
Dar prieš didžiąsias metų šventes vykusiame savivaldybės tarybos posėdyje buvo patvirtintas 2025–2027m. vietinės reikšmės prioritetinis kelių (gatvių) tiesimo, rekonstravimo, kapitalinio ir paprasto remonto darbų sąrašas. Kaip jau įprasta, su keliais susiję klausimai nuolat palydimi valdančiųjų ir opozicijos rietenų, tad ne išimtis ir šis kartas, kai klausimas buvo tiesiog persunktas sarkazmo, skambių pasisakymų bei skaičiavimų, kuri valdžia kiek padarė ar nepadarė.
Opozicijai susilaikius, o visiems kitiems balsavus už, paskutiniajame gruodžio posėdyje buvo patvirtintas išties svarbus dokumentas, numatantis konkrečius objektus bei jų eiliškumą konkrečiose seniūnijoje trejiems metams į priekį. Juo vadovaujantis vėliau turėtų būti asfaltuojami, tvarkomi vietinės reikšmės keliai, gatvės. Kaip informavo Ūkio ir investicijų skyriaus vedėjas Martynas Remeikis, buvo atsižvelgta į seniūnų bei seniūnaičių pateiktus poreikius, o sąrašą dėliojo ir ne vieną valandą posėdžiavusi komisija. Tiesa, anot vedėjo, „kai kuriuos objektus pastūmė (vienas iš argumentų, jei vykdomi nuotekų ar vandentvarkos projektai – red. past.), kai kuriuos priėmė sprendimą daryti anksčiau“, tad viskas sugulė į galutinę tarybai tvirtinti pateiktą lentelę. Iš viso joje 98 objektai visose rajono seniūnijose. Žinoma, daugiausiai – 26 objektai – didžiausioje Šakių seniūnijoje. Pavyzdžiui, Slavikų sen. numatyta viena Šešupės g., Barzdų, Plokščių, Sudargo seniūnijose – po tris gatves, nemažai suplanuota ne tik asfaltavimo drabų, bet ir projektavimo.
Opozicijos lyderis Edgaras Pilypaitis tiek komiteto, tiek tarybos posėdžiuose tvirtino, kad pastabų, netikslumų tiek skaičiuose, tiek principuose išties daug, todėl „būtų logiška viską ištaisyti ir sugrįžti kitame tarybos posėdyje“. Meras Raimondas Januševičius teigė nematantis tam poreikio, nes pritarimas objektų sąrašui buvo visuose komitetuose, o pritarti ar nepritarti – jau tarybos narių pasirinkimas.
E. Pilypaitis siūlė savo pagalbą vedėjui tikindamas, kad „jeigu norės, paprašys mano patarimų, kuriose vietose tie nelogiškumai, gal tuomet atsiras daugiau aiškumo“, ir įgėlė dabartiniams valdantiesiems, kad kai jie buvo opozicijoje, tai „tokių pastabų neteikdavo, tik paskui viskas būdavo blogai“. Tačiau M. Remeikis sarkastiškai svarstė, kad klaidų esą tiek daug – visos trys ir tos pačios neesminės, mat jis laikėsi pozicijos, jog sąrašo esmė yra konkretūs objektai, o ne sumos, kurios tik po darbų pirkimų būna aiškios.
„Kai nesusiveda galai ir matematika, lengviausia pasakyti, kad nerodysim tų skaičių ir eilučių“, – teigė E. Pilypaitis, į kurio pasisakymus reaguodamas M. Remeikis informavo turintis inžinieriaus išsilavinimą, mokęsis sustiprintą matematiką ir siūlęs net „persimesti, kas geriau skaičiuoja“. Jis svarstė, kad gal skaičiuoja visai neblogai, mat per metus išasfaltuota tikrai nemažai kelių, o jo bei skyriaus darbą gyrė ir meras bei daugelis valdančiųjų, negailėję komplimentų už tvirtą stuburą, įdėtą darbą, rastus sprendimus. Anot žodžio kišenėje neieškančio tarybos nario Romo Pukinsko, sprendimai randami, „nežiūrint, kad netiko kažkokia eilutė, ar naktį kokiam humanitarui, tyrų principų gerbėjui tai nepatiks, net jei žmonėms dėl to gyventi pasidarė geriau“, repliką taikęs būtent opozicijos lyderiui, kuris pastabas į elektroninius kolegų paštus susiuntė naktį.
„Rašot laiškus po to, kai kaip opozicijos lyderis sėdėjot pas vicemerą Peleckį kabinete ir bendravot tete-a-tete (akis į akį – red. past.), diskutavom, nekilo klausimų, išėję paspaudėm rankas“, – kritikos opozicijos lyderiui negailėjo R. Pukinkas, kurį papildymas kolega Bernardinas Petras Vainius irgi stebėjosi naktiniu E. Pilypaičio darbu, lygino su naktine mokesčių reforma ir siūlė tokiais principais nesivadovauti, nes esą jei viskas motyvuotai paaiškinta ir išdiskutuota komitetuose, „tokių laiškų ir ateityje neskaitysim“.
Ūkio ir investicijų skyriaus vedėjas Martynas Remeikis informavo, kad sudarant sąrašą buvo atsižvelgta į seniūnų bei seniūnaičių pateiktus poreikius, papildomų pageidavimų esą nebuvo, o ir apskritai vertino, kad asfaltuojant kelius praėjusiais metais padirbėta išties gerai. D. Pavalkio nuotr.
Pasisukus kalboms apie išsilavinimus ir matematiką, meras teigė daugiau tverti irgi negalintis, esą E. Pilypaitis „turi gyslelę išprovokuoti“, tad kėlė klausimus, kaip skaičiavo buvę valdantieji, jei buvo grąžinamos bei neįsisavintos lėšos, nekalbant apie nekart jau aptartus ir nepanaudotus taip vadinamuosius „kovidinius pinigus“. Pavyzdžiui, anot R. Januševičiaus, „2020 m. į kelių programą su aukštąja matematika jūs pagrąžinat 186 tūkst. 562 eurus ir 31 centą, 2021m. – 3 tūkst. 912 eurų, 2022 – 232 tūkst. 582 eurus“.
„Kur ta jūsų aukštoji matematika?“ – klausė R. Januševičius bei su pasididžiavimu vardijo stambiausius šiais metais padarytus 39 objektus, pabrėždamas, kad tvarkoma ir Ūkininkų gatvė, rasti sprendimai ir dėl Beržų g., kuri buvo tarsi nurašyta, kad čia negalima įrengti šaligatvio, užtat esą buvo nueita lengviausiu keliu ir tiesiog padarytas vienpusis eismas.
Tarybos narys Romas Pukinskas buvo vienas iš tų, kuris žėrė kritiką opozicijos lyderiui Edgarui Pilypaičiui ir stebėjosi – esą diskutuojant komisijoje jam klausimų nekilo, o naktį prieš tarybos posėdį jau pasipylė pastabos ir komentarai. D. Pavalkio nuotr.
Anot tarybos nario Giedriaus Puloko, tiesiog norima atsikirsti, kai išasfaltuoti keliai kalba už save, o opozicija, jo vertinimu, pateikia ne visai taip, kaip yra, tad suskaičiavo, kad vien per 2024 m. buvo išasfaltuota 14 km, neskaičiuojant tebetvarkomos jau minėtos Ūkininkų g., kai per ankstesnius bemaž trejus metus asfalto buvo paklota apie 17 km.
Visgi E. Pilypaitis nenusileido ir tvirtino, kad minėtas proveržis neatsirado iš bet kur, mat papildomai skirta 1,5 mln. eurų, nurėžus nuo kitų eilučių, pavyzdžiui, vandens kokybės gerinimo ir pan.
„Tai galim daug ko nedaryti vien tam, kad išasfaltuotume kelius. <...> Tai gal papildomai ne pusantro milijono, o dar daugiau skirkim“, – sarkazmo nuveiktiems darbams ir principams neslėpė opozicijos lyderis, akcentavęs, kad žmonės turi žinoti, kaip perskirstomi jų pinigai.
Tad nors posėdis vyko adventiniu laikotarpiu, tačiau bent menkesnio susilaikymo žodžiais ir adventinės dvasios posėdžio metu tikrai nebuvo. O gal ir nereikia prisidengti apsimestiniu šventiniu gerumu? Kaip bebūtų, metai nauji, objektų sąrašas patvirtintas, tad netolima ateitis parodys, kiek kilometrų kelių ir kokiais principais vadovaujantis bus išasfaltuota artimiausiais metais.
Arūnas iš Ringaudų:





