Retai kada savivaldybės tarybos priimami sprendimai sulaukia audringų plojimų, dar rečiau – pastato posėdžiaujančius ant kojų. Būtent tokio vaizdo liudininkais tapo praėjusį penktadienį posėdžių salėje buvę ar tiesioginę transliaciją stebėję gyventojai, mat čia, kaip tądien nuskambėjo ne kartą, buvo priimtas „istorinis sprendimas“ – tarybos palaiminimu Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) tapo Šakių „Žiburio“ gimnazijos dalininku.
Apie tokius planus ir juos lydėjusias aistras rašyta ir kalbėta ne kartą, tačiau žengiant paskutinį žingsnį visos diskusijos jei ne galutinai nurimo, tai gerokai išsisėmė – aštresnių replikų ar paklausimų nebūta komitetų posėdžių metu, o ir finaliniame tarybos posėdyje, kur neretai mikrofonai kaista vien dėl progos išnaudoti eterį, nuskambėjo tik vienas kritiškas pasisakymas. Na, bet prie šito sugrįšime vėliau. Pradžiai pagvildenkime, kokia laukiančių pokyčių esmė.
Kaip numatyta, iki vasaros pabaigos savivaldybei pavaldi biudžetinė įstaiga Šakių „Žiburio“ gimnazija bus pertvarkyta į viešąją įstaigą VDU Šakių „Žiburio“ gimnaziją, tad ją valdys du dalininkai – Šakių rajono savivaldybė ir Vytauto Didžiojo universitetas. Tokios pertvarkos tikslas dokumentuose formuluotas gan paprastai: kurti patrauklią bei konkurencingą gimnaziją, tam pasitelkiant ir universiteto resursus.
Dalininkų sutartyje išdėstyti universiteto įsipareigojimai nupiešia šiek tiek ryškesnį vaizdą, kaip VDU ketina prisidėti prie ugdymo proceso ir kasdienio gimnazijos gyvenimo. Čia sakoma, jog universitetas turės sudaryti sąlygas gimnazistams naudotis jo bibliotekomis, skaityklomis ir kitais reikalingai šaltiniais, o „pagal atskirą susitarimą“ – laboratorijomis ir auditorijomis. „Suderinus su Įstaiga“ (gimnazija – red. past.) teiks metodinę pagalbą, vykdys profesinio tobulinimo veiklas mokytojams, „laikantis galiojančių teisės aktų“ priims pedagogus į magistrantūros ar doktorantūros studijas, profesinio tobulinimo renginius. Taip pat numatyta, jog „pagal galimybes“ mėgins sudaryti sąlygas abiturientams dalyvauti specialiuose konsultacijose, „pagal iš anksto suderintą planą“ vykdys veiklas, kurių metu mokiniai įgis papildomų kompetencijų ir t. t.
Abstraktokai skambantys bendradarbiavimo sąlyčio taškai, kaip svarstė „Draugo“ pakalbinta „Žiburio“ gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Irena Piečiukaitienė, veikiausiai išsigrynins procese, todėl apie apčiuopiamas naudas ir rezultatus derėtų diskutuoti vėliau. Kol kas aišku viena – pagal naująją tvarką būsimiems gimnazijos pirmokams sudaroma galimybė pasirinktinai savo įgūdžius stiprinti humanitarinių mokslų ir menų, socialinių mokslų, technologijų ar gamtos ir tiksliųjų mokslų kryptimis.
Vis tik ugdymo procese svarbus ne tik turinys, bet ir žmonės, kurie jį kuria ir išpildo. VDU „Švietimo akademija“ yra didžiausia būsimųjų pedagogų kalvė Lietuvoje, todėl, omenyje turėdami jau dabar jaučiamą, o po kelerių metų į milžinišką problemą išvirsiantį mokytojų stygių rajone, šį aspektą itin akcentavo savivaldybės atstovai, lygiavertę partnerystę su VDU traktuojantys kaip vieną iš potencialių gelbėjimosi ratų.
„Šakiai po Kauno miesto ir Kauno rajono yra vienintelė savivaldybė Lietuvoje, kur bus VDU gimnazija – iki dabar tokį statusą turi tik VDU Ugnės Karvelis gimnazija Akademijoje ir VDU „Rasos“ gimnazija Kaune. Tai didžiulis žingsnis, bet tuo pačiu ir didžiulė atsakomybė mums visiems. Sprendimą priima taryba, atsakomybę prisiimam mes, kaip savivaldybė, ją prisiima ir bendruomenė. Čia kaip Lietuvos stojimas į Europos Sąjungą, aš taip sakyčiau. Nuostatuose išdėstyti universiteto įsipareigojimai ir parama. Jis turi „Švietimo akademiją“, o tai labai aktualu. Juk jau dabar situacija tokia, kad mes nebeturime prabangos pasakyti kažkuriam iš mokytojų ačiū, nes jų tiesiog nėra“, – vieno iš komitetų posėdžio metu teigė vicemeras Darius Jakavičius, o jam antrino Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Darius Aštrauskas, pabrėždamas, jog nuo šiol mokytojų paieškos nebebus tik gimnazijos vadovo ar savivaldybės administracijos galvos skausmas, kartu sprendimų ieškos ir lygiai taip pat suinteresuotas pedagogus rengiantis universitetas.
Tiesa, tokie argumentai neįtikino tarybos nario Ričardo Lekavičiaus. Šiam klausimų kilo dar Finansų ir rajono plėtros komiteto posėdžio metu, kur jis teiravosi apie gimnazijoje veikiančių Kauno technologijų universiteto (KTU) klasių likimą. Abejonių R. Lekavičiui neišsklaidė ir D. Aštrausko užtikrinimas, jog būsimieji KTU klasės antrokai ir toliau mokysis taip, kaip mokęsi, o štai būsimuosius trečiokus pokyčiai vienaip ar kitaip paliestų, mat bet kokiu atveju jie pradeda mokytis srautais, pagal individualias programas.
„Tokie greiti sprendimai – per gerą pusmetį viskas apsvarstyta, prijungta. Ir ką mums tai duoda? Ar tikrai duos Šakiams realią naudą? Kad universitetui duos, taip. Čia paprastas dalykas. Tiesiog mokinių, būsimų studentų medžioklė kiekvieną dieną. O būnant toje mokykloje tai tikrai padarys įtaką. Mokiniams, norintiems kitur studijuoti, reikės būti kur kas stipresniems, daugiau valios parodyti. Nepritarsiu aš tokiam pigiam parsidavimui vienam universitetui, kai mes jų turim begalę“, – tarybos posėdžiu metu piktinosi R. Lekavičius, netrukus sulaukęs virtinės kolegų komentarų.
Kaip bebūtų, sprendimo, kuris vis garsiau buvo įvardijamas „istoriniu“, vienas balsas „prieš“ nepakeitė. Na, o kokie bus šios naujai beprasidedančios istorijos vingiai, pasekmės ir padariniai – matysime, vertinsime ir rašysime ateityje.
Pasak D. Aštrausko, artimiausiu metu gimnazijos administracijai teks atlikti reikalingas biurokratines procedūras, kaip antai, užregistruoti naujus nuostatus pas notarą, likviduoti biudžetinę įstaigą, ją įregistruoti kaip viešąją. Taip pat reikės apsispręsti, kaip su universitetu bus bendradarbiaujama ugdymo turinį liečiančiais klausimais, kokių paslaugų iš VDU norima. Tad, kaip juokavo „Draugo“ pakalbintas gimnazijos direktorius Robertas Sakas, vasara laukia išties karšta.
„Taryba patvirtino sprendimą, turime visą lapą žingsnių, susijusių su šituo reikalu, pavyzdžiui, atributikos įsigijimas ir t. t., kuriuos iki vasaros galo turime atlikti. VDU pritarė, taryba pritarė, važiuojame toliau. Laiko ir atostogoms, ir darbams turės užtekti, jei norime kažką pasiekti“, – komentavo R. Sakas.