Namus rado jau septintoji verslo „Skruzdė“

nastia garden skruzde
Šeimos verslą „Nastia garden“ įkūrusi kraštietė Valerija Gafurova „Skruzde“ apdovanota už liofilizuotus ledų trio. Moteris atviravo pagrindinio apdovanojimo nesitikėjusi, bet pripažino, kad šis įvertinimas jai ypač svarbus. D. Pavalkio nuotr.


Gintarė MARTINAITIENĖ

Ketvirtadienį surengtos tradicinės Verslo dienai skirtos šventės metu ne tik dalintasi įžvalgomis apie verslumą, aptarti jauno verslo skatinimo rajone rezultatai, bet pagrindiniu šventiniu akcentu tapo jau septintą kartą surengto konkurso „Sukurta Šakių krašte“ apdovanojimai. Beje, šiais metais sulaukta rekordinio paraiškų skaičiaus, tad ypač pasidžiaugta jaunais ir inovatyviais sprendimais žavinčiais verslininkais.
 
Rekordinis nominantų skaičius

Renginys truko kone visą dieną, pirmoje jo dalyje pristatyti projekto „Verslumo ir jauno verslo skatinimas Šakių mieste“ rezultatai, mokymus vedė lektorius, verslo konsultantas Ugnius Savickas, muzikinę programą dovanojo kraštietis aktorius, grupės „Abudu“ gitaristas ir vokalistas Domantas Starkauskas, vakarą moderavo kitas kraštietis, radijo laidų vedėjas Lukas Keraitis ir tik vakarop pereita prie antrosios renginio dalies, kurios pagrindinis akcentas – konkurso „Sukurta Šakių krašte“ apdovanojimai. Beje, šiais metais gauti pagrindinį įvertinimą ir skulptoriaus Kęstučio Dovydaičio sukurtą „Skruzdės“ apdovanojimą pretendavo net 10 nominantų. Tarp rinkoje vietą išsikovojusių ir puikiai žinomų prekės ženklų šiais metais pristatytos ir išties gana naujos iniciatyvos, tokios kaip MB „Richausta moto“ siūlomos keturračių pramogos, šakietės Julijos Mozurevičiūtės gaminamos bičių vaško drobelės, kurios yra ekologiška alternatyva maistinei plėvelei, MB „Kambo kambucha“ fermentuoti gėrimai. Žinoma, turi kuo nustebinti ir senbuviai. Štai UAB „Lukšių tekstilė“, 2020-aisiais „Skruzdę“ gavę už apsiaustus palmėms, šiais metais konkursui pateikė dar įdomesnį dygsniuotą gaminį, tai yra specialaus audinio su viskoelastiniu pluoštu žaliavą, skirtą žirgo uodegą džiovinantiems krepšiams ir multifunkciniams batams gaminti. Tiesa, visa produkcija yra eksportuojama į Daniją, o įmonės vadovė Rima Bendorienė juokėsi, kad netikėtas gaminys yra prie įmonės veiklos prisijungusios dukros sumanymas. UAB „Gulbelė“ konkursui pristatė daugeliui puikiai pažįstamą, Sūduvos metams skirtą pyragą „Sūduvos boba“, UAB „Lauksva“ – minkštą, 2021 m. „Metų gaminio“ aukso medaliu įvertintą svetainės baldą „Square“, B. Drevininkaitienės įmonė „Rugelis“ pristatė tautinio paveldo produktus – meduolinius grybukus bei Karališką šakotį. Beje, šiais metais rankomis formuojami grybukai aukso medaliu buvo apdovanoti „Rinkis prekę lietuvišką“ konkurse. Kulinarinė studija „Gamtos girnos“ nominuota už šakočio kepimo edukaciją, o štai MB „Sveiko maisto namai“, galbūt geriau pažįstami kaip „Nastia garden“ prekių linija, nominuoti net už du gaminius – liofilizuotus, tai yra šaltyje džiovintus Čederio bei Gorgonzolos sūrius, pernai įvertintus „Lietuvos metų gaminio“ aukso medaliu, bei šaltyje džiovintų ledų trio, kurie nominuoti šiųmetiniams „Metų gaminio“ apdovanojimams.

Nominantų 10, o „Skruzdė“ viena

„Skruzdė“ viena, o nominantų 10. Visi produktai šaunūs, daugelis apdovanoti, kiti nauji, bet potencialiai augsiantys“, – sakė Šakių turizmo ir verslo informacijos centro vadovė Daiva Palukaitienė ir padėką nuo centro įteikė J. Mozurevičiūtei, prekės ženklo „Planbee“ kūrėjai, už jaunatvišką ryžtą ekologišką gyvenimo būdą paversti verslu, drąsą siūlyti savo idėją – bičių vaško drobeles maisto produktų apsaugojimui nuo aplinkos poveikio – bei linkėjo, kad idėja skintųsi kelią vesdama į vartotojiškumą linkusią visuomenę tvarumo link.

Nors pats meras Edgaras Pilypaitis renginyje nedalyvavo, tačiau jo padėka už tai, kad nepraleido progos dalyvauti konkurse „Sukurta Šakių krašte“, už sukurtą unikalų gaminį kambucha, natūralų probiotiką, alternatyvą alkoholiui ir saldiklių prisotintiems gėrimams, bei gamtos tausojimą, skatinimą gyventi sveikiau ir sąmoningiau įteikta MB „Kambo kambucha“ direktoriui Giedriui Lipinskui.

Pagrindinis šiųmečio konkurso apdovanojimas ir „Skruzdė“, simbolizuojanti darbštumą, sunkų darbą ir nenuilstamą tikslo siekimą, šiais metais nusileido į kraštietės, iš Plokščių kilusios „Nastia garden“ įkūrėjos Valerijos Gafurovos rankas, apdovanojimas skirtas už ledų trio. Moteris atviravo pagrindinio apdovanojimo nesitikėjusi, tačiau pripažino, kad šis apdovanojimas jai ypač brangus.

„Skruzde“ džiaugiamės labiau nei aukso medaliais“, – rankose laikydama ir prie savęs glausdama  bronzinę skulptūrėlę džiaugėsi V. Gafurova, šiais metais Šakiuose atidariusi ir fizinę parduotuvę.

Tiesa, kaip pripažino moteris, didesnė dalis produktų yra eksportuojama į Latviją, Estiją, šaltyje džiovinti gaminiai ypač mėgstami Prancūzijoje, Vokietijoje, o netrukus keliaus ir į Dubajų. Beje, nors ledai nėra pats sveikiausias jų produktas, tačiau net 164 gaminiai yra ženklinami „Rakto skylute“ – simboliu, žyminčiu sveikatai palankesnius maisto produktus.

Kas yra verslininkas?

Renginio metu apie verslą ir verslumą savo mintimis dalijosi lektorius bei verslo konsultantas U. Savickas, pažymėjęs ypač sunkmečiu investavimo į save svarbą, nes įgavę kompetencijų, atsigavus ekonomikai, sakė jis, „į priekį galėtume varyti septynmyliais žingsniais“, nors dar ir dabar mūsų šalyje tai ne visiems priimtina nuostata. Štai dalindamasis patirtimi jis pasakojo, kad kai 2008–2009 m. Lietuvoje ir visame pasaulyje buvo finansinė krizė, Vakarų Europoje ugdymo biznis klestėjo.

„Man atrodė keista, nes Lietuvoje visi verslai nukapojo mokymo investicijas, dar ir rinkodaros išlaidas, nes reikia išgyventi. Tai Vakarų Europoje masiškai puolė mokytis, siųsti į mokslus, bet žinutė paprasta, kurią sakė patirties turintys verslai Europoje, kad kai yra sunkmetis, mūsų pastangos nieko neduos, nes tai bendras sunkmetis ir ką mes galime padaryti – tai investuoti į save“, – sakė U. Savickas ir svarstė, o kas gi apskritai yra verslininkas – tada, kai pasiskelbiu toks esąs, kai kažką paveldėjau, priklausau kokiai svarbiai asociacijai ir užimu pareigas, įkūriau įmonę, o gal  tai gyvenimo būdas?

„Man tai yra kūrėjas. Žmogus, kuris geba sugriauti kažkokias duotybes ir geba sukurti <...>. Pirmiausiai tai kuriantis žmogus, gebantis išeiti iš komforto zonos <...>. Gebėjimas užduoti klausimą, o kaip tai galėtų veikti geriau, gebėjimas inovuoti, ir tada yra gyvenimo progreso variklis. Aš dėčiau lygybę tarp verslininkas ir kūrėjas“, – mintimis dalijosi U. Savickas ir čia pats atsakė, kad tuomet aišku, ir kas gi yra ta verslo skruzdė.

Skruzdė geba pakelti bemaž 10 kartų už save didesnį svorį, tad pabandykime, svarstė lektorius, raginęs savo svorį padauginti iš to, ką pakelia skruzdė, bent nuo žemės atkelti.

„Čia ir yra tikroji kūrybinė energija. Su kūrybiniais ir inovatyviais sprendimais mes galime padaryti gerokai didesnį pokytį ir proveržį, negu galėtume padaryti tradiciniais veikimo būdais“, – sakė U. Savickas, apie kūrimą kalbėjęs ir kaip apie gebėjimą perkurti save ir gebėjimą atgimti geresniam ir keistis, reaguojant į aplinkos pokytį.

Tik tada, įsitikinęs lektorius, bus rezultatai.

Verslo dienos proga sveikinimai kad ir ne itin gausiai auditorijai skriejo ir nuo Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų viceprezidento Vydo Damalako, vicemero Dariaus Jakavičiaus, Seimo nario Giedriaus Surplio sveikinimo žodžius perdavė jo patarėjas Raimondas Januševičius.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar esame drąsūs kreiptis emocinės pagalbos?

klausimelis 11 12Genė iš Naudžių:

Manau, reikia išdrįsti kreiptis pas specialistus. Pati kreipiausi, kai man buvo sunku. Ir padėjo. Dabar puikiai jaučiuosi. Esu girdėjusi apie savitarpio pagalbos grupes. Manau, nereikia visko savyje laikyti, o kreiptis pagalbos. Jei žmonės neskaito laikraščių, nežiūri jokių informacijų, nesinaudoja internetu, tai ir nežino, kur galima kreiptis pagalbos. Karas Ukrainoje mano emocinės savijautos lyg ir nepaveikė. 

klausimelis 11 12 2

Renata iš Šakių:

Visuomenėje dar yra stereotipai, baimė, kad nesupras, kad būsim pasmerkti, jei kreipsimės emocinės pagalbos. Pažįstu žmonių, kurie sunkiu momentu geriau nutylės, pakentės. Netgi kreiptis pas psichiatrą ne visi išdrįstame. Apie emocinės pagalbos grupes, veikiančias Šakiuose, negirdėjau. Bet jeigu yra grupė užaugusiems alkoholikų ar kitokioje disfunkcinėje šeimoje, tai gerai. Labai svarbu kalbantis išsivalyti tą skausmą. Tik kiek išdrįs ateiti? Kaip skatinti visuomenę?

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 11 21

BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.