Bendruomenėms paskolų grąžinimas – tikras galvos skausmas

Šakių turizmo ir verslo informacijos centro direktorė Daiva Palukaitienė pripažino, kad vienos bendruomenės įsivaizduoja, kaip iš Verslo fondo pasiskolintus pinigus grąžins, kitos – nelabai. Šiuo metu bendras negrąžintų paskolų likutis – apie 80 tūkst. eurų. D. Pavalkio nuotr.

Bendruomenėms vystyti verslą kaimiškose vietovėse išties nemenkas iššūkis. Tai liudija ir faktas, kad praėjusiame savivaldybės tarybos posėdyje priimtas sprendimas nukelti keturioms bendruomenėms paskolų įmokų grąžinimą vėlesniam laikui, mat pagal sutartyje nustatytus terminus to padaryti bendruomenės neįstengia.

Kaip tarybos narius informavo Šakių turizmo ir verslo informacijos centro (TVIC) vadovė Daiva Palukaitienė, su visomis bendruomenėmis situacija skirtinga.

„Vienos mato galimybes ir įsivaizduoja, kaip tas paskolas grąžins, kitos – nelabai“, – pripažino Šakių TVIC direktorė, sutikusi, kad pagal įsipareigojimą užsidirbti lėšų, išlaikyti įsteigtą etatą ar pusantro yra iššūkis, tad kraštutiniu atveju kai kurios bendruomenės svarsto net parduoti įsigytą įrangą.

Tarybos nariams pritarus, su kiekviena bendruomene bus pasirašomi sutarties pakeitimai bei papildymai, tačiau galutinės beprocentės paskolos grąžinimo datos nekeičiamos (įmokos išdėstomos 2025–2026 metams).

„Fondo nuostatuose numatyta, kad turi grąžinti per ketverius metus, pradedant antraisiais metais, lygiomis dalimis, bet ne ilgiau kaip 60 mėnesių iš viso“, – aiškino D. Palukaitienė.

Ji informavo, kad iš viso šiuo metu bendruomenių ir nevyriausybinio sektoriaus negrąžintų paskolų likutis yra apie 80 tūkst. eurų.

Šįkart paskolų grąžinimo terminai nukelti Lekėčių bendruomenės asociacijai, Kudirkos Naumiesčio bendruomenės centrui „Santaka“, Lukšių bei Kriūkų bendruomenių centrams, tačiau sutarties detalės neaptarinėtos, bendruomenių prašymus svarstė ir situaciją gvildeno ir Verslo plėtros taryba.

Pavyzdžiui, Lekėčiuose įgyvendinant projektą buvo įrengtas plaukiojantis fontanas, naumiestiečiai, kaip ir lukšiečiai, nusprendė teikti tokias aplinkos priežiūros paslaugas kaip žolės pjovimas, žaliųjų plotų tvarkymas, gyvatvorių genėjimas, malkų kirtimas ir pan. Kriūkuose pagal projektą įsipareigota teikti ikimokyklinio amžiaus vaikų priežiūros, edukacijos veiklą, tam pritaikytos ir suremontuotos patalpos.

Tarybos nariai sprendimams pritarė vienbalsiai, bet kai kuriuose komitetų posėdžiuose pabrėžta, kad bendruomenės turi jausti atsakomybę paramą grąžinti, o nesivilti, kad, sulaukus paskutinės paskolos grąžinimo termino minutės, jos tarybos sprendimu bus tiesiog nurašytos.

„Pritariu, kad vienoms dovanoti, kai kitos susimokės, – viena neteisybė, kita neteisybė yra prieš verslo subjektus, nes tai mažų mažiausiai iškraipo ir rinką“, – sutiko Šakių TVIC vadovė.

Neabejojama, kad tokios paslaugos kaip aplinkos tvarkymas, žolės pjovimas labiau pasiteisintų, jeigu neegzistuotų šešėlis, bet yra kaip yra. Kai kurios bendruomenės susigrąžina ir PVM, tačiau jos nesugeneruoja tiek pajamų, kad pavyktų vystyti veiklą, išlaikyti etatus ir laikus grąžinti paskolą.

Pavyzdžiui, pernai Lekėčiai paskolą grąžino, šiais metais, kaip minėta, prašo atidėjimo, pernai savo dalį grąžino ir Voniškių bendruomenės centras, kurie teikia maitinimo paslaugas, už dvejus metus atsiskaičiusi ir asociacija „Išmanus jaunimas“.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

35-eri Nepriklausomybės metai: Ar jaučiate pažangą?

klausimelis 03 14Emilijus iš Gelgaudiškio:

Be abejo per 35-erius metus padaryta didelė pažanga daugelyje sričių. Mano vaikystėje nebuvo mobilių telefonų, interneto. Po truputį viskas keitėsi. Teko ragauti ir emigranto duonos Norvegijoje. Pastebėjau, kad šioje šalyje gyvena išsilavinę žmonės, skiriasi nuo mūsų ir žmonių intelektas. Ten tave laiko žmogum, ne taip, kaip kartais mūsų šalyje. Šiuo metu dirbu Lietuvoje. Čia ir šeima. Visgi manau, kad šiandien dar nėra visiškos žodžio laisvės. Žmonės yra suvaržyti ir viešai negali reikšti savo nuomonės. 

klausimelis 03 14 2

Gytis iš Liepalotų:

Gimiau nepriklausomoj Lietuvoj. Paskelbus nepriklausomybę, Lietuvai daug galimybių atsivėrė: keliauti, studijuoti užsienyje. Teko ir man padirbėti Norvegijoje, bet pajutau, kad noriu sugrįžti, nes čia draugai, šeima. Todėl ir norisi būti čia. Esu Tėvynės fanas. Galima perspektyvią ateitį susikurti ir Lietuvoje, o jauni žmonės išvyksta į užsienį, kad užsidirbtų pragyvenimui. Visgi Lietuvoje sunku gauti gerai apmokamą darbą, kad įsigytum būstą, galėtum gyventi atskirai nuo tėvų.

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.