Neramumai Donecke sujaukė ateities planus

dimaAsta GVILDIENĖ
 
Birželio 20-ąją minime Pasaulinę pabėgėlių dieną. Praėjusiais metais pasakojome apie dvi nuo karo baisumų Sirijoje pabėgusias ir Šakiuose apsigyvenusias šeimas, o šiandien kalbiname mūsų krašte prieglobstį suradusį ukrainietį Dimitrijų Medvecką. Tiesa, jo šaknys Lietuvoje, todėl vaikinas seniai svajojo atvykti į mūsų kraštą, susipažinti su giminaičiais, pamatyti vietas, kur gimė ir augo jo senelis.
 
Nuotr. Dimitrijaus Medvecko šaknys Lietuvoje, todėl vaikinas seniai svajojo atvykti į mūsų kraštą. Prieš aštuonerius metus suradęs giminaičius internete, asmeniškai su jais susipažino tik praėjusiais metais.
 
Neramumai pakoregavo planus
 
Pasak D. Medvecko, iki praėjusių metų vasaros jis nebuvo asmeniškai pažįstamas su Lietuvoje gyvenančiais giminaičiais. Nors surado juos per internetą dar 2007 m., tačiau septynerius metus bendravo tik virtualioje erdvėje. Pirmoji viešnagė sutapo su prasidėjusiais neramumais Donecke, todėl ir kilo mintis apsistoti pas dėdę ilgesniam laikui.

„Iš pradžių mūšiai vyko tik oro uosto teritorijoje. Jie ir toliau ten tęsiasi. Vėliau susidūrimai persikėlė ir į miesto pakraščius. Už trijų kilometrų nuo mano namų stovi barikados, už kurių įsikūrę ukrainiečių postai, – pasakojo vaikinas. – Žiūrint iš šalies atrodo labai baisu, tačiau žmonės gyvena kaip gyvenę. Gal psichologiškai nenori priimti karo realybės, o gal per kurį laiką pripranta, nes vis tiek nieko negali pakeisti.“

Nežinomybė, kas bus rytoj, pakoregavo D. Medvecko ateities planus. Minties ginti savo tėvynę, savo miestą nekilo. Gal todėl, kad tarp jo draugų ir pažįstamų nebuvo tokių, kurie eitų kariauti. Kadangi giminaičiai iš Šakių pasiūlė pagyventi pas juos, kol namuose viskas nurims, šių metų vasarį jis susiruošė į Lietuvą ilgesniam laikui. Pasak jo, kol kas viskas laikina, kol kas didelių planų ateičiai nekuria. Tačiau ne veltui sakoma, kad nėra nieko pastovesnio už laikinumą.
 
Įsidarbino šakiečių įmonėje

Neseniai D. Medveckas prisijungė prie UAB „Graphic Node“ jaunų ir perspektyvių žmonių komandos, kuriančios ir internetu užsienyje parduodančios įvairius dizaino produktus firmos „Apple“ kompiuteriams ir telefonams. Ukrainoje vaikinas dirbo panašų darbą, tik jis buvo labiau susijęs su fotografijos dizainu, todėl dabar kai ko tenka mokytis iš naujo.

„Kolegos mane priėmė labai geranoriškai. Nejaučiu jokio negatyvo ir iš kitų sutiktų žmonių. Man čia labai patinka, – tvirtino laikinai Šakių krašte įsikūręs ukrainietis. – Aišku, prieš važiuojant į Lietuvą girdėjau visokių kalbų, tačiau jos nepasitvirtino. Netiesa, kad čia kaimynai nesugyvena ir džiaugiasi, kai kito tvartas dega, – per penketą mėnesių kokios nors konfliktinės situacijos niekur nemačiau. Visi žmonės geri. Kitoks mentalitetas nei Ukrainoje.“
 
Šakiuose gyventi ramu

Vaikinas patikino, kad jam patinka gyventi Šakiuose, nes čia labai ramu. Jis gimė ir užaugo ketvirtajame pagal dydį Ukrainos mieste – Donecke, kuriame gyvena daugiau nei 1,5 mln. žmonių. Nors jo namai – miesto pakrašty, tačiau visada jautėsi, kad šalia yra magapolis. O Lietuvoje tenka važiuoti kelias dešimtis kilometrų, kad patektum į didmiestį.

Paklaustas, kokie buvo pirmieji įspūdžiai mūsų krašte, D. Medveckas neslėpė – labai graži gamta ir dideli miškų masyvai. O nacionalinių lietuviškų patiekalų – cepelinų ir kugelio – jis buvo jau ragavęs. Močiutė, paviešėjusi vyro gimtinėje Lietuvoje, buvo išmokusi juos gaminti, tik cepelinus vadino kitu vardu – kukuliais arba didžkukuliais. O vėliau girdėjau, kad juos pervadino cepelinais, nes buvo panašūs į vokiečių sukurtą dirižablį.

Nesiliauja ilgėtis namų

Kadangi mokykloje didelio dėmesio kalboms D. Medveckas neteikė, nes tada atrodė, kad jų niekada neprireiks, – šiandien nemoka nė vienos užsienio kalbos. Tiesa, pasak jo, anglų kalbos mokėsi, tačiau daug pastangų nedėjo, nes buvo įsitikinęs, kad gyvens tik savo šalyje. Lietuvių kalba jam sunki nepasirodė – daug žodžių ir trumpų sakinių jau supranta, tik dar atsakyti sunku.

„Ilgiuosi namų, draugų, praeities, kuri liko Ukrainoje, planų, susijusių su savo šalimi, svajonių, kurioms nelemta išsipildyti. Galbūt to, kas jau niekada negrįš. Anksčiau atrodė, kad viskas po dvejų–trejų metų nurims, tačiau dabar jau aišku, kad neramumai Ukrainoje gali užsitęsti dešimtmetį ar net ilgiau, todėl suprantu, kad laukti, kada galėsiu sugrįžti atgal, nėra prasmės, – įsitikinęs vaikinas. – Šiuo metu didelių planų ateičiai nekuriu, nors aplinkiniai siūlo susirasti merginą, vesti ir pasilikti Lietuvoje, tačiau ne veltui sakoma, kad, jei nori prajuokinti Dievą, reikia papasakoti jam savo planus.“

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar saugu miesto gatvėse?

klausimelis 12 06Deividas iš Keturnaujienos:

Automobilio nevairuoju, važinėju autobusu, po Šakius daugiausiai vaikščioju pėsčiomis. Kuomet eini per pėsčiųjų perėją, ne visada vairuotojai pristoja. Arba praeini iki pusės kelio, o automobilis pro nugarą jau lekia. Kad pilnas miestas pristatytas automobilių, man nemaišo. Jeigu stovėjimo aikštelė būtų atokiau, kaip tuomet kokiai močiutei ateiti? Mano kaime saugu, nebent reikia žiūrėti, kad koks traktorius nepervažiuotų. Tiesa, man nueiti iki autobusų stotelės per regioninį kelią nesaugu. 

klausimelis 12 06 2

Saulė iš Šakių:

Pati nevairuoju. Yra kai kurios gatvės nesaugios, pavyzdžiui, vasarą medžių šakos užstoja. Ne kartą yra buvę, kad vairuotojas manęs greičiausiai net nematė. Visur miestuose daug automobilių pristatyta. Stebiu ženklus ir dėl savo, ir dėl kitų saugumo. Ruošiantis eiti per perėją, pasitaiko, kad vairuotojas vis tiek pravažiuoja. Neseniai situaciją stebėjau, kad vaikai su dviračiais per perėją sau pravažiavo. Gal reiktų čia daugiau prevencijos?

europos pulsas350px

IDLT240726 MYLIU LIETUVA300x600 1731928024
 
uz kaledas drauge

nuoma350px 
 
 BlueYellow-baneris
 
duarto baneris
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.