas nepatinka, ką jis daro, o ypač kad prievarta varė skiepytis. Pati ligoninėse dažnai nesilankau, nors sveikatos neturiu, bet neinu – kai neinu, tai sveikesnė. Turėtų būti kažkaip kitaip viskas, bet kažin ar kas keisis. 

klausimelis 07 19 2

Eugenijus iš Keturnaujienos:

O kuo jis blogas? Man jis patinka, geras žmogus. Aišku, yra problemų sveikatos apsaugos srityje, pavyzdžiui, labai didelės eilės būna, jei šeimos daktarė išėjo atostogų – kita nepriims, reikia laukti mėnesį laiko, kad vaistus išrašytų. Bet šiaip visko, kas pas mus yra, užtenka, netenka į kitus miestus važiuoti. Grįžtant prie politikos, man atrodo, kad tiesiog reiktų leisti visiems ministrams pabaigti kadenciją ir viskas.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.