Kaip pasiruošti oro baliono skrydžiui


Ar žinojote, kad skrydžiai oro balionais yra saugesni nei kelionės automobiliu? Iš tiesų, kiekvienas oro balionas turi specialų tinkamumo skraidyti pažymėjimą, o pilotai - profesionalias licencijas.

Oro baliono skrydis - tai ne tik valandos trukmės nuotykis danguje, bet ir visa 3-4 valandų trukmės patirtis, įskaitant pasiruošimą, instruktažą ir baliono surinkimą. Be to, skrendant 10-18 km/h greičiu ir pakylant iki 1 kilometro aukščio, keleiviai turi unikalią galimybę mėgautis kvapą gniaužiančiais vaizdais.

Tačiau prieš leidžiantis į šį nuotykį, svarbu žinoti, kaip tinkamai pasiruošti skrydžiui oro balionu.

Kaip planuoti skrydį oro balionu
Skrydžio oro balionu planavimas prasideda nuo tinkamo laiko pasirinkimo. Šiltuoju metų laiku skrydžiai vyksta tik ryte arba vakare, kadangi dieną susidaro vertikaliosios oro srovės, kurios trukdo saugiam skrydžiui.

Geriausias metų laikas skrydžiams
Intensyviausias skrydžių sezonas tęsiasi nuo balandžio iki spalio mėnesio. Rytiniai skrydžiai vyksta 1-2 valandas po saulėtekio (5:00-9:00 val.), o vakariniai - 1-2 valandas iki saulėlydžio (18:00-21:00 val.). Tačiau rudenį ir pavasarį rytiniai skrydžiai prasideda vėliau (apie 8:00 val.), o vakariniai anksčiau (apie 16:00 val.).

Skrydžio oro balionu kaina ir ką ji apima
Skrydžio kaina priklauso nuo pasirinkto miesto ir keleivių skaičiaus. Grupinis skrydis vienam asmeniui kainuoja nuo 139 EUR. Į kainą įeina:

● Profesionalaus piloto paslaugos ir draugiškas komandos dėmesys
● Skrydžio saugos instruktažas pakilimo vietoje
● Taurė putojančio gėrimo po skrydžio
● Skrydžio sertifikatų įteikimo ceremonija
● Keleivių transportavimas iš susitikimo vietos į pakilimo vietą ir atgal
● Keleivių sveikatos draudimas 250 000 eurų sumai

Rezervacijos procesas ir ką reikia žinoti
Prieš užsakant skrydį, svarbu žinoti, kad tikslus pakilimo laikas ir vieta nustatomi tik likus 6-12 valandų iki skrydžio. Tai priklauso nuo meteorologinių sąlygų: debesuotumo, kritulių, matomumo ir vėjo stiprumo.

Skrydžiui būtinos trys pagrindinės meteorologinės sąlygos:

● Debesuotumas - be audros ar kamuolinių debesų
● Matomumas - ne mažesnis nei 5 km
● Vėjo greitis - ne didesnis nei 5 m/s

Todėl net atvykus į starto vietą, skrydis saugumo sumetimais gali būti atšauktas. Paprastai, rezervuojant skrydį, reikia nurodyti skrendančių asmenų skaičių, jų vardus, pavardes, svorį ir kontaktinę informaciją.

Svarbu paminėti, kad nuo 2023 m. birželio mėn. įsigaliojo naujos skrydžių taisyklės Vilniuje, dėl kurių pakilimų mieste sumažėjo apie 80 proc.. Todėl dažnai skrydžiai perkeliami į Trakus (25 km nuo Vilniaus) ar kitas Vilniaus apylinkes.

Fizinis pasiruošimas prieš skrydį

Fizinis pasiruošimas skrydžiui oro balionu reikalauja kruopštaus dėmesio detalėms, kadangi tai prilyginama įprastoms sporto šakoms ir reikalauja minimalaus fizinio pasirengimo.

Tinkama apranga skrydžiui oro balionu
Renkantis aprangą, svarbiausia rinktis medvilninius drabužius, dengiančius visą kūną. Patartina vengti sintetinių audinių, nes jie jautrūs karščiui nuo oro baliono degiklių.

Pagrindiniai aprangos reikalavimai:

● Drabužiai ilgomis rankovėmis - apsaugo nuo karščio ir vėsos
● Uždara, žemakulnė avalynė - pageidautina su auliukais
● Galvos apdangalas - apsaugai nuo degiklių skleidžiamos šilumos
● Patogios kelnės - venkite labai atvirų drabužių

Svarbu paminėti, kad temperatūra balione yra panaši kaip ir ant žemės, tik keliais laipsniais žemesnė, todėl ypatingos šiltos aprangos nereikia.

Būtini daiktai, kuriuos verta pasiimti
Kadangi skrydis trunka apie valandą, o visa pramoga užtrunka 3-4 valandas, svarbu pasiimti tik būtiniausius daiktus. Rekomenduojama turėti:

● Fotoaparatą ar kamerą su minkštu dėklu apsaugai
● Akinius nuo saulės
● Vandens butelį

Didelius krepšius ir kuprines patariama palikti žemės komandos automobilyje. Už asmeninių daiktų saugumą skrydžio metu atsakingi patys keleiviai.

Sveikatos reikalavimai ir apribojimai
Nors skrydis oro balionu yra saugi pramoga, tačiau yra keletas svarbių apribojimų:

Nerekomenduojama skristi asmenims, turintiems:

● Rimtų širdies sutrikimų
● Kraujotakos sistemos problemų
● Kvėpavimo takų ligų

Besilaukiančioms moterims leidžiama skristi tik pirmame nėštumo trimestre. Vaikams taikomas minimalaus ūgio reikalavimas - 120 cm, o iki 16 metų privalo skristi su lydinčiu suaugusiuoju.

Prieš skrydį griežtai draudžiama vartoti alkoholinius gėrimus ar psichotropines medžiagas. Taip pat draudžiama į oro balioną įsinešti aštrius ar stiklinius daiktus.

Jeigu turite abejonių dėl savo sveikatos būklės, būtinai pasitarkite su šeimos gydytoju ir informuokite apie tai pilotą prieš skrydį.

Skrydžio oro balionu dienos eiga
Pasiruošimas skrydžiui oro balionu prasideda nuo kruopštaus planavimo ir tikslaus laiko pasirinkimo. Todėl svarbu žinoti, kaip vyksta visa skrydžio dienos eiga.

Atvykimas į susitikimo vietą
Tikslią susitikimo vietą ir laiką keleiviai gauna SMS žinute arba elektroniniu laišku likus 6-12 valandų iki skrydžio. Vilniuje dažniausiai kylama iš Vingio parko, Valakampių, Barbakano arba nuo Baltojo tilto, tačiau Kaune - iš Nemuno salos, Pažaislio ar Aleksoto apylinkių.

Punktualumas yra itin svarbus, nes pavėlavus galima praleisti tinkamą pakilimo momentą. Atvykus į susitikimo vietą, komanda nuvyksta į pakilimo aikštelę, kuri parenkama atsižvelgiant į vėjo kryptį ir meteorologines sąlygas.

Saugos instruktažas ir oro baliono paruošimas
Prieš skrydį pilotas praveda išsamų saugos instruktažą. Keleiviai supažindinami su pagrindinėmis taisyklėmis:

● Draudžiama rūkyti arčiau nei 25 metrų nuo baliono
● Negalima liesti vožtuvų, kupolo virvių bei kuro tiekimo žarnų
● Draudžiama mėtyti daiktus iš oro baliono krepšio
● Neleidžiama sėstis ant krepšio kraštų ir dujų cilindrų

Oro baliono paruošimas skrydžiui užtrunka 20-30 minučių. Pirmiausia, galingas ventiliatorius pripučia kupolą šaltu oru. Kai kupolas pakankamai išsipučia, pilotas pradeda šildyti orą degiklių liepsna.

Pagalba komandai ruošiant balioną
Įprastai oro baliono komandą sudaro pilotas, žemės komandos vadovas ir jo pagalbininkas. Keleiviai taip pat gali prisidėti prie baliono paruošimo, jei tik nori ir jaučiasi tam pasiruošę.

Paruošimo procesas vyksta tokia tvarka:

1. Parenkama tinkama vieta startui - ne mažesnė kaip 50×50 metrų dydžio pievelė
2. Iškraunama visa oro baliono įranga
3. Ant krepšio uždedami degikliai ir sujungiami su dujų cilindrais
4. Ištiesiamas kupolas pavėjui
5. Kupolas specialiais karabinais sujungiamas su krepšiu

Saugumo sumetimais balionas pririšamas prie automobilio, kol pilnai paruošiamas skrydžiui. Tik kai pilotas įsitikina, kad oro balionas ir keleiviai tinkamai pasiruošę, balionas atkabinamas ir pradeda kilti.

Skrydžio metu balioną visada lydi žemės komanda automobiliu, kuri po skrydžio padeda surinkti įrangą ir parveža keleivius į pradinę susitikimo vietą.

Skrydžio patirtis ir nusileidimas
Skrydis oro balionu suteikia unikalią galimybę patirti pasaulį iš visiškai naujos perspektyvos. Per valandą balionas nuskrenda vidutiniškai 10-20 kilometrų, priklausomai nuo vėjo stiprumo.

Ką tikėtis pakilus oro balionu
Pakilus į orą, balionas skrenda pavėjui, o jo greitis priklauso nuo vėjo stiprumo. Įdomu tai, kad keleiviai vėjo fiziškai nejaučia, nes balionas juda kartu su oro mase. Balionas gali pakilti iki 3 kilometrų aukščio, tačiau dažniausiai skrendama iki kilometro aukštyje, kadangi aukščiau pradeda trūkti deguonies.

Temperatūra balione yra panaši į tą, kuri vyrauja ant žemės, pridedant papildomą šilumą nuo degiklių. Todėl net ir aukštai pakilus nėra šalta, nebent balionas pakyla virš kilometro aukščio - tuomet temperatūra gali nukristi apie 6,5 laipsnio.

Fotografavimo patarimai skrydžio metu
Skrydžio metu galima fotografuoti ir filmuoti, tačiau svarbu laikytis kelių esminių taisyklių:

● Fotoaparatą ar kamerą būtina įdėti į minkštą dėklą, kuris apsaugotų nuo galimų mechaninių pažeidimų nusileidimo metu
● Fotografavimo įrangą reikia saugiai laikyti baliono krepšio viduje
● Už asmeninių daiktų saugumą atsakingi patys keleiviai

Nusileidimo procesas ir saugumo aspektai
Artėjant nusileidimui, pilotas radijo ryšiu informuoja žemės komandą apie planuojamą nusileidimo vietą. Nusileidimo metu keleiviai privalo laikytis griežtų saugumo taisyklių:

● Stovėti šonu baliono judėjimo kryptimi
● Tvirtai laikytis už krepšio viduje esančių rankenų
● Kojas laikyti suglaustas ir šiek tiek sulenktas per kelius

Patyrę pilotai sugeba nutupdyti balioną taip, kad kontaktas su žeme vos juntamas. Tačiau esant stipresniam vėjui, nusileidimas gali būti "kietesnis", todėl svarbu laikytis piloto nurodymų. Pučiant stipresniam vėjui, balioną už specialios virvės gali pagauti žemės komandos nariai, o parvirtęs jis dar gali čiuožti keletą ar keliasdešimt metrų.

Po nusileidimo pilotas atidaro kupolo vožtuvą, išleidžiamas karštas oras, ir balionas supakuojamas. Visas nusileidimo procesas trunka apie 20 minučių. Žemės komanda padeda surinkti įrangą ir parveža keleivius atgal į susitikimo vietą.

Išvada
Taigi, oro baliono skrydis - tai nepakartojama patirtis, reikalaujanti kruopštaus pasiruošimo ir dėmesio detalėms. Visų pirma, sėkmingas skrydis priklauso nuo tinkamo laiko pasirinkimo ir meteorologinių sąlygų.

Svarbiausia atminti, kad skrydžio saugumas prasideda nuo tinkamos aprangos ir fizinio pasiruošimo. Patogūs medvilniniai drabužiai, uždara avalynė ir būtiniausi daiktai užtikrins malonią kelionę danguje.

Skrydžio diena prasideda nuo susitikimo su komanda ir baigiasi nusileidimo ceremonija. Galiausiai, kruopštus instrukcijų laikymasis ir piloto nurodymų vykdymas užtikrina saugų ir įsimintiną nuotykį.

Skrydis oro balionu - tai ne tik valandos trukmės kelionė danguje, bet ir galimybė pažvelgti į pasaulį iš visiškai naujos perspektyvos. Todėl rekomenduojame šią patirtį išbandyti bent kartą gyvenime ir leistis į nepamirštamą nuotykį Lietuvos padangėje.

d-0062

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kokio Popiežiaus reikia Bažnyčiai ir pasauliui?

klausimelis 04 25Benita iš Kudirkos Naumiesčio:

Norėčiau įpėdiniu matyti lietuvį kardinolą Makricką. Popiežius Pranciškus man išliks atmintyje kaip labai žmogiškas, šiltas, bendraujantis su visais, ypač jaunimu. Matome, kaip visas pasaulis gedi iškeliavusio Popiežiaus. Žmonės stovi po kelias valandas, kad galėtų atsisveikinti. Amerikoje nuleidžiamos iki pusės stiebo vėliavos ir taip pagerbiamas Popiežius Pranciškus. 

klausimelis 04 25 2

Birutė iš Griškabūdžio:

Taiką nešančio. Supratingo. Besigilinančio ir į nūdieną, politiką. Telkiančio, kad mažiau būtų susiskaldymo ir pačioje Bažnyčioje. Manau, aukščiausias Bažnyčios vadovas, gali daryti įtaką politikų sprendimams. Ir Popiežiaus rinkimuose, manau, yra visokių povandeninių srovių. Be abejo, norėtųsi tarp kandidatų matyti ir lietuvį. Ką išrinks, tą priimsime. Ne mums spręsti. Popiežių Pranciškų prisimenu, kaip labai šviesų žmogų, nuolat besišypsantį. Neeilinis žmogus buvo.

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 BY GPM 350px
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.