Praeities šmėklos perkopė tiltą – braška Centralizuoto vidaus audito skyriaus vyriausiosios specialistės kėdė

audito skyrius
Buvusi Jurbarko rajono savivaldybės administracijos direktorė Vida Rekešienė, jau dvejus metus einanti mūsų savivaldybės Centralizuoto vidaus audito skyriaus vyriausiosios specialistės pareigas, dar 2019 m. atsidūrė Jurbarką supurčiusio korupcijos skandalo centre, o pirmadienį sulaukė teismo nuosprendžio. Moteris teigia ketinanti jį skųsti. D. Pavalkio nuotr.


Agnė KEREIŠIŪTĖ

2019-ųjų vasarą kaimyniniame Jurbarko rajone įsiplieskęs korupcijos skandalas, peraugęs į porą metų užsitęsusią baudžiamąją bylą, pirmadienį pasiekė kulminaciją – tarp pripažintų kaltais atsidūrė ir buvusi Jurbarko r. savivaldybės administracijos direktorė Vida Rekešienė, nuo 2021 m. pavasario einanti Šakių rajono savivaldybės Centralizuoto vidaus audito skyriaus vyriausiosios specialistės pareigas. Tiesa, tiek meras Raimondas Januševičius, tiek buvęs meras Edgaras Pilypaitis, kurio kadencijos metu ji ir pradėjo darbuotis mūsų savivaldybėje, profesinių priekaištų specialistei neturi, o pati V. Rekešienė teismo sprendimą ketina skųsti.

Įkliuvo: korupcijos šleifą užtraukė stadiono tvarkybos darbai

Jurbarke V. Rekešienės karjera baigėsi prabėgus vos keliems mėnesiams nuo antrosios jos, kaip administracijos direktorės, kadencijos pradžios – Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai pareiškė įtarimus dėl galimo dokumentų klastojimo, pinigų iššvaistymo ar padėjimo iššvaistyti, atliekant Jurbarko Naujamiesčio progimnazijos sporto aikštyno įrengimo darbus. Tad 2019 m. rugpjūčio 2 d. Kauno apylinkės teismo Kauno rūmai V. Rekešienę trims mėnesiams nušalino nuo pareigų, o Jurbarko r. savivaldybės tarybos nariai netrukus pareiškė nepasitikėjimą ir ją atleido.

Taškus šioje istorijoje Marijampolės apylinkės teismas sudėliojo visai neseniai – rugpjūčio 7 d. Kaip laikraštyje „Jurbarko šviesa“ skelbia kolegos jurbarkiečiai, visi septyni teisminiame procese figūravę kaltinamieji pirmadienį buvo pripažinti kaltais. Bylos duomenimis, siekdami gauti valstybės biudžeto dotaciją sporto aikštynui atnaujinti, Jurbarko r. savivaldybės darbuotojai suklastojo dokumentus, kuriuose imituojamas aikštyno atnaujinimo darbų atlikimas ir pabaigimas. Paprasčiau sakant, žinodami, kad didžiosios dalies atnaujinimo darbų rangovas UAB „Voverės namai“ neatliko ir faktinių išlaidų nepatyrė, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijai jie pateikė suklastotus dokumentus. Tokiu būdu, apgaule gavus subsidiją, už realiai nesuteiktus statybos darbus, buvo padaryta 206 tūkst. eurų žala. Pagal suklastotus dokumentus skirtą paramą Jurbarko r. savivaldybei teko grąžinti ministerijai, o stadiono rekonstrukciją pabaigti savomis lėšomis.

Teisėjo Raimundo Krušino nutarimu, buvusiai administracijos direktorei V. Rekešienei bei trims jos kolegoms skirta po pustrečių metų laisvės atėmimo, bausmių vykdymą atidedant dvejiems metams, trejus metus uždrausta dirbti valstybės tarnyboje.

Nauja pradžia: šleifas nublanko prieš kompetencijas?

Jei profesinis V. Rekešienės kelias Jurbarke buvo užkardytas 2019 m. vasarą, tai Šakiuose jis prasidėjo 2021 m. pavasarį – Centralizuoto vidaus audito skyriaus vyriausiosios specialistės pareigas V. Rekešienė užėmė laimėjusi tų metų vasarį vykusį konkursą.

Kadangi tuometinis Šakių r. savivaldybės administracijos direktorius, dabartinės tarybos narys ir, beje, Antikorupcijos komisijos pirmininkas Dainius Grincevičius šiuo metu išvykęs, tad trumpai nupasakoti V. Rekešienės įdarbinimo priešistorę paprašėme buvusio mero, opozicijos lyderio E. Pilypaičio.

„Ji dalyvavo paskelbtoje atrankoje, bet mes aptarėme šiuos dalykus. Kadangi galioja nekaltumo prezumpcija, tyrimas vyksta, tai ir buvo pasakyta, pati Rekešienė pasakė, kad jeigu teismas pripažins ją kalta, ji be jokių pretenzijų išeis iš darbo – tokia buvo mūsų sutartis. Bet kadangi ne aš kalbėjau, tai galiu kažką ir netiksliai perpasakoti“, – laikraščiui „Draugas“ komentavo E. Pilypaitis.

Pasak buvusio mero, V. Rekešienės kompetencija mūsų savivaldybei buvo pravarti, o jos veiksmai kitoje įstaigoje – teismo ir asmeninės atsakomybės reikalas.

„Ji nepriėjo prie kažkokių sprendimų, kurie būtų įtakoję mūsų savivaldybės veiksmus, ji atliko kontroliuojančią veiklą kaip auditorė, jos įžvalgomis, atliktais auditais ir aptarimais aš visada buvau patenkintas. Ji iš tikrųjų davė daug postūmio, kadangi turėjo trigubą patirtį – buvo dirbusi ir kontroliere, ir administracijos direktore, ir auditore. Tai buvo trys kampai, kurie mums tikrai pravertė“, – sakė E. Pilypaitis.

Verdiktas: dar viena galvasopė dabartinei valdžiai

Pakalbintas meras R. Januševičius neslėpė apmaudo, kad naujajai administracijai ir vėl klius rūpestis – galimai teks ieškoti dar vieno specialisto. Jis akcentavo, kad tolimesnė įvykių eiga bus aiški tik tuomet, kai galutinai įsigalios teismo sprendimas.

„Šita specialistė jau dirbo man atėjus – žmogus atlieka savo pareigas, o kas bus toliau, priklausys nuo galutinio sprendimo, turbūt nereikės net didelių svarstymų. Įsigalios teisminis sprendimas, kurį reikės vykdyti pačiam žmogui, tad ji vienareikšmiškai turės atsistatydinti, o jei to nepadarys, tada jau mes turėsime vykdyti teismo sprendimą. Tris mėnesius einu mero pareigas, per tą laiką iš administracijos direktoriaus (Vytauto Ižganaičio – red. past.) jokių nusiskundimų jos darbu negavau. Darbas atliekamas, o jei bus toks teismo sprendimas, mes jį vykdysime“, – situaciją dėstė meras.

Paklaustas apie įvykių moralinį vertinimą, o tiksliau – ar į tokius skandalus įsivėlę asmenys nemeta šešėlio ant visos savivaldybės, meras teigė, jog teisėjo plaktuko griebtis negali ir neketina.

„Tikrai nenoriu nei teisti, nei vertinti buvusio administracijos vadovo (D. Grincevičiaus – red. past.) sprendimų, bet galiu kalbėti iš savo pusės – be abejo, tikrai negalima žmogaus iš anksto kaltinti, juk galioja nekaltumo prezumpcija, tačiau juk ta istorija, kodėl ji Jurbarke buvo nušalinta nuo pareigų ir t. t., visiems buvo žinoma, tai buvęs administracijos direktorius šiuo sprendimu (V. Rekešienei patikėdamas pareigas – red. past.) pasielgė įdomiai, tokia pozicija atrodo dviprasmiška. <...> Mes galime kvestionuoti priėmimo stadijoje žmogų, bet dabar, kai jis yra čia, juolab kad tose pareigose, kurias ji eina, savo funkcijas atlieka, tai teisiniu požiūriu rankos jau surištos“, – kalbėjo R. Januševičius, pridurdamas, kad paveldėtų klausimų ir darbų yra apstu, tad sužiūrėti, patikrinti visus specialistus per tokį trumpą laiką išties neįmanoma, o ypač, kai virš galvos kabo „kenkėjiško politinio žingsnio“ padarinys – suirutė buvusiame Ūkio, architektūros ir investicijų skyriuje, iš kurio po rinkimų pasitraukė visas branduolys.   

Laukime tęsinio: sprendimą ketina skųsti

Na, o laikraščio „Draugas“ pašnekinta V. Rekešienė nedaugžodžiavo, tačiau leido suprasti, kad galutinis taškas skandalingoje istorijoje visgi nepadėtas.

„Pakomentuoti galiu tiek, kad teismo sprendimas neįsiteisėjęs. Įsiteisės po 20 dienų, per tą laiką manome skųsti – yra argumentų, dėl kurių galime skųsti“, – sakė V. Rekešienė.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Antra olimpiada be Lietuvos krepšinio rinktinės. Kaip vertinate?

klausimelis 07 12Edmundas iš Šakių:

Visi lietuviai krepšinį žiūri, tai ir aš stebėjau, bet įspūdžiai labai blogi, nuotaikos liūdnos. Neįsivaizduoju, kodėl yra taip, kaip yra, bet kaltinti žaidėjų neskubu. Anksčiau parsiveždavo medalius, dabar be nieko liekame – pagal mane paruošime spragos atsiranda. Kaip bebūtų, nors Lietuva ir nepateko, Olimpines žaidynes vis tiek žiūrėsiu. 

klausimelis 07 12 2

Nerijus iš Gelgaudiškio:

Olimpinio atrankos turnyro nežiūrėjau, neturėjau laiko, bet šiaip situacija seku. Liūdna, kad negavo kelialapio į Olimpines žaidynes. Jau antrąjį kartą nepatenkame, sunku vertinti, kas čia atsitiko, kokios to priežastys. Pats kadaise žaidžiau, bet mėgėjiškai, mokyklos laikais. Nors dabar ir nebežaidžiu, bet krepšinis man vis tiek yra numeris vienas – ne be reikalo vadinamas antra religija.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.