Pensijų kaupimas Lietuvoje

Keletas laikraščio skaitytojų prašo plačiau paaiškinti apie pensijų kaupimą Lietuvoje. Tenkiname šį prašymą (parengta pagal Lietuvos Respublikos draudimo priežiūros komisijos medžiagą)

Atsakymas. Kas svarbu pensijų sistemos reformos dalyviui?
Pirma, - pensijos kaupimo dalyvio amžius. Privačiame pensijų fonde sukauptos pensijos dydis priklauso nuo to, kiek laiko į fondą buvo mokami pinigai, todėl dalyvauti naujoje pensijų kaupimo sistemoje ypač apsimoka jauniems žmonėms. Mažiausiai rizikingu laikomas konservatyvaus investavimo pensijų fondas. Šį fondą patartina rinktis žmogui, kuris kaups pensiją fonde apie 10 - 15 metų. Jauni žmonės gali rinktis rizikingesnius pensijų fondus - kuo pensijų fondo investavimo strategija rizikingesnė, tuo, tikėtina, daugiau bus galima uždirbti.

Antra,- gaunamo atlyginimo dydis. Jeigu Jūsų gaunamas atlyginimas nėra didelis ir Jūs kaupsite pinigus pensijų fonde palyginti trumpą laiką (10 - 12 ar mažiau metų), tikėtina, kad senatvėje Jūs gausite mažesnę pensiją, nei būtumėte gavę tik iš "Sodros". Asmenims, dalyvavusiems pensijų kaupime, valstybinių socialinio draudimo senatvės pensijų dydis bus proporcingai mažinamas teisės aktų nustatyta tvarka.

Trečia, -  pensijų fondo valdymo mokesčiai. Kiekvienoje pensijų kaupimo bendrovėje valdymo mokesčiai mokesčiai gali skirtis. Įstatymas nustato maksimalius šių mokesčių dydžius: už pensijų fondo valdymą negali būti imama daugiau kaip 10 procentų dydžio vienkartinis mokestis, imamas nuo kiekvienos pervedamos į pensijų fondą įmokos, ir daugiau kaip 1 procento dydžio kasmetis mokestis nuo Jūsų sukaupto turto.
 
Ketvirta, - galimybė nutraukti pensijų kaupimo sutartį.
Ši galimybė atsirado pagal 2004 metų birželio 1 d. Seimo priimtas Pensijų kaupimo įstatymo pataisas.  Pensijų kaupimo sistemos dalyvis turi teisę vienašališkai nutraukti pirmą kartą sudarytą pensijų kaupimo sutartį raštu pranešęs pensijų kaupimo bendrovei per 30 kalendorinių dienų nuo sutarties sudarymo.

Pensijų kaupimo bendrovė, gavusi dalyvio raštišką pranešimą, kad jis nori nutraukti sutartį, privalo per 3 darbo dienas apie tai pranešti VSDF valdybai. Pensijų kaupimo sutartis laikoma nutraukta, kai VSDF valdyba ją išregistruoja iš dalyvių registro.

Penkta,-  konkrečios fondo taisyklės.
Kiekviena pensijų kaupimo bendrovė privalo prie pensijų kaupimo sutarties pridėti savo pensijų fondo taisykles. Jos kiekvienoje bendrovėja gali šiek tiek skirtis.

Šešta,- fonde sukauptų lėšų pajamingumas.
Šiuo metu nei viena pensijų kaupimo bendrovė negarantuoja Jūsų lėšų, kaupiamų pensijų fonde, pajamingumo. Jei pensijų kaupimo bendrovės atstovas, Jums siūlydamas sudaryti pensijų kaupimo sutartį ir teikdamas informaciją apie galimas pensijų išmokas, naudojasi skaičiuokle, įsitikinkite, ar šią skaičiuoklę tikrai parengė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Septinta,- dalyvavimo pensijų kaupime laisvanoriškumas. Kiekvienas, ketinantis dalyvauti naujoje pensijų kaupimo sistemoje, turi teisę pats pasirinkti, kurioje pensijų kaupimo bendrovėje kaupti papildomą pensiją. Darbdavys negali įtakoti darbuotojo pasirinkimo.

Aštunta,-  galimybė  keisti ne tik tos pačios pensijų kaupimo bendrovės valdomus pensijų fondus, bet ir pačią pensijų kaupimo bendrovę.
Ši galimybė atsiranda tik praėjus trejiems metams nuo pirmosios pensijų kaupimo sutarties sudarymo.

Devinta,- renkantis (keičiant) fondą svarbu įvertinti:

  1. pensijų fondo investavimo strategiją ir investavimo riziką. Pagal investavimo strategiją pensijų fondai dažniausiai skirstomi į konservatyviuosius (obligacijų) ir mišriuosius, investuojančius į akcijas ir obligacijas. Konservatyviuosius pensijų fondus patartina rinktis vyresniems žmonėms, o mišriuosius arba investuojančius vien tik į akcijas, - jaunesniems ir linkusiems labiau rizikuoti. Informacija apie investavimo strategiją yra pateikta kiekvieno pensijų fondo taisyklėse.
  2. investavimo grąžą.
  3. Administravimo mokesčius. II pakopos pensijų fondo valdymo mokesčiai per metus gali sudaryti ne daugiau kaip 1 % nuo fondo turto ir ne daugiau kaip 10 % nuo dalyvio įmokėtų įmokų. Mokestis nuo turto turi didesnę reikšmę, jei iki pensinio amžiaus liko daug laiko (7 metai ir daugiau), o jei investavimo laikotarpis trumpesnis, tuomet svarbesni mokesčiai nuo įmokų. Informaciją apie administravimo mokesčius galima rasti pensijų fondų taisyklėse ir puslapių www.dpk.lt ir www.vpk.lt pensijų skiltyse. Taip pat derėtų nepamiršti, kad bendru atveju pensijų kaupimo bendrovės keitimas Jums kainuos 0,2% sukaupto turto vertės (tik viena pensijų kaupimo bendrovė nenuskaito mokesčio už dalyvio perėjimą į kitos pensijų kaupimo bendrovės valdomą pensijų fondą). O jei pensijų kaupimo bendrovę sugalvosite keisti daugiau kaip vieną kartą per metus - tai gali jums kainuoti iki 4 % pervedamų piniginių lėšų!

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar saugu miesto gatvėse?

klausimelis 12 06Deividas iš Keturnaujienos:

Automobilio nevairuoju, važinėju autobusu, po Šakius daugiausiai vaikščioju pėsčiomis. Kuomet eini per pėsčiųjų perėją, ne visada vairuotojai pristoja. Arba praeini iki pusės kelio, o automobilis pro nugarą jau lekia. Kad pilnas miestas pristatytas automobilių, man nemaišo. Jeigu stovėjimo aikštelė būtų atokiau, kaip tuomet kokiai močiutei ateiti? Mano kaime saugu, nebent reikia žiūrėti, kad koks traktorius nepervažiuotų. Tiesa, man nueiti iki autobusų stotelės per regioninį kelią nesaugu. 

klausimelis 12 06 2

Saulė iš Šakių:

Pati nevairuoju. Yra kai kurios gatvės nesaugios, pavyzdžiui, vasarą medžių šakos užstoja. Ne kartą yra buvę, kad vairuotojas manęs greičiausiai net nematė. Visur miestuose daug automobilių pristatyta. Stebiu ženklus ir dėl savo, ir dėl kitų saugumo. Ruošiantis eiti per perėją, pasitaiko, kad vairuotojas vis tiek pravažiuoja. Neseniai situaciją stebėjau, kad vaikai su dviračiais per perėją sau pravažiavo. Gal reiktų čia daugiau prevencijos?

europos pulsas350px

IDLT240726 MYLIU LIETUVA300x600 1731928024
 
uz kaledas drauge

nuoma350px 
 
 BlueYellow-baneris
 
duarto baneris
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.