Spustelėjus šalčiui, ne visus ištrauktus konteinerius vežėjams pavyksta ištuštinti, kai kuriuose atliekos yra įšalusios ir jų išpilti neįmanoma, todėl atliekų tvarkytojai ragina mišrias ir maisto atliekas mesti sandariai užrištas maišeliuose, nepilti skysčių, patariama uždaryti konteinerio dangtį. L. Poškevičiūtės nuotr.
Spustelėjus šalčiui ne visus ištrauktus konteinerius vežėjams pavyksta ištuštinti – kai kuriuose atliekos yra įšalusios, todėl kai kurie individualūs konteineriai lieka neištuštinti arba ištuštinami tik iš dalies – išpilamos tik nesušalusios atliekos.
„Prišalusios atliekos konteineryje – negalim išpilti. Prašom nepilti drėgnų, šlapių atliekų“, – tokius informacinius atliekų vežėjo UAB „Ecoservice“ lapelius gyventojai randa prie konteinerių jau nuo metų pradžios.
Gyventojai piktinosi, kad jų niekas iš anksto neinformavo, kad, neištuštinus konteinerio, atliekos kaupiasi ir neaišku, kaip bus skaičiuojamos įmokos už komunalinių atliekų surinkimą.
Apie šią situaciją pirmiausiai teiraujamės atliekų vežėjų. Kaip paaiškino UAB „Ecoservice“ vyr. kontaktų centro vadybininkė Berta Strakšaitė-Orlovienė, pagal taisykles, kurios sudarytos ir patvirtintos atliekų tvarkymo centrų, jei atliekos yra prišalusios, jos tiesiog neiškratomos nerizikuojant pažeisti ir taip šaltyje trapius konteinerius.
„Apie neaptarnavimą bei jo priežastį atitinkamai pranešama Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centui (MAATC), o jie savo ruožtu skaičiuoja rinkliavą matydami, kada ir kodėl neaptarnauta“, – informavo UAB „Ecoservice“ atstovė.
Susisiekus su MAATC), prevencinės veiklos organizatorė Jurgita Morozaitė pripažino, kad žiemos metu, laikantis minusinei temperatūrai, tiek gyventojai, tiek ir atliekų vežėjai susiduria su vienu didžiausių iššūkių – atliekas vis sunkiau pašalinti iš daugiabučių ir individualių namų konteinerių.
„Ledu pasidengusios drėgnos pakuotės, išsipylę ir prišalę skysčiai bei maisto likučiai kelia daugybę nepatogumų: gyventojams sudėtinga atliekas iš konteinerių nugremžti jų neapgadinus, o vežėjams – iškratyti prišalusį“, – tvirtino J. Morozaitė.
Atliekų tvarkytojai gyventojus ragina mišrias ir maisto atliekas mesti maišeliuose, sandariai užrišus, įsitikinus, kad pakuotėse nelikę skysčių ir maisto likučių, kadangi į konteinerį iškratytos palaidos atliekos gali pavirsti į tikras ledo skulptūras ir apsunkinti konteinerio ištuštinimą. Patariama uždaryti konteinerio dangtį. Jeigu atliekos prišalo, geriausia būtų konteinerį palaikyti šildomoje patalpoje, kol atšils. Nepatariama bandyti prišalusių atliekų nudaužyti, nes yra didelė tikimybė konteinerį sulaužyti.
MAATC atstovė taip pat paaiškino ir dėl įmokų už komunalinių atliekų surinkimą. Jos tvirtinimu, remiantis įmokos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą Šakių rajono savivaldybės dydžio nustatymo metodika, kiekvienai nekilnojamojo turto objektų kategorijai atskirai nustatomas galintis susidaryti vidutinis mišrių komunalinių atliekų kiekis mato vienetui – susikaupimo norma. Pagal nustatytas mišrių komunalinių atliekų susikaupimo normas atskirai nekilnojamojo turto objekto kategorijai nustatoma minimali komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos apimtis ir atitinkamai minimali kintamoji įmokos dalis.
„Gyvenamosios paskirties objektams mokestis už atliekų tvarkymą skaičiuojamas pagal mišrių komunalinių atliekų kiekio susikaupimo normą gyventojui, o konteineris yra tik priemonė, skirta atliekų surinkimui ir šalinimui, tačiau mokesčio apskaičiavimo dydis nuo jo nepriklauso“, – aiškino MAATC atstovė.
Anot jos, esant tokioms situacijoms, kai komunalinių atliekų tvarkytojai negali aptarnauti konteinerių, atliekų turėtojams rekomenduojama kaupti susidarančias mišrias komunalines atliekas maišuose, juos palikti šalia individualių konteinerių ir jie bus paimti ir išvežti kito vežimo metu.
„Kadangi, kaip jau minėta, mokestis skaičiuojamas pagal atliekų kiekio susikaupimo normą gyventojui, vadinasi, neaptarnavus konteinerio, susidariusios atliekos yra išvežamos kito vežimo metu, tik tiek, kad tada išvežamas didesnis jų kiekis, todėl manome, kad mokestis yra mokamas teisėtai ir pagrįstai“, – pridūrė J. Morozaitė.
Praėjusią savaitę gyventojai sulaukė pranešimo ir iš UAB „Ekonovus“, kad sausio 17 d. buvo neaptarnauti mišrių pakuočių konteineriai.
„Personalas ir servisas deda maksimalias pastangas pašalinti transporto priemonių gedimus“, – buvo rašoma pranešime ir prašoma gyventojų pakuočių atliekų konteinerius palikti ištrauktus, nes planuojama atliekas surinkti kitą dieną.
Kaip penktadienį situaciją pakomentavo „Ekonovus“ Šakių padalinio vadovas Andrius Stankevičius, nepalankios meteorologinės oro sąlygos (didelis drėgmės kiekis ore ir šaltis) sausio 17 d. lėmė technines kliūtis – kilo iššūkių dėl šiukšliavežių sistemos veikimo ir išvertimo mechanizmo funkcionavimo.
„Apie nesklandumus informavome MAATC, sprendėme iššūkius ir per ketvirtadienį jau ištuštinti ir sausio 17 d., ir sausio 18 d. konteineriai. Primename gyventojams, kad svarbu tinkamai rūšiuoti pakuočių atliekas, nes ypač šaltomis dienomis dėl skysčio ar turinio likučių atliekos gali prišalti prie konteinerio ir tokiu atveju jo nepavyksta visiškai ištuštinti“, – situaciją komentavo A. Stankevičius.