Liepos pabaigoje Gelgaudiškyje lankėsi įmonės „Lavastream“ vadovas Simonas Valadkevičius, kartu su technologijų partneriu iš JAV – „Sage Geosystems“ prezidentu Lev Ring. Svečiai atvyko ne šiaip sau pasidairyti – visai rimtai mąstoma apie geoterminės šilumos jėgainės ir elektros energijos kaupiklio projekto įgyvendinimą būtent čia, mūsų krašte.
Kaip skelbia Šakių rajono savivaldybė, geoterminė energija, išgaunama iš žemės gelmių, yra švari, ekologiška ir nuolat atsinaujinanti energijos forma. Ši energija gali būti naudojama ne tik šildymui, bet ir elektros energijos gamybai. „Lavastream“ bendrovės atstovai, kurie specializuojasi geoterminės energijos srityje, remdamiesi Gamtos tyrimų centro duomenimis, atliko išsamią Šakių rajono geoterminių savybių analizę. Atlikta analizė parodė, kad Šakių rajonas, lyginant su kitų Lietuvos regionų gręžiniais, turi vienas geriausių geoterminių temperatūrų savybių.
Gelgaudiškis jau kuris laikas susiduria su neekonomiška, taršia ir brangiai kainuojančia katiline, kuri šildo vietinius gyventojus ir įstaigas. Siekiant pagerinti šildymo situaciją ir sumažinti neigiamą poveikį aplinkai, pastaruoju metu intensyviai ieškoma naujų šildymo alternatyvų. Kaip pabrėžia „Draugo“ kalbintas meras Raimondas Januševičius – šis variantas yra vienas iš galimų.
„Čia vienas iš galimų sprendinių, reikalingų išspręsti Gelgaudiškio katilinės problemas, gyventojų nuogąstavimus, neekonomišką šildymą, taršą. Ieškomi visi būdai, čia tik vienas iš, tik viena alternatyva. Panašu, kad variantas galimas, bet susidursime ir su aplinkos poveikio vertinimais, su visais kitais dalykais. Įsivertinimo procesas užtruks, reikia atlikti galimybių studijas ir t. t. Gali būti, jog pamatysim, kad nepasiteisins, tada eisim kitu keliu. Nors šitas kelias turbūt būtų pats naudingiausias, ekonomiškiausias, tvariausias, ekologiškiausias. Čia punktai, į kuriuos atsiremtume, plius atsirastų galimybės papildomoms darbo vietoms“, – sako R. Januševičius.
Anot mero, kadangi būtų pagaminamas didesnis kiekis šilumos negu reikia Gelgaudiškiui, kas atliks, būtų galima siūlyti įmonėms, taip į rajoną pritraukiant dar daugiau investuotojų.
„Viskas yra kompleksiška, jie kels garą, gamins elektrą. Perteklius šilumos būtų pajungiamas į mūsų šilumos tinklus, prie viso to atsirastų dar papildomai 10–11 kW šilumos energijos, kurią reikia kažkur padėti. Tada mes ieškome kompleksiškai įmonių, kurioms reikia ištisą parą šilumos ir elektros. Vėl ateina darbo vietos, investicijos ir užsisuka mechanizmas. Kitas dalykas – mūsų šilumos tinklų sąnaudos sumažėtų ir investicijos sumažėtų, nes mums nereiktų galvoti, kokį katilą statyti, mums tik reiktų pritaikyti pajungimus ir turėti alternatyvą force majeure, kad turėtume galimybę užkurti kitą pečių, jei kažkokie techniniai nesklandumai“, – pasakoja meras, pridurdamas, jog bet kokiu atveju ateinantį sezoną Gelgaudiškyje dar bus kūrenama šiaudais, o atsinaujinimo kelias išsigrynins ateityje, apie jį bus diskutuojama su vietiniais, tada ir galėsime, anot mero, skaičiuoti viščiukus.