Auksu tviskantis Eglės Tyzenhauz laikas

„Kai ateina supratimas, kai ateina meilė sau, kai ateina džiaugsmas gyvenimu, kai ateina išmintis... tada viskas tampa šviesiau. Kažkaip netikėtai pradėjau kurti laikrodžius. Čia ir vėl tinka – „kai ateina“. Ką jie skaičiuoja? Viską – laiką, minutes, džiaugsmą“, – kalbėjo parodos atidarymo metu Eglė Tyzenhauz. G. Sutkuvienės nuotr.

Penktadienio popietė buvo tarsi rudens repeticija. Lašnojo, kol visai įsilijo, tačiau Zanavykų muziejaus amatininkų namo durys buvo svetingai atvertos, o vos peržengus slenkstį pasitiko kaip visada švytinti keramikės Eglės Tyzenhauz šypsena. Keramikos darbų parodos „Kai ateina...“ atidarymas buvo jaukus ir šiltas, tačiau ekspozicija savo baltumu ir auksu nustebino net senus keramikės bičiulius. Būtent tam, sako Eglė, dabar ir atėjo laikas.

Parodos pavadinimas, sako autorė, ne vienam kelia klausimą – kas ateina? Pasirodo, viskas paprasta, nes viskas, kas svarbu – jau atėjo.

„Kai ateina supratimas, kai ateina meilė sau, kai ateina džiaugsmas gyvenimu, kai ateina išmintis... tada viskas tampa šviesiau. Kažkaip netikėtai pradėjau kurti laikrodžius. Čia ir vėl tinka – „kai ateina“. Ką jie skaičiuoja? Viską – laiką, minutes, džiaugsmą“, – kalba E. Tyzenhauz baltos spalvos darbų fone. Paroda tikrai šviesi, beveik akinamai balta, viliojanti prabangiu tikro aukso spindėjimu. Autorė pripažįsta, kad finansiškai nepigu švaistytis auksu.

„Visada smagu kurti tai, ką nori, ką sugalvoji, kai nereikia vadovautis užsakymu“, – kalba keramikė šiuo metu įkūrusi studiją „Art Tyzenhauz“ Kaune. Ten vyksta keramikos užsiėmimai, joje kuria ir pati, be to, kūrėja dažnai leidžiasi į savęs pažinimo stovyklas kaip lektorė, moko papuošalų kūrimo subtilybių. Juk nėra paslapties – kūryba žmones išlaisvina, joje daug ką galima išskaityti.

Kai ekspozicijoje stabtelime prie kūrinio „Sudužęs laikas“, ji ir toliau su šypsena pasakoja, kad ir tokio juk kiekvieno gyvenime būna – tamsaus, niūraus, liūdno, iššvaistyto. Tačiau auksinės detalės skulptūroje tarsi vėl byloja, jog visos tokio laiko pamokos tik į naudą.

Ši paroda gimė labai greitai. Procesą, pasakoja E. Tyzenhauz, paspartino ir kraustynės iš vienos studijos į kitą, be to, ir su muziejumi buvo tvirtai sutarta parodos data. Vos keletas darbų yra iš anksčiau, visa kita – nauja. Didžioji dalis eksponuojamų kūrinių puikiai tiks ne vien namų papuošimui. Jie turi funkciją – padėklai, vazos, laikrodžiai, lėkštės. Eglė vėl smagiai kvatojasi, kad ir tam, matyt, atėjo laikas, kai norisi kūrinių su funkcija. Nauja ir itin tą vakarą moteris viliojusi linija – papuošalai. Kiekvienai pagal skonį ir stilių – tiek mėgstančioms masyvius papuošalus, tiek toms, kurios mieliau renkasi mažesnius.

Keramikės bičiuliai tą popietę susižavėję kraipė galvas, kad iš kūrinių sunkiai beatpažįsta Eglę. Daug baltos kaulinės keramikos ir porceliano, kurie dailiai sujungia organiškas formas ir architektūriškus raštus. Toks lengvas ir subtilus alsavimas su blizgiomis aukso detalėmis, kurios suteikia prabangos. Tobulas modernios estetikos ir tradicinės keramikos technikos derinys.

E. Tyzenhauz jau 30 metų keramikoje, 22-ejus metus ji „Dailiaus“ narė, todėl Lukšiuose visada kaip namuose. Pati augo grožio apsuptoje aplinkoje: tėtis įskiepijo meninius gebėjimus, o mama – meilę rankdarbiams. Su amžinatilsį jaunesne sese ji mėgo eksperimentuoti ir išbandyti įvairias meno sričių technikas. Tie eksperimentai, sako Eglė, tęsiasi ir dabar, o smagiausia, kad nežinai, kuo jie baigsis, nes molis – nuostabi žemės jėgos pripildyta medžiaga, turinti begales kaprizų. Menu užsikrėtė tik vyriausias sūnus – jis pasinėrė į kalvystę, o parodos atidaryme dalyvavusi dukra Sofija ir sūnus Rytis meną daugiau stebi iš šalies. Užtat abu turi puikių verslui ir pradavimams reikalingų savybių. Jie dabar mamai padeda plėtoti naująjį prekės ženklą „Art Tyzenhauz“.

„Vaikų turėti tikrai apsimoka, – džiaugsmu degančiomis akimis sako Eglė, – ir jie man dabar jau leidžia daryti viską, ką tik sugalvoju. Galiu jau įgyvendinti net labiausiai crazy idėjas.“

E. Tyzenhauz yra surengusi kelias dešimtis autorinių parodų, dalyvauja pleneruose, keramikės darbų yra įsigiję muziejai ir kolekcionieriai, ji yra daugiametė „Aukso vainikų“ ir kitų konkursų dalyvė bei nominantė. Nuo 2004 m. Eglė yra Lietuvos tautodailininkų sąjungos Kauno skyriaus narė, o nuo 2010 m. jai suteiktas meno kūrėjo statusas. Profesionali keramikė yra sukūrusi daug brandžių keramikos darbų, kurie pasižymi išraiškingomis formomis, novatoriškomis idėjomis, žmogaus ir gamtos plėtojamomis temomis bei šiluma ir žavesiu.

Paroda Zanavykų muziejuje bus eksponuojama iki lapkričio 30 d. – užsukite ir nebijokite, jei aukso spindėjimas jus pakerės taip, jog ką nors norėsis įsigyti.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar ryžtumėtės donorystei?

klausimelis 10 04Regina iš Šakių:

Vieną kartą esu davusi kraujo. Mano artimoje aplinkoje nėra aukojusių organų. Organų donorai, manau, yra drąsūs, gyvybę gelbstintys žmonės. Negalvojau, kad pati galėčiau tapti organų donore, manau, organai mano jau per seni. Kur įsigyti donoro kortelę, deja, nežinau. 

klausimelis 10 04 2

Gražina iš Šakių:

Donorystė – kilnus būdas padėti kitam. Be abejo, yra reikalinga. Yra žmonių, kurie nesiryžta donorystei. Kad galbūt donoro organai išgelbėjo kažkieno gyvybę, tokio atvejo mano artimoje aplinkoje nebuvo. Esu prieš maždaug 30 metų davusi kraujo. Jei šiandien būtų pačios sveikesni organai, sutikčiau tapti donore. Kaip įsigyti donoro kortelę? Greičiausiai kreipčiausi į savo šeimos gydytoją.

dzingulevicius geras
 
ambrozija350px
 
chrebtovas 10 26

BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.