Rugsėjo 21 d. vykusiame rajono Neįgaliųjų koordinacinės tarybos posėdyje buvo kalbama apie transporto paslaugų teikimą negalią turintiems asmenims, pensijų reformas, užsiminta apie „Sidabrinę liniją“, skirtą senoliams visą parą nemokamai bendrauti telefonu.
Posėdį pradėjęs ir apžvelgęs rajono aktualijas rajono meras Edgaras Pilypaitis pabrėžė, kad Lietuvoje pradėjo veikti „Sidabrinė linija“ – visą parą veikianti nemokama draugystės ir bendravimo telefonu paslauga, skirta pagyvenusiems asmenims. Paskambinus į „Sidabrinę liniją“ galima kalbėti apie bet ką – pasidomėti, kaip sekasi, papasakoti apie dienos įvykius ar padiskutuoti apie orą. Meras mano, kad rajono neįgaliųjų organizacijų nariai galėtų pasikeisdami budėti ir bendrauti su vienišais žmonėmis, nes geriausiai juos supranta tik panašaus likimo žmonės.
Informaciją apie transporto paslaugų teikimą rajono neįgaliesiems pateikė Šakių rajono žmonių su negalia sąjungos pirmininkė Stasė Vasaitienė ir Šakių rajono neįgaliųjų draugijos pirmininkas Saulius Rakauskas.
Pasak S. Vasaitienės, sąjunga teikia vienkartines ir pastoviąsias transporto paslaugas. Pastarąja paslauga naudojasi žmonės, kurie tris kartus per savaitę vyksta hemodializei. Anot pirmininkės, praeitais metais už transporto paslaugas buvo surinkta 1130 eurų, paslaugomis pasinaudojo 349 žmonės. S. Vasaitienė apgailestavo, kad jų organizacija šiuo metu neturi autobuso, todėl laukia, kada bus paskirtas kitas. Ji dėkojo rajono neįgaliųjų draugijai už esant reikalui suteiktą transportą. Šios organizacijos pirmininkas S. Rakauskas teigė, kad jų turimas11 vietų autobusas, teikiant tik vienkartines paslaugas, praeitais metais pravažiavo 37 tūkst. 446 km. Iš viso išvažiavimų buvo 156, transportu pasinaudojo 1337 asmenys. Už teikiamas transporto paslaugas organizacija praeitais metais surinko 3194 eurus.
Susirinkusiems iškilo klausimas, kodėl minėtose neįgaliųjų organizacijose skirtingi tarifai už teikiamas transporto paslaugas. Pavyzdžiui, pagal patvirtintus įkainius rajono žmonių su negalia sąjungos vieno kilometro kaina, vežant neįgaliuosius, – 20 centų, kitų organizacijų nariams – 40 centų, o rajono neįgaliųjų draugijai už kilometrą reikia mokėti15 centų, Šakių socialinių paslaugų centro tokių paslaugų įkainis 17 centų už kilometrą. Pasirodo, kad nustatydamos įkainį organizacijos atsižvelgia į skirtingas transporto sąnaudas ir kita.
Socialinė paramos skyriaus vedėja Leonora Pocevičiūtė teiravosi, ar pakankamai neįgalieji turi informacijos apie šių organizacijų teikiamas paslaugas, ar organizacijos turi pasitvirtinusios paslaugų teikimo tvarką. Pasirodo, organizacijos turi pasitvirtinusios tik transporto paslaugų įkainius. Anot S. Rakausko, jų organizacijoje apie paslaugas neįgalieji sužino per seniūnijose esančius kuratorius arba tiesiogiai skambina į organizaciją.
„Šiemet liepos mėnesį jau pravažiavo autobusas apie 8 tūkst. km. Vairuotojas važiuoja ir savaitgaliais, noriu pasakyti, kad šiais metais turėsime nemažai išlaidų dėl autobuso remonto, nes sugadintas priekinis stiklas bei žibintas, vien jų remontas atsieis apie 300 eurų“, – teigė S. Rakauskas.
Jam padėkos žodžių už galimybę pasinaudoti draugijos autobusu negailėjo ir kitų neįgaliųjų organizacijų atstovai, teigė, kad galima iš anksto susiderinti dėl transporto ir visuomet pavyksta jį gauti. Tiesa, susirinkusieji svarstė, kad ateityje galbūt būtų galimybė įsigyti, pavyzdžiui, 19 vietų autobusą. L.Pocevičiūtė dar informavo, kad nuo kitų metų sausio 1 d. kyla valstybės remiamų pajamų dydis – iki 122 eurų.
Daug informacijos apie pensijų įstatymų pasikeitimus pateikė Marijampolės teritorinio skyriaus Šakių poskyrio darbuotoja Vida Sadauskienė. Nuo spalio 1 d. bus didinama bazinė pensija iki 130 eurų. Būtinas stažas didės iki 35 metų, o nuo 2018–ųjų pagal naują tvarką bus skiriamos tiek naujos, tiek perskaičiuojamos jau mokamos pensijos.
„Draugo“ inf.