Patarimai iš šaulio-gelbėtojo lūpų, kaip teikti pirmąją pagalbą

Patirtimi, kaip teisingai uždėti specializuotą priemonę kraujavimo stabdymui – turniketą, dalijosi Kriūkų seniūnas, šaulys-gelbėtojas Anatolijus Kazlauskas, akcentuodamas, kad susižeidus turniketas turi būti panaudotas nedelsiant. L. Poškevičiūtės nuotr.

Ar mokėtume suteikti pirmąją pagalbą? Barzdų seniūnės Jurgitos Didžiulienės kvietimu čia lankėsi jos kolega, šaulys-gelbėtojas, Kriūkų seniūnas Anatolijus Kazlauskas, kuris priminė pirmosios pagalbos pagrindus: kaip teisingai įvertinti nukentėjusiojo būklę, supažindino su žmogaus gaivinimo ABC, kaip suteikti pagalbą kraujavimo, užspringimo, traumų ar kitų nelaimingų atsitikimų bei gyvybei pavojingų situacijų metu. Susitikimo dalyviai mokėsi, kaip, esant masyviam kraujavimui, teisingai uždėti turniketą.

A. Kazlauskas pripažino, kad turi pirmosios pagalbos teikimo patirties taktinėje aplinkoje, o pirmosios pagalbos veiksmų civilinėje aplinkoje turi apmokyti kvalifikuoti medicinos instruktoriai. Pirmiausiai buvo diskutuota, kaip naudoti turniketą, skirtą masyviam kraujavimui sustabdyti.

„Ar žinot, kiek turim laiko, jei, pavyzdžiui, su benzopjūklu žmogus įsipjovė ar kitaip pažeidė arteriją, jį išgelbėti? Po 40–50 sekundžių žmogus praranda sąmonę, o po kelių minučių žmogaus tikriausiai jau neišgelbėsi“, – sakė A. Kazlauskas.

Anot jo, susižeidus masyvų kraujavimą reikėtų stabdyti turniketu. Jie yra naujose vaistinėlėse, tik Anatolijus patarė, kadangi jose turniketai yra supakuoti, kad įvykus nelaimei negaištume laiko, juos reiktų išsipakuoti anksčiau ir paruošti naudojimui. A. Kazlauskas neslėpė, kad visgi kai kuriose vaistinėlėse esantys turniketai dažnai yra per trumpi, stambesniam žmogui ant kojos jų net neuždėsi, tad kvietė įsigyti kokybiškus karinės aprangos ir amunicijos parduotuvėse bei būtinai pabandyti jį užsidėti namuose.

Turniketas dedamas bent 5 centimetrais aukščiau žaizdos ir stipriai užveržiamas. Svarbu po turniketu esančią kūno dalį išlaisvinti nuo kietų daiktų, pavyzdžiui, iš kišenių ištraukti telefonus, pinigines, raktus.

„Užveržimo svirtį reikėtų sukti tol, kol sustos kraujavimas. Turniketo sukeltas spaudimo jausmas yra skausmingas, bet to nereikėtų išsigąsti, nes pagrindinis tikslas – sustabdyti kraujavimą, – pažymi Anatolijus. – Uždėjus turniketą, ant juostelės reikėtų pažymėti uždėjimo laiką.“

Beje, jei uždėjus vieną turniketą kraujavimas nesustojo, tokiu pačiu principu reikėtų dėti antrą turniketą.

„Antrasis turniketas dedamas aukščiau pirmojo ir taip pat stipriai užveržiamas, pažymimas jo uždėjimo laikas, – pasakoja jis. – Uždėto turniketo negalima atleisti net trumpam, tai gali daryti tik medikai.

Pasak A. Kazlausko, pavojingiausias yra arterinis kraujavimas – tai pulsuojanti, trykštanti skaisčiai raudono kraujo čiurkšlė, o kraujuojant iš kaklo ar kirkšninių arterijų vienintelė galimybė padėti – užspausti kraujagyslę ranka ir dėti spaudžiamuosius tvarsčius, mat čia turniketo neuždėsi.

„Verta turėti vaistinėlėje ir paprastą lipnią juostą, su kuria gali apvynioti tvarstį, taip pat imobilizavimui skirtą įtvarą, termoizoliacinę plėvelę, vabzdžiams alergiškiems žmonėms – adrenalino švirkštą. Rekomenduočiau namų vaistinėlę susikomplektuoti patiems“, – priduria A. Kazlauskas.

„Įvykus nelaimei, be abejo, turite įsivertinti, ar jums pačiam yra saugu prie nukentėjusio prieiti. Tuomet žiūrime, ar yra masyvus kraujavimas. Jei galim dėti turniketą, dedam, jei negalim – tamponuojam. Geriausia paguldyti žmogų į saugią padėtį – ant šono. Jei žmogus patyrė galvos, stuburo traumą, geriausia visai nejudinti“, – patarė A. Kazlauskas pridurdamas, kad visuomet reikia su nukentėjusiu žmogumi kalbėtis, jį nuraminti bei nedelsiant skambinti 112.

A. Kazlauskas taip pat priminė žmogaus gaivinimo algoritmą. Kiekvienas turi mokėti atlikti širdies masažą – tai pradinė gaivinimo technika. Teisingai jį atlikti gana sudėtinga, todėl to turėtų apmokyti kvalifikuoti instruktoriai. Šiuo metu yra labai kokybiškų gaivinimui skirtų manekenų ir žmogus pats pamato, kad ne taip paprasta tinkamai atlikti širdies masažą.

O kaip padėti užspringusiam? Kiekvienas turi mokėti atpažinti užspringimą, mokėti suteikti pagalbą, kuri skiriasi kūdikiui, vaikui ar suaugusiam.

„Egzistuoja tarptautinis užspringimo ženklas – reikia abi rankas uždėti ant gerklės“, – priminė A. Kazlauskas.

Kilo klausimas, kaip iškviesti skubiąją pagalbą, jei žmogus užspringęs, ištiktas insulto, jei esamoje situacijoje negali skambinti telefonu? Tai padaryti galima trumpąja SMS žinute numeriu 112. Rekomenduojama susikurti SMS pranešimo šabloną su galimu pagalbos prašymo turiniu.

Įvykus nelaimingam atsitikimui, svarbu nesutrikti, įvertinus riziką, kol atvyks medikai, suteikti nukentėjusiam pirmąją pagalbą.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Antra olimpiada be Lietuvos krepšinio rinktinės. Kaip vertinate?

klausimelis 07 12Edmundas iš Šakių:

Visi lietuviai krepšinį žiūri, tai ir aš stebėjau, bet įspūdžiai labai blogi, nuotaikos liūdnos. Neįsivaizduoju, kodėl yra taip, kaip yra, bet kaltinti žaidėjų neskubu. Anksčiau parsiveždavo medalius, dabar be nieko liekame – pagal mane paruošime spragos atsiranda. Kaip bebūtų, nors Lietuva ir nepateko, Olimpines žaidynes vis tiek žiūrėsiu. 

klausimelis 07 12 2

Nerijus iš Gelgaudiškio:

Olimpinio atrankos turnyro nežiūrėjau, neturėjau laiko, bet šiaip situacija seku. Liūdna, kad negavo kelialapio į Olimpines žaidynes. Jau antrąjį kartą nepatenkame, sunku vertinti, kas čia atsitiko, kokios to priežastys. Pats kadaise žaidžiau, bet mėgėjiškai, mokyklos laikais. Nors dabar ir nebežaidžiu, bet krepšinis man vis tiek yra numeris vienas – ne be reikalo vadinamas antra religija.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.