Tiek vieno, tiek kito darželio atstovės nepritaria jungtiniam darželio modeliui ir šiame sumanyme, ypač nepateikiant konkrečių skaičių, mato daugiau minusų. D. Pavalkio nuotr.
Gintarė MARTINAITIENĖ
Kol kas klausimas atviras, ar Šakiuose liks gyvuoti du atskiri darželiai, ar šie du darželiai galėtų veikti kaip vienas juridinis vienetas. Švietimo įstaigų tinklo pertvarkos komisijos pirmininkas bei vicemeras Darius Jakavičius sako, kad kol kas sprendimo nėra, tačiau klausantis su darželių bendruomenių atstovais antradienį Šakių kultūros centre vykusios diskusijos susidarė vaizdas, kad bendruomenės dvejoja, ar dar galima ką nors pakeisti. Keltas klausimas, ar tikrai verta rizikuoti, kai vaikų stygiaus darželiuose nejaučiama.
Susitikimą pradėjęs vicemeras D. Jakavičius sutiko, jog į susitikimą lengviau ateiti su tortu nei su tokiomis naujienomis, tačiau idėja jau paleista į viešąją erdvę, tad ją reikia pristatyti ir pačiai bendruomenei. O kas tai galėtų padaryti geriau už patį pertvarkos komisijos pirmininką? Su juo kartu susitikime dalyvavo ir Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Darius Aštrauskas, tačiau „Berželio“ direktorės pavaduotoja ugdymui Dovilė Kazakauskienė nekart reziumavo, kad vieniems kitus girdėti sekasi sunkiai – kiekviena pusė laikosi savų argumentų.
D. Jakavičius teigė, jog siūlymas Šakiuose turėti ne du atskirus darželius, o vieną jungtinį yra tik siūlymas ir jokie sprendimai nepriimti.
„Sprendimas nėra joks priimtas, tik komisijos pritarimas pradėti viešą diskusiją“, – sakė vicemeras ir sutiko, kad pasirinkta mintis ne mažesnį jungti prie didesnio, bet kurti jungtinį darželių modelį, išlaikant jų lygiavertiškumą.
Tai reiškia, kad administratorius, tai yra vadovas, būtų vienas, tačiau veikla ir toliau vyktų dviejuose skirtinguose pastatuose, keistųsi įstaigos pavadinimas.
„Visos kitos funkcijos, kalbant apie ugdymą, socialinę, emocinę pagalbą vaikams, mūsų manymu, turėtų tik gerėti, o ne blogėti“, – teigė vicemeras ir toliau vardijo, kad „Kleveliui“ vadovauja ne nuolatinė vadovė, „Berželio“ direktorės kadencija baigsis sausį, tad norint taupyti valdymo lėšas būtų galima skelbti vieną konkursą ir nuo 2022 m. rugsėjo galėtų startuoti naujas jungtinis darželio modelis, o buhalterija nuo 2022-ųjų ir taip turės būti optimizuota.
Vicemeras kalbėjo ir apie konkurenciją tarp darželių, nors jų atstovai sakė, jog ji graži, sveika ir skatina pasitempti, bet ne pyktis. Jis ragino galvoti ir apie įtraukųjį (neįgaliųjų) ugdymą, galimybę ir patrauklesnes sąlygas į didesnį darželį (su didesniu skaičiumi vaikų) pritraukti reikiamus specialistus, nemažai kalbėta apie vadovų darbo užmokesčio koeficientus, būtinybę renovuoti pastatus ir pan., tačiau galiausiai žodžio pasiprašė darželių atstovai ir valdžios atstovus apibėrė klausimais.
„Teigėte, kad didesnis darželis gali pasiūlyti geresnes sąlygas, tai ar darželių finansavimas padidės, kad mes sumažinsime administravimo lėšas, ar kame reikalas? Man atrodo, gerai darželiai išsilaiko <...> Kodėl ilgą laiką „Klevelio“ yra laikinai einanti, ar nebuvo tas reorganizavimas numatytas anksčiau?“ – klausimus kėlė „Berželio“ darželio tarybos pirmininkė Lina Bakaitienė.
Ją papildydama pavaduotoja ugdymui D. Kazakauskienė nesuprato, kodėl darželių jungimo klausimas lyginamas su panemunių mokyklų (Plokščių, Kriūkų ir Lekėčių) jungimo modeliu, mat ten sprendimai neišvengiami dėl mažėjančio mokinių skaičiaus.
„Nė viename darželyje nėra mažai vaikų <...> Sakyti, kad po penkerių metų bus mažėjimas, labai anksti“, – sakė D. Kazakauskienė, akcentavusi, kad mes nežinome, kiek vaikų gims per pastaruosius dvejus ar trejus metus.
Valdžios atstovai replikavo, kad gimstamumo tendencijos jau keleri metai rodo mažėjimą.
Viename iš ankstesnių susitikimų D. Jakavičius lygino 1995-uosius, kai rajone gimė 514 vaikų ir 2020-uosius, kai gimė 196 vaikai. Tačiau D. Kazakauskienė kalbėjo, kad mažėjimas ypač juntamas kaime, bet ne mieste.
„Jūs teigiat – mažėja vaikų, o mes steigiame naują grupę. Yra prašymų priimti ir jaunesnius vaikus“, – kalbėjo „Klevelio“ vadovė Vilija Butikienė.
Bendrame darželyje būtų ugdoma apie 360 vaikų, o personalą sudarytų maždaug 100 žmonių, tad krūvis išties didelis ir baiminamasi, ar atsiras žmogus, norintis vadovauti tokiai įstaigai.
„O jeigu neatsiras tas vadovas? Planuoti galima, bet ar verta rizikuoti? Ar paskui galėsime grįžti? Mes dabar turime savo lyderius“, – neskubėti su sprendimais ragino D. Kazakauskienė ir susitikime pasigedo biudžeto skyriaus atstovo ir konkrečių paskaičiavimų, kiek būtų sutaupyta.
„Dabar matome norą sutaupyti apjungiant darželius tik vadovų sąskaita“, – kalbėjo ji.
Aptartas ir Sintautų mokyklos neįvykęs vadovo konkursas, keltas klausimas, ar pati bendruomenė padarė viską, kad paskatintų vietinį lyderį, tačiau darželių bendruomenės tvirtino, kad jos jau dabar mato grėsmę ir įspėja valdžią.
„Kad paskui nesakytumėte, jog bendruomenės nematė, nesakė ar neįspėjo, tai mes dabar sakome, kad matome grėsmę“, – kalbėjo darželių atstovės.
Darželių atstovai kėlė ir mikroklimato klausimą, kuris, jų manymu, prisidėtų ir prie prastesnės ugdymo kokybės, ir prie darbuotojų motyvacijos. Be to, pripažino „Berželio“ direktorė Lina Viliūšienė, jau yra precedentas „Varpe“, kai buvo sujungtos dvi ugdymo įstaigos ir mikroklimatas tikrai nebuvo geras, tad ji kėlė retorinį klausimą, ar darkart norima eiti tuo pačiu keliu. D. Jakavičius patarė pirmiausiai tarpusavy nesusipriešinti pačioms bendruomenėms, tačiau darželių atstovės sunkiai įsivaizduoja, kaip galima suburti darnų kolektyvą dviejuose skirtinguose pastatuose.
V. Butikienė palietė ir dar vieną svarbų klausimą – kaip bus su darbuotojų atleidimu, atostoginiais ar išeitinėmis, mat steigiant naują juridinį vienetą dabartiniai darbuotojai turėtų būti atleisti ir priimti iš naujo. Ar jie tikrai tokiomis pačiomis sąlygomis bus priimti į darbą?
„Priklausys nuo vadovo“, – sakė vicemeras, negalėjęs konkrečiai atsakyti dėl išeitinių, tik svarstęs, kad jeigu netinka jungtinis darželio modelis, galima rinktis vieno darželio prijungimą prie kito ir „nekils tos nedidelės sumaišties“.
„O tai koks jūsų matymas? Skelbti du atskirus konkursus?“ – klausė D. Jakavičius pertvarkai prieštaraujančių darželių atstovų ir išgirdo tvirtą – „taip“. Atstovai sakė suprastų keliamų sumanymų prasmę, jeigu grupės būtų tuščios, darželiuose trūktų vaikų, bet dabar jų neįtikino valdžios argumentai. Be to, pasak V. Butikienės, būtų gerai, kad daželių nuogąstavimus girdėtų ir tarybos ar pertvarkos komisijos nariai, nes iki idėjos pristatymo bendruomenės su sumanymu supažintos nebuvo.
Po daugiau nei dvi valandas trukusios diskusijos abi pusės liko prie savų tiesų. Darželių atstovai tikino, kad be paskaičiavimų ir konkretaus pagrindimo – tai tik būrimas iš kavos tirščių, o valdžios atstovai aiškino, kad reikia strategiškai žiūrėti į priekį, o darželių apjungimas – galimybė tapti rinkos žaidėjais. Mat ministerijos sumanymuose mažesnės nei 200 ugdytinių turinčios įstaigos nėra lygiavertės ir konkurencingos didesniosioms, pagal šį reikalavimą jau dabar mažosios įstaigos iškrenta iš kai kurių programų (nurodytas geltonųjų autobusiukų pavyzdys, kai į juos gali pretenduoti tik didesnės nei 200 ugdytinių turinčios įstaigos).