Tarp penkių Lietuvos mažųjų kultūros sostinių – ir Kudirkos Naumiestis

Paminklas Melno taikai, Širvintos tiltas, Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčia Kudirkos Naumiestyje. V. Zimnickienės nuotr.

Lietuvos mažųjų kultūros sostinių projektų atrankos posėdyje išrinktos 2025 metų mažosios kultūros sostinės, atstovaujančios kiekvienam etnografiniam regionui. Tarp komisijos atrinktų – ir Kudirkos Naumiestis, ateinančiais metais nešiantis Mažosios kultūros sostinės vėliavą.

Kultūros ministerijos pranešime žiniasklaidai skelbiama, kad Lietuvos mažosios kultūros sostinės vardą taip pat nuspręsta suteikti Žeimeliui (Pakruojo r.), Rudaminai (Vilniaus r.), Drevernai (Klaipėdos r.) ir Švėkšnai (Šilutės r.).
Pranešama, kad Mažųjų kultūros sostinių atrankos laimėtojai didelį dėmesį skirs veikloms, kurios stiprins vietos kultūrinį identitetą, partnerystes, kurs naujas ir puoselės jau esamas tradicijas, sutelks skirtingų kartų ir patirčių žmones, garsins miestelio vardą bei paveldą, leis pasitelkti inovatyvias formas, minės bendruomenių jubiliejines datas.

Nuo 2014 m. kasmet organizuojamas projektas „Mažosios Lietuvos kultūros sostinės“ sutelkia dėmesį į mažesnius Lietuvos miestelius ir kaimus, pasižyminčius išskirtine kultūros įvairove ir aktyvia bendruomenine veikla. Mažosiomis kultūros sostinėmis yra tapusios jau daugiau nei 80 gyvenviečių. Konkurso laimėtojai pritraukia lankytojus ne tik iš regiono, bet ir visos šalies, organizuoja daugybę renginių, puoselėja kultūros paveldą ir gyvąsias tradicijas.

Beje, rajone tai jau trečias kartas, kai vietos bendruomenei patikėta nešti Mažosios kultūros sostinės vėliavą. 2016 m. Mažąją kultūros sotine buvo paskelbtas Gelgaudiškis, 2020 m. – Lekėčiai.

„Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos organizuojamo Lietuvos mažųjų kultūros sostinių konkurso tikslas – skatinti kaimo gyventojų kultūrinį aktyvumą ir kūrybingumą, plėtoti kultūrą ir meną regionuose, bendruomenių kūrybines iniciatyvas, kultūros paslaugų prieinamumą.

Daugelyje mažųjų sostinių vietinių entuziastų, kultūros įstaigų darbuotojų ir savanorių pastangomis sukuriami įsimintini kultūriniai renginiai įtraukiant vietos bendruomenę, auga profesionalaus meno prieinamumas ir sklaida, atsiranda naujų kultūrinio turizmo iniciatyvų ir bendradarbiavimo idėjų“, – rašoma ministerijos pranešime.

Pasak Kudirkos Naumiesčio kultūros padalinio vadovės Vidos Čeplevičienės, jai pradėjus dirbti Kudirkos Naumiestyje ji turėjo svajonę į šį miestą atnešti Mažosios kultūros sostinės vėliavą, tad džiaugiasi, jog svajonė taip organiškai ir išsiplėtojo. Žinoma, tai ne tik džiaugsmas, bet ir didžiulė atsakomybė bei daug darbo.

„Kaip bendruomeniškai dirbome, taip dirbsime kartu ir toliau. Yra vienas pagrindinių planų daryti pasaulio naumiestiečių suėjimą. O apskritai – kaip renginiai buvo, taip ir toliau vyks, tik gal stipresni, gal daugiau profesionalaus meno norisi, kad ateitų į provinciją, bet iš tiesų dar reikia pagramdyti, pasiknaisioti, ką įdomesnio galime atkapstyti“, – sako V. Čeplevičienė.

Anot padalinio vadovės, planuojama, kad Mažosios kultūros sostinės metai startuos nuo Vasario 16-ąją vyksiančių „Varpo“ apdovanojimų. Šūkio, sako pašnekovė, kol kas dar irgi neturime, bet tikslas – kad Kudirkos Naumiestis skambėtų plačiai.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

35-eri Nepriklausomybės metai: Ar jaučiate pažangą?

klausimelis 03 14Emilijus iš Gelgaudiškio:

Be abejo per 35-erius metus padaryta didelė pažanga daugelyje sričių. Mano vaikystėje nebuvo mobilių telefonų, interneto. Po truputį viskas keitėsi. Teko ragauti ir emigranto duonos Norvegijoje. Pastebėjau, kad šioje šalyje gyvena išsilavinę žmonės, skiriasi nuo mūsų ir žmonių intelektas. Ten tave laiko žmogum, ne taip, kaip kartais mūsų šalyje. Šiuo metu dirbu Lietuvoje. Čia ir šeima. Visgi manau, kad šiandien dar nėra visiškos žodžio laisvės. Žmonės yra suvaržyti ir viešai negali reikšti savo nuomonės. 

klausimelis 03 14 2

Gytis iš Liepalotų:

Gimiau nepriklausomoj Lietuvoj. Paskelbus nepriklausomybę, Lietuvai daug galimybių atsivėrė: keliauti, studijuoti užsienyje. Teko ir man padirbėti Norvegijoje, bet pajutau, kad noriu sugrįžti, nes čia draugai, šeima. Todėl ir norisi būti čia. Esu Tėvynės fanas. Galima perspektyvią ateitį susikurti ir Lietuvoje, o jauni žmonės išvyksta į užsienį, kad užsidirbtų pragyvenimui. Visgi Lietuvoje sunku gauti gerai apmokamą darbą, kad įsigytum būstą, galėtum gyventi atskirai nuo tėvų.

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.