Retai pražystantis augalas vėl puošia bizieriečių sodybą

agava
Loretos Liudžiuvienės sodyboje jau antrą kartą pražydo egzotiškoji agava, sukrovusi net 27 žiedynus. Agavos mūsų šalyje žiedus sukrauna retai, todėl moters džiaugsmas suprantamas – pamatyti tokį reiškinį gali ne kiekvienas. D. Pavalkio nuotr.

Bizierių kaime (Šakių sen.) gyvenančiai Loretai Liudžiuvienei ši vasara ir vėl padovanojo stebuklą – pražydo jos puoselėjama agava. Tai jau antroji moters gėlyne pražydusi egzotinė gėlė, pirmoji pradžiugino didžiuliais žiedais 2019 metais.
 
Egzotinio augalo savininkė L. Liudžiuvienė stebisi, kad praėjus ketveriems metams, kai jos puoselėjamame gėlių darželyje pražydo pirma agava, šiemet kita gėlė prasiskleidė tuo pačiu metu, liepos 27 d., ir sukrovė taip pat  27 įspūdingus žiedynus, išsidėsčiusius ant šešių su puse metrų žiedkočio. Pokalbio metu moteris priminė, kad egzotiškas augalas įspūdingai žydi kartą gyvenime ir po žydėjimo nunyksta.

„O daugelis mano, kad pražydo ta pati agava“, – sako gėlių augintoja.

Moteris pasakojo, kad gėlė žiedkotį pradėjo leisti balandžio pabaigoje, dar žiemodama garaže po namu.

„Kai garaže bumburas netilpo, nešėm augalą į lauką maždaug gegužės pradžioje, prieš pat pavasario šalnas. Išgirdę apie šalnas, nuvažiavom į Šakių turgų, nusipirkom agroplėvelės, apvyniojom. Paskui išnešėm visus apklotus ir dar apdangstėm. Na, ir išsilaikė gėlelė mano“, – emocijų neslepia Loreta.

Pašnekovė pasakojo, kad ši agava pražydo po maždaug 35-erių augimo metų, anksčiau žydėjusi agava buvo 50-ies.

„Man žydinti agava – nuostabus ir ilgam įsimenantis reginys. Žiedai dar džiugins kurį laiką, tiesa, po truputį pradeda birti jau apatiniai žiedynai. Be abejo, sulaukiu ir lankytojų“, – sako Loreta pridurdama, kad agavoms ypač tiko šios vasaros karščiai.

Pasiteiravus apie šių augalų atsiradimo istoriją Loretos namuose, moteris sako, kad gėlė atkeliavo iš kaimynės Elės, o dabar gėlyne puikuojasi ir daugiau agavų.

„Bet visos jau daug mažesnės. Nemanau, kad aš sulauksiu šių gėlių žiedų...“ – šypsosi L. Liudžiuvienė.

Pasaulyje žinoma daugiau kaip 200 agavų rūšių. Jos auga pietinėje JAV dalyje, Centrinėje ir Pietų Amerikoje, Meksikoje. Šioje šalyje plyti ištisos tekilinių agavų plantacijos. Nors agavos mūsų šalyje žiedus sukrauna retai, bet kartais tokių atvejų pasitaiko – šių metų kovą Kauno botanikos sode pražydo rekordinio žiedo dydžio šimtametė agava.

„Džiaugiuosi, kad iš keturių Lietuvoje žydėjusių agavų sulaukiau didžiulio žiedyno jau dviejų agavų“, – sako L. Liudžiuvienė.

Loreta gali pasidalinti ir egzotinių gėlių auginimo patirtimi. Ji sako, kad agavas auginti nėra sunku. Pasak pašnekovės, jos mėgsta saulėtas vietas. Pavasarį, po šalnų, vazoną verta išnešti į lauką, o rudenį, prieš šalnas, įnešti į vidų, be to, žiemą agavas reikia laistyti labai retai.

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Antra olimpiada be Lietuvos krepšinio rinktinės. Kaip vertinate?

klausimelis 07 12Edmundas iš Šakių:

Visi lietuviai krepšinį žiūri, tai ir aš stebėjau, bet įspūdžiai labai blogi, nuotaikos liūdnos. Neįsivaizduoju, kodėl yra taip, kaip yra, bet kaltinti žaidėjų neskubu. Anksčiau parsiveždavo medalius, dabar be nieko liekame – pagal mane paruošime spragos atsiranda. Kaip bebūtų, nors Lietuva ir nepateko, Olimpines žaidynes vis tiek žiūrėsiu. 

klausimelis 07 12 2

Nerijus iš Gelgaudiškio:

Olimpinio atrankos turnyro nežiūrėjau, neturėjau laiko, bet šiaip situacija seku. Liūdna, kad negavo kelialapio į Olimpines žaidynes. Jau antrąjį kartą nepatenkame, sunku vertinti, kas čia atsitiko, kokios to priežastys. Pats kadaise žaidžiau, bet mėgėjiškai, mokyklos laikais. Nors dabar ir nebežaidžiu, bet krepšinis man vis tiek yra numeris vienas – ne be reikalo vadinamas antra religija.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.