Šią kadenciją dirbanti savivaldybės Etikos komisija į posėdžius renkasi išties dažnai – gerokai dažniau nei ankstesniais metais. Nuolat į šios komisijos akiratį patenka rajono meras Raimondas Januševičius, dėl kurio elgesio gautą skundą komisija svarstė ir praėjusį pirmadienį. Tiesa, nieko nepešė, nes daugumai atrodė, kad pareiškimo turinys komisijos akylesnio žvilgsnio nevertas.
Kaip jau skelbėme anksčiau, rugsėjį vykusio savivaldybės tarybos posėdžio metu opozicijos lyderis Edgaras Pilypaitis paviešino Vyriausybės atstovo gautą raštą dėl administracijos direktoriaus įsakymo, tiksliau dėl liepą patikslinto vietinės reikšmės kelių objekto sąrašo. Kaip rašte pažymėjo Vyriausybės atstovas, administracijos direktoriui nėra suteikti įgaliojimai tvirtinti ar tikslinti minėtą sąrašą, tad jis veikė neturėdamas tam įgaliojimų ir viršydamas kompetencijas. Todėl siūlyta įsakymo punktą panaikinti, raštą apsvarstyti per penkias darbo dienas, o artimiausiame posėdyje su teikimu supažindinti savivaldybės tarybos narius. Būtent to meras nepadarė, tad pareiškėjas kreipėsi į Etikos komisiją su prašymu įvertinti rajono vadovo elgesį, nes mano, kad galimai buvo pažeisti politikų elgesio kodekso principai, jog valstybės politikas viešajame gyvenime vadovaujasi pagarbos žmogui ir valstybei principu, taip pat sąžiningumo principu.
Visgi daugelis Etikos komisijos narių tam nematė pagrindo, nes komisijos sekretorė, Bendrųjų reikalų skyriaus vedėja Rita Vaičiūnienė pristatė, kad iš Vyriausybės atstovo gautas atsakymas, jog sutinkama terminą dėl minėto reikalavimo įvykdymo pratęsti iki spalio pabaigos, ko ir prašė savivaldybės administracija, mat esą rugsėjo tarybai jau nebūtų spėta parengti sprendimo projekto. Visgi tiek komisijos pirmininkė Rasita Grincevičienė, tiek tarybos narys Ričardas Lekavičius bei komisijos narė Dalija Černeckienė laikėsi nuomonės, kad esmė ne sprendimo projekto parengime, o tik supažindinime, ir jie buvo už tyrimo pradėjimą ir išsiaiškinimą, ar mero veiksmai atitinka politikų elgesio kodeksą.
„Negalėjo supažindinti su gautu raštu, nes nebuvo paruošto sprendimo?“ – tikslinosi R. Grincevičienė, kurią papildymas R. Lekavičius rėžė, kad nereiktų sukti uodegos ir bandyti dangstytis laiko stoka, nes ne tvarką prašyta artimiausiame posėdyje pakeisti, o tik supažindinti su raštu.
„Jeigu įpareigoja, tai turėtų būti padaryta laiku“, – teigė R. Lekavičius, pridūręs, kad tai ne kas kitas, o teisinis nihilizmas ir jeigu pats meras to nenorėjo, esą galėjo pavesti vicemerui ar kažkam kitam.
Internetu Etikos komisijos posėdžio transliacijos klausęs meras neištvėrė ir pats prisijungė prie posėdžio bei prašė nesisvaidyti tokiais terminais kaip teisinis nihilizmas. Jis aiškino, kad artimiausiame posėdyje spalį „bus ir pakeitimai, bus ir pristatyta“, o rugsėjui esą to nėjo padaryti dėl laiko stokos, nes raštas buvo gautas kelios dienos iki posėdžio.
Kiti komisijos nariai dar iki mero prisijungimo tikino nematantys jokio pagrindo tyrimui pradėti ir siūlė ne ietis laužyti, o palaukti spalio mėnesio tarybos. Kadangi tokių buvo dauguma, tad tik minėtiems trims nariams balsavus už tyrimo pradėjimą, pareiškėjo skundas nebus išsamiau nagrinėjamas.
Visgi darbo komisijai išties nusimato, nes jau anksčiau nuspręsta ir net Vyriausiosios tarnybinės etikos nurodyta ištirti mero elgesį, kai jis dalyvavo klausimų, susijusių su sutuoktinės vadovaujama cirko mokykla, svarstymu, taip pat bus nagrinėjamas jau buvusios Etikos komisijos narės Ilonos Šeflerienės elgesys, kai ji, nors susijusi privačiais ryšiais su meru, nenusišalino nuo klausimo nagrinėjimo, savo pasisakymais jį palaikė.
Kaip žinia, I. Šeflerienė apskritai pasitraukė iš Etikos komisijos, ją pakeitė kolega Mantas Puskunigis, kuris, jei pritars savivaldybės taryba, eis ir komisijos pirmininkės pavaduotojo pareigas.