Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Darius Aštrauskas pripažįsta, kad kai kurių pedagogų trūksta ir dabar, tačiau prognozuoja, kad „kūdos antys“ bus po trejų-penkerių metų. (D. Pavalkio nuotr.)
Gintarė MARTINAITIENĖ
Dar vasario mėnesį Slavikų mokykloje savivaldybės atstovai organizavo susitikimą su būsimų pirmokų tėvais, kad išsiaiškintų, kur šie ketina leisti savo atžalas, nes mokinių skaičius itin svarbus faktorius, lemiantis, ar yra galimybė išlaikyti Slavikuose jungtinę klasę, ar ne. Tada prognozuota, kad naujais mokslo metais pirmokų turėtų būti šeši, antrokų – trys, tad tokio skaičiaus būtų užtekę, kad jungtinė klasė Slavikuose galėtų būti komplektuojama (jungtinėje klasėje turi būti ne mažiau kaip aštuoni vaikai). Juolab kad susitikime dalyvavę tėvai kalbėjo, jog juos tenkina ugdymas jungtinėje klasėje, kad jiems patogiau, jei vaikai dar lankys vietinę mokyklėlę. Visgi viskas apvirto aukštyn kojomis, nes paaiškėjo, kad mokytoja pasirinko darbą kitoje mokykloje, o jos pakeisti nėra kuo.
„Išties mokinių jungtiniam komplektui būtų pakakę, mokytoja buvo sutikusi dirbti, bet, kaip sakoma, žmogus žiūri, kur geriau, žuvis – kur giliau, tai tikriausiai vaikus nuo rugsėjo vežiosime į „Varpą“, tikiuosi, kad visi Slavikų vaikai bus vienoje klasėje, kad jiems būtų smagiau“, – teigė Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas D. Aštrauskas.
Tad nors, panašu, Slavikuose neliks mokyklinio amžiaus ugdomų vaikų, tačiau pilnos dienos darželio grupė kaip dirbo, taip ir dirbs. Ją įprastai lankydavo iki 20 vaikų nuo dvejų iki penkerių metų.
Visgi nors kritinės situacijos dėl pedagogų stygiaus, pasak vedėjo, rajone kol kas nėra, tačiau vieno kito specialisto trūksta.
„Plius minus, kažkiek susiveržus, viskas normaliai. Išskyrus Lekėčius, kur trūksta pradinukų mokytojo. Dar būtų gerai vienas psichologas, kai kur jau ima kalbėti, kad ikimokyklinio ugdymo specialistų reiktų, bet ne darželiuose, o mokyklose. <...> Jau po truputį reikia galvoti ir apie matematikus, istorikus, fizikus“, – situaciją apibūdino D. Aštrauskas, pridūręs, kad išties netoli pedagogų stygiaus problema, kai tikrai bus „kūdos antys“, mat didelė dalis pedagogų pasieks pensinį amžių.
Vedėjo prognozėmis, daugiausiai iki didžiulio stygiaus – treji-penkeri metai.
Nacionalinės švietimo agentūros duomenimis, rajone be Lekėčių pedagogų ieško ir Griškabūdžio gimnazija, kur reikėtų muzikos mokytojo, Gelgaudiškio mokykloje reikėtų taip pat pradinių klasių, geografijos ir anglų kalbos mokytojų, tačiau dviejų pastarųjų ieškoma ne pilniems krūviams.
Ir nors bent kol kas nėra nė vieno naujo nuo rugsėjo pradėsiančio dirbti mokytojo, visgi D. Aštrauskas pasidžiaugia, kad rajone atsiranda pedagogų, kurie persikvalifikuoja.
„Viena mokytoja mokysis matematikos ir dirbs matematikos mokytoja, dar viena daržely priešmokyklinį-ikimokyklinį rinksis, nes žmogus turi aukštąjį, bet ne pedagogas, tai studijuos Marijampolės kolegijoje“, – teigiamais žingsniais švietimo srityje pasidžiaugė vedėjas, pridūręs, kad ir biudžete yra numatyta paremti tokius pedagogus finansiškai, galvojama tarp savivaldybės, mokyklos bei pedagogo pasirašyti trišalę sutartį.
Svarbiausia, svarsto D. Aštrauskas, kad tik būtų norinčių dirbti, persikvalifikuoti ir ugdyti jaunąją kartą, nes pedagogų apskritai visoje šalyje trūksta, ir pirmiausiai, mano vedėjas, reikėtų keisti bendrą požiūrį, pasiūlyti kur kas didesnį darbo užmokestį.
Švietimo agentūros duomenų bazėje skelbiama, kad šalyje yra laisvos 645 darbo vietos įvairiose ugdymo įstaigose.
Beje, savivaldybės taryba 2020 m. lapkritį patvirtino biudžetinių ir viešųjų įstaigų specialistų skatinimo tvarkos aprašą, kuriame numatyta kiekvienam į rajoną ateinančiam trūkstamam bet kokios srities specialistui skirti 20 tūkst. eurų paramą būsto rekonstrukcijai ar remontui, tad tokia galimybe galėtų naudotis tiek pedagogai, tiek medikai ar kiti specialistai..