Griškabūdiečiai sukilo prieš vėjo jėgainių statybą

jegaines griskabudieciai
Nuotr. Griškabūdiečiai vieningai balsavo prieš bet kokių vėjo jėgainių statytojų atėjimą į Griškabūdį.

Lina POŠKEVIČIŪTĖ

Gruodžio 1 d. kultūros centre susirinkę Griškabūdžio krašto žmonės pagaliau išgirdo gerą žinią – UAB „Dalvaja“ greta Griškabūdžio miestelio vėjo jėgainių nestatys. Negana to, griškabūdiečiai, bijodami ateisiančių kitų vėjo jėgainių statytojų, parašė rezoliuciją rajono savivaldybės tarybai, kad ši rastų galimybę išimti iš rajono savivaldybės teritorijos bendrojo plano vėjo jėgainių statybos zoną Griškabūdyje.

„Šiandien paskambino UAB „Dalvaja“ savininkas ir pasakė, kad dėl to, jog žmonės prieštarauja vėjo jėgainių statybai Griškabūdyje, minėta įmonių Griškabūdyje jų nestatys“, – tokią Griškabūdžio bendruomenės centro pirmininkės Agnės Paškauskienės žinią salė sutiko audringais plojimais.

Sukilo iš trečio karto

Dar kovo mėnesį griškabūdiečius aplankę Marijampolėje registruota UAB „Dalvaja“ pristatė savo planus greta Griškabūdžio miestelio statyti šešias vėjo jėgaines. Verslininkams ši vieta labai tiko: yra kelias, aukštos įtampos linija, transformatorinė. Tuomet prieštaraujančių lyg ir nebuvo. Antras susitikimas su visuomene įvyko lapkričio 8 d., tuomet į susitikimą su UAB „Dalvaja“ vadovu Sauliumi Kavaliausku atėjo vos keli gyventojai. Jie domėjosi, koks bus vėjo jėgainių keliamas triukšmas, nes jos numatytos vos už 200 metrų nuo gyvenamųjų namų. Susitikime dalyvavusi UAB „Ekosistema“ inžinierė-visuomenės sveikatos specialistė Neda Nemirovienė gyventojus nuramino, kad vėjo jėgainės nedaro jokio neigiamo poveikio aplinkai.

Po savaitės griškabūdiečiai dar kartą rinkosi į susirinkimą: vieni buvo už vėjo jėgaines, kiti šiukštu prieš tokias statybas. Griškabūdiečiai ir šįsyk nenusprendė, kuriuo keliu pasukti: ar priimti verslininkų pasiūlymus, kurie pažadėjo prisidėti ir prie bendruomenės gerovės (išvalyti tvenkinį ir įrengti prie jo paplūdimį, pagerinti kelių būklę ir finansiškai paremti kitų visuomeninei reikalingų objektų sutvarkymą), ar eiti kitu keliu – daryti spaudimą savivaldybės tarybos nariams, kad vėjo jėgainių Griškabūdyje nebūtų...

Ir kai likusi Griškabūdžio seniūnijos gyventojų dalis iš žiniasklaidos bei vieni iš kitų susižinojo, kokie gigantai bus statomi greta miestelio, buvo pradėti rinkti gyventojų parašai. Trijų aktyvisčių – Rimutės Galginaitienės, Danguolės Vilimaitienės ir Nijolės Žukaitienės – iniciatyva kreipimasis, po kuriuo pasirašė 285 Griškabūdžio seniūnijos gyventojai, atsidūrė pas rajono savivaldybės merą ant stalo.

Praeitą savaitę giškabūdiečiai ėmėsi veikti dar aktyviau: 82 gyventojai sugužėjo į Griškabūdžio kultūros centrą.

Diskusijos įsibėgėja

Griškabūdiečiams vėjo jėgainių statybos tapo tikras galvos skausmas. Gyventojai apie šiuos statinius informacijos ieškojo internete, skambino pažįstamiems, kurie gyvena vėjo jėgainių kaimynystėje. Griškabūdietis Jonas Bartkus mano, kad miestelio gyventojai be reikalo atsisako tokių naujovių. Pasak jo, Danija, Olandija, Vokietija iš vėjo jėgainių gauna iki 20 proc. elektros. Jam paprieštaravo Rima Galginaitienė, kuri sakė, kad taip pat domėjosi apie vėjo jėgainių poveikį gyventojams.

„Kalbėjausi su žmonėmis, kurie gyveno Jurbarko sav., tai jų vaikai naktį nemiegodavo, jie persikėlė gyventi kitur. Naktį skleidžiamus garsus ten girdi žmonės, gyvenantys ir už trijų kilometrų“, – kalbėjo moteris ir pridūrė, kad vėjo jėgainių statytojai, kad ji triukšmo nekeltų, pasiūlė jėgaines statyti ant jos žemės.

Moteris patikino, kad kategoriškai atsisakė. Kalbėjusi Daiva Rimaitytė įsitikinusi, kad patenkinti yra tik tie keturi žemės sklypų savininkai, ant kurių žemių planuojamos statybos. Ji mano, kad statinių atstumas nuo miestelio turi būti trys kilometrai.

Savo argumentus dėl vėjo jėgainių išsakė ir Leonas Galginas, kuris pirmiausiai paklausė susirinkusių, ar jie žino, ar tie statiniai yra nauji ar naudoti. Jo nuomone, tai seni, užsienyje naudoti, perdažyti ir į Lietuvą atgabenti statiniai. Jis pateikė pavyzdžių iš kitų Lietuvos vietų, kur stovi vėjo jėgainės, kad už žemės nuomą pinigus žmonės gaudavo tik apie dvejus metus, o vėliau su jais nebuvo atsiskaitoma.

Griškabūdiečiams buvo pažadėta už 20 arų ploto nuomą po 2500 eurų per metus.

Neįsileisti jokių statytojų

Atrodo, problema išspręsta: Griškabūdžio krašto gyventojai pasiekė, kad minėta įmonė vėjo jėgainių greta miestelio nestatys. Tačiau griškabūdiečiai įsitikinę, kad ateis kiti statytojai, nes teritorija prie Griškabūdžio miestelio tinkama dėl greta esančios transformatorinės ir ši teritorija patvirtinta rajono savivaldybės teritorijos bendrajame plane. Susirinkę 82 gyventojai vienbalsiai nubalsavo: teikti rajono tarybai pasiūlymą, kad ši išbrauktų teritoriją iš rajono savivaldybės teritorijos bendrojo plano. Tačiau susirinkime dalyvavusi rajono savivaldybės vyriausioji architektė Vita Valaitienė patikino, kad iš rajono savivaldybės teritorijos bendrojo plano ši teritorija išbraukta taip paprastai negali būti, pasak jos, gali būti teikiamas pasiūlymas daryti išlygą dėl minėtos teritorijos išbraukimo, o taryba į tai turėtų atsižvelgti. Griškabūdiečiai tiesiai šviesiai paklausė: kokia tikimybė, kad jie bus išgirsti?

Susitikimai naudingi

Susirinkime dalyvavę gyventojai pyko, kad nebuvo informuoti apie numatomas statybas.

„Kas už mus visus priėmė tokius sprendimus? Mes tik iš spaudos sužinojom apie vėjo jėgainių statybas, sužinojom, kad ir prūdą išvalys, pliažą padarys. Turi pirma gyventojų atsiklausti, o po to savivaldybės taryba tvirtinti planą. Atsakykit, ką tas seniūnas, ta bendruomenė veikia!“ – kaltinimus žėrė Jonas Preikšas.

Jam papriekaištavo Romanas Laurinaitis, kuris pasiūlė baigti ginčus, o geriau padėkoti bendruomenės valdybai, kurie dar kažką daro miestelio labui, o visiems kitiems kartu imtis darbų ir veiklos. Jie pasiryžę važiuoti į rajono savivaldybėje vyksiančius komitetų posėdžius, tarybos posėdį ir išsakyti savo reikalavimus šiuo klausimu.

Griškabūdiečiai pripažino, kad galbūt posakis „Kairė nežino, ką daro dešinė“ tinka ir jiems. Nes nesusikalbėjimo, nežinojimo ir informacijos, kas vyksta jų miestelyje, tikrai trūksta.

Įsidrąsinę griškabūdiečiai išsakė ir kitus skaudulius, vienas iš jų – apleisti statiniai miestelio centre.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Antra olimpiada be Lietuvos krepšinio rinktinės. Kaip vertinate?

klausimelis 07 12Edmundas iš Šakių:

Visi lietuviai krepšinį žiūri, tai ir aš stebėjau, bet įspūdžiai labai blogi, nuotaikos liūdnos. Neįsivaizduoju, kodėl yra taip, kaip yra, bet kaltinti žaidėjų neskubu. Anksčiau parsiveždavo medalius, dabar be nieko liekame – pagal mane paruošime spragos atsiranda. Kaip bebūtų, nors Lietuva ir nepateko, Olimpines žaidynes vis tiek žiūrėsiu. 

klausimelis 07 12 2

Nerijus iš Gelgaudiškio:

Olimpinio atrankos turnyro nežiūrėjau, neturėjau laiko, bet šiaip situacija seku. Liūdna, kad negavo kelialapio į Olimpines žaidynes. Jau antrąjį kartą nepatenkame, sunku vertinti, kas čia atsitiko, kokios to priežastys. Pats kadaise žaidžiau, bet mėgėjiškai, mokyklos laikais. Nors dabar ir nebežaidžiu, bet krepšinis man vis tiek yra numeris vienas – ne be reikalo vadinamas antra religija.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.