Nevyriausybininkai iš savivaldybės norėtų perimti daugiau paslaugų

Nevyriausybinių organizacijų vadovų manymu, nevyriausybinis sektorius galėtų iš rajono savivaldybės perimti daugiau paslaugų, ypač kultūros, švietimo ir sporto srityse, todėl norėtų gauti daugiau informacijos, į kokias paslaugas galėtų pretenduoti. D. Pavalkio nuotr.

Pirmadienį į pasitarimą rinkosi nevyriausybinių organizacijų (NVO) atstovai. Jo metu buvo aptarti aktualiausi NVO sektoriaus klausimai, Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centro (NVOIPC) rekomendacijos, pasidalyta patirtimi, kaip sekėsi kviesti žmones skirti jiems 1,2 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM).

Pasak NVO tarybos pirmininkės Giedrės Šedbarienės, vasario 1 d., Registrų centro duomenimis, rajono savivaldybėje buvo registruota 176 asociacijos, 10 labdaros ir paramos fondų ir 40 viešųjų įstaigų. Iš viso 226 organizacijos, tačiau ne visos nevyriausybinės, nes čia įskaičiuotos ir visos biudžetinės įstaigos. Pirmininkė atkreipė dėmesį, kad yra inicijuojamas 11 organizacijų likvidavimas, o keturios organizacijos šiuo metu yra likviduojamos.

2021–2030 m. Nacionaliniame pažangos plane numatyta, kad iki 2030m. 30 proc. savivaldybių viešųjų paslaugų turėtų teikti nepavaldūs savivaldybei teikėjai, t. y. nevyriausybininkai. NVOIPC duomenimis, mūsų rajono savivaldybėje 2021m. šis rodiklis buvo 7,18 proc. ir nesiekė nacionalinio vidurkio. 2022 m. ši situacija nesikeitė, nes bendras procentas lieka labai panašus (7,14 proc.).

„Vertinimas atliekamas keturiose srityse, kuriose NVO aktyviai dalyvauja viešųjų paslaugų teikime, t. y. švietimas, kultūra, sportas ir socialinės paslaugos. Pas mus didžiausia problema su švietimu, kultūra ir sportu, nes šios trys veiklos sritys, sumuojant jų rodiklius kartu, nesiekia nė 5 proc.“, – informavo G. Šedbarienė, pabrėždama, kad tai nėra projektinės veiklos, tai yra paslaugos, kurias savivaldybė atiduoda viešajam sektoriui.

Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Asta Kėvelaitytė klausė, ar yra poreikis perduoti kultūrinius renginius, kai savivaldybė turi visą tinklą biudžetinių įstaigų – kultūros centrus ir bibliotekas, kurios teikia šias paslaugas.

„Pirmiausiai nėra žinios iš savivaldybės, kad NVO galėtų teikti tokias paslaugas“, – pastebėjo Šakių rajono sporto klubų sąjungos prezidentas Kęstutis Smirnovas, pabrėždamas, kad tam reikalingas savivaldybės tarybos sprendimas.

NVO atstovų pasitarime dalyvavusio savivaldybės mero Raimondo Januševičiaus manymu, niekas neribojo perimti kultūros iniciatyvas ar steigti privačias švietimo įstaigas, tačiau turbūt rajone nėra tokių nevyriausybininkų, kurie galėtų tuo užsiimti.

„Jei būtų žinia, kad galima perimti, manau, tikrai atsirastų norinčių“, – įsitikinusi G. Šedbarienė, patikinusi, kad savo aplinkoje yra girdėjusi, jog yra norinčių ir mokyklą įsteigti, ir menus perimti, tačiau, jos manymu, trūksta paskatinimo ir finansinio palaikymo.

Kaip artimiausią pavyzdį ji pateikė Kardokų gamtos akademiją, kur yra ir mokykla, ir darželis. Pasak G. Šedbarienės, ji žino ir šakiečių tėvų, kurie veža savo vaikus mokytis į mišką ir dar susimoka po kelis šimtus eurų, nes ten jiems suteikiamos kitokios sąlygos nei įprastose švietimo įstaigose. Ji, kaip mama, taip pat sutiktų mokėti už mokslą, jei Šakiuose atsirastų privati mokykla, kuri pasiūlytų vaiko gabumus atitinkantį mokymą.

„Kodėl einama prie to, kad savivaldybės perduotų 30 proc. paslaugų nevyriausybiniam sektoriui? – klausė NVO tarybos pirmininkė. – Nes jau yra aišku, kad jos paslaugas teikia kokybiškiau ir dirbs tiek, kiek reikės, kad tik išsilaikytų ir turėtų paslaugų gavėjus, kai tuo tarpu biudžetinės įstaigos žino, kad gaus atlyginimą ir penktą valandą užrakins duris.“

Naumiestiečių sambūrio pirmininko Mindaugo Kantauto manymu, rajono savivaldybė turėtų apsispręsti, kokias paslaugas galėtų atiduoti nevyriausybininkams ir apie tai informuoti, kad visi žinotų, į kokias paslaugas galėtų pretenduoti. Kad nevyriausybininkų pasitarimai neliktų bevaisiai, jie nusprendė surašyti rajono savivaldybės merui raštą su užklausa, koks yra savivaldybės strateginis planas ir kokias paslaugas jie galėtų perimti.

Pasak NVO tarybos pirmininkės, dažnai neteisingai skaičiuojamas ir paslaugos valandinis įkainis, nes nevyriausybininkų jis bus visada šiek tiek didesnis, kadangi į kainą įeina ir patalpų išlaikymas, ir atlyginimai, ir kuro išlaidos, o savivaldybės įstaigos šias lėšas gauna atskira eilute.

„Tačiau jas sudėjus gautųsi dar didesnis valandinis įkainis negu perkant iš nevyriausybinio sektoriaus“, – pabrėžė G. Šedbarienė.

Tam pritarė ir VšĮ Šakių Diakonija vadovas Virginijus Kelertas, prisimindamas, kaip buvo atsisakyta jų planuojamų krizių centro paslaugų ir tokia pat įstaiga buvo įsteigta Paluobiuose po Šakių socialinių paslaugų centro sparnu.

G. Šedbarienė informavo, kad susivienyti ir vieni kitus palaikyti juos kviečia ir NVOIPC, rekomenduodamas NVO ir bendruomenes susijungti bendrai tarybų veiklai. Jos nuomone, tai būtų naudinga sprendžiant aktualius klausimus, tačiau tiek M. Kantautas, tiek ir K. Smirnovas siūlė neskubėti ir leisti natūraliai kažkada susijungti, nes dabar nereikėtų to per jėgą šturmuoti.

Be to, aptartos ir kitos NVOIPC rekomendacijos, tarp kurių ir siūlymo teikimas savivaldybės tarybai bei rajono vadovui dėl NVO koordinatoriaus pareigybės savivaldybės administracijoje įsteigimo, taip pat pasidalinta patirtimi, kaip nevyriausybininkams sekėsi pakviesti rajono gyventojus skirti jų organizacijoms 1,2 proc. GPM. Visi kaip vienas patikino, kad surinko kukliai, tačiau pripažino, kad tam neskiria labai didelio dėmesio, bet nuosekliai dirbant būtų galima savo biudžetą pasipildyti ir daugiau.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar pritariate šaukimui į karinę tarnybą iš karto po mokyklos?

klausimelis 06 21Albinas iš Staliorių:

Pritariu, savo pareigą kiekvienas turi atlikti. Tarnybos metu vyrukai suvyriškės, išmoks priimti rimtus sprendimus. Merginos tegul savanoriškai eina, ne koks Izraelis čia. Pats buvau kariuomenėje, patirtys, žinoma, visokios, bet šiaip į pliusą. Tiems, kurie abejoja, ar verta į šauktinius investuoti, vertėtų susimąstyti, kiek kainuoja profesionalios kariuomenės išlaikymas. Be to, jei atsitinka taip, kaip Ukrainoje, tai ką – negi tuos vaikus, kurie nieko iš viso nemoka, siųsti?

klausimelis 06 21 2

Audronė iš Veršių:

Nepritariu. Galvoju, kad reiktų jaunuoliams leisti pasimokyti, be to, nepatinka man prievarta. Lygiai tas pats su merginomis, jei tik pačios nori – valio. Pati tarnyba tikrai naudinga, reikalinga disciplinos ugdymui, o ir kitokia patirtis visada į gera. Jei būtų karas, manau, būtų visokių – ir tokių, kurie eitų tėvynę ginti, ir tokių, kurie bėgtų.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.