Skelbimas, kad parduodama poeto Prano Vaičaičio (1876–1901) tėviškės sodyba Sintautuose, sulaukė skaitytojų susidomėjimo. Tiek kalbinti sodybos šeimininkai, tiek sintautiškiai tikisi, kad sodybą įsigiję nauji šeimininkai puoselės tiek pačią sodybą, tiek P. Vaičaičio atminimą.
Parduodama XX a. pr. sodyba: mūrinis namas su mansarda, bendras plotas 150 kv. m, rąstų klėtis, šulinys, sodas, šimtamečiai ąžuolai, 92 arai pievos ir jaunuolyno, bendras sklypo plotas – 2,5 ha. Namui reikalingas pilnas remontas – toks skelbimas pasirodė viename skelbimų portale. Kaip rašoma, sodybos vieta turi savo istoriją. Čia – poeto P. Vaičaičio tėviškė.
Susisiekus skelbime nurodytu telefonu, atsiliepė sodybos šeimininkė, poeto P. Vaičaičio giminaitė Rūta Vaičaitytė. Kraštietė mielai sutiko plačiau pakomentuoti, kodėl ryžosi parduoti šią sodybą. Ji pirmiausiai akcentavo, kad 2019 m. Kultūros paveldo departamento nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarnyba peržiūrėjo sodybos vertingąsias savybes ir patikslino, kad sodybos vieta, bet ne pastatai turi būti įtraukti į Kultūros vertybių registrą. Nuo 2019-07-22 kultūros objektas yra „Poeto Prano Vaičaičio tėviškės sodybos vieta“.
Kultūros vertybių registre rašoma, kad objekto vertingosiomis savybės įvardijama lygus reljefas, ąžuolai, žymintys sodybos ribas, šulinio vieta.
„P. Vaičaičio tėviškės sodyboje stovintis namas buvo pastatytas jau po poeto mirties. 1945 m. sodyba su pastatais buvo nacionalizuota. Vietoj per Antrąjį pasaulinį karą sudegusios klėties buvo atvežta klėtis iš kitos sodybos. Atsižvelgiant į tai, kad sodybos pastatai nėra susiję su poetu, o tik pati sodybvietė, ji tik ir buvo įtraukta į Kultūros vertybių registrą“, – aiškino R. Vaičaitytė.
Dar patikslinsime, kad 1945 m., tuometinei valdžiai iškeldinus iš sodybos Vaičaičius, joje įsikūrė NKVD. 1950 m. sodyboje veikė MTS (Mašinų-traktorių stoties) kontora. Nuo 1960 m. sodyboje tuometinė valdžia buvo apgyvendinusi kitas šeimas.
R. Vaičaitytė taip pat priminė, kad kai P. Vaičaitis mirė 1901 m., sodyboje stovėjo ir troba, ir klėtelė, pastatytos iš rąstų ir dengtos šiaudiniais stogais. Pastatai neišliko. Kai sodybą paveldėjęs poeto P. Vaičaičio brolis Jonas apie 1911–1912 m. pastatė naują, raudonų plytų namą, iš senosios trobos ir klėtelės buvo pastatyta nauja klėtis, kuri vėliau per karą sudegė.
Lietuvai atgavus nepriklausomybę, R. Vaičaitytės tėtis, poeto brolio Jono sūnus Juozas Vaičaitis 1993m. susigrąžino gimtąją sodybą. 1995 m. iš Sintautų vidurinės mokyklos į sodybą buvo perkelta poeto P. Vaičaičio memorialinio muziejaus ekspozicija ir įrengtas name memorialinis kambarys, skirtas poetui ir jo kūrybai. Toje sodybos vietoje, kur stovėjo senoji troba, 1965 m. pastatytas betoninis memorialinis paminklas. Priešais namą 1996 m. pastatyta skulptoriaus K. Krasausko medinė skulptūra.
Anot Rūtos, susigrąžinę sodybą Vaičaičiai ja rūpinasi ir puoselėja poeto atminimą jau 30 metų.
„Šiandien sodybai reikalingas naujas šeimininkas, nes mes jau neturime galimybių išlaikyti sodybą ir ja rūpintis. Be to, per tuos 30 metų sintautiškiai pasirūpino ir poeto atminimo įamžinimu: miestelio centre prieš dešimtmetį pastatytas paminklas P. Vaičaičiui, o mokyklėlėje, kurioje mokėsi Pranas, jau veikia ekspozicija, skirta poeto atminimui. Eksponatus iš sodybos šiai ekspozicijai perdaviau 2023m. Manau, šiuolaikiškai įrengtose patalpose eksponatai bus geriau laikomi nei sodyboje ir čia ekspozicijai yra daug geresnė vieta nei sodyboje, kurioje lankytojus galėjome priimti tik nuo gegužės iki lapkričio mėn. Nuo šiol poetui ir jo kūrybai skirta ekspozicija priklauso visiems sintautiškiams ir galėtų būti lankoma visus metus“, – kalbėjo R. Vaičaitytė.
Pašnekovė patikino, kad namui jau reikalingas kapitalinis remontas, ji viliasi, kad atsiras nauji šeimininkai, kurie investuos į šią sodybą ir puoselės tiek pačią sodybą, tiek poeto P. Vaičaičio atminimą.
Poeto P. Vaičaičio tėviškės sodyba yra Sintautų miestelio pakraštyje. Kalbintas miestelio seniūnas Kęstutis Birbilas taip pat žino, kad istoriškai minėtoje sodyboje svarbūs tik šimtamečiai ąžuolai.
Skelbime nurodyta sodybos kaina – 80 tūkst. eurų.
„Muziejinė P. Vaičaičio ekspozicija iš sodybos jau atkelta į miestelio centrą. Manau, jeigu atsiras nauji sodybos šeimininkai ir ta vieta gražės, tai mes tik džiaugsimės, nes kartais ir seniūnijai tenka patalkavoti apšienauti sodybą. Tiesa, daugeliui žmonių paveldas – minusas“, – sakė miestelio seniūnas.
Kalbinta sintautiškė, kultūros darbuotoja Vida Čeplevičienė prisipažino, kad tik iš mūsų išgirdo, kad Vaičaitynė parduodama.
„Aš už tai, kad Vaičaitynė išliktų kaip traukos objektas. Gali nupirkti bet kas, tik kad vystytų turizmą, kad ten būtų visuomeninė gyvybė. Ne privatus kažkoks namas. Be abejo, norėtųsi, kad būtų išsaugotas ir P. Vaičaičio atminimas. Čia labai graži vieta. Medžiai, ramybė. Manau, poilsiui pats tas. Suprantu, kad Rūtelei jau amžius neleidžia sodybą prižiūrėti. Tegul ateina jauni, prižiūri ir nepamiršta, kas tai per vieta, kokia čia istorija...“ – kalbėjo V. Čeplevičienė.