Šiemet lūžta obelų šakos – kalbiname sodininkus, obuolių supirkėjus ir sultis spaudžiančius verslininkus apie šiųmetį obuolių sezoną.
Šie metai – obuolių. Rajone obuolius superka ir Šakiuose bei Lukšiuose esantys supirkimo punktai, kurie iš gyventojų supirktą obuolių derlių išveža į Vilkaviškį, į UAB „Vaiskona“.
Įmonė iš obuolių gamina koncentruotas sultis. Kalbintas įmonės direktorius Rolandas Sirtautas pasidžiaugė, kad šiemet obuolius vėl pradėjo supirkti ir šakiečiai, o įmonė obuolių supirkimo sezoną pradėjo rugpjūtį.
„Obuolių šiemet iš tikrųjų daug, tačiau niekas jų rinkti nenori, – teigia R. Sirtautas ir sako, kad įmonė obuolius supirks iki lapkričio pradžios, o dėl šiųmečių supirkimo kainų priduria: – Kiekvienas supirkėjas dėl kainos tariasi atskirai su kiekvienu pardavėju. Daugiau obuolių turi – daugiau sumokam. Noriu pažymėti, kad superkam visus nerūšinius obuolius. Jei gyventojai turi didesnį kiekį, 20–25 t, galima tartis individualiai su „Vaiskonos“ administracija ir paimsim obuolius įmonės transportu.“
Šakiuose jau kone 30 metų obuolius superkantis Rytis Sakalauskas tvirtina, kad šiemet šio verslo vėl ėmėsi dėl paprastos priežasties – yra ypač daug obuolių. Obuolius pradėjo supirkti anksti, rugpjūčio viduryje.
„Jau išvežėm į „Vaiskoną“ kelias mašinas. Manau, žmonės atveža parduoti obuolių, nes supirkimo kaina šiemet normalesnė. Atveža ne tik iš Šakių, bet ir iš kitų rajono vietų. Tačiau lietuviškų obuolių mažėja: nebelikę sodų, jau vien Šakiuose, kur „Draugystės sodai“ – tik namai stovi, virto gyvenamuoju kvartalu, o ne obelys auga. Tuščiuose vienkiemiuose niekas obuolių nerenka“, – svarsto obuolių supirkėjas.
Girėnuose įsikūrusi, sulčių spaudimo versle besisukanti Nijolė Šalonikienė pasakojo, kad sezoną šiemet pradėjo rugpjūčio 20 d., jos tvirtinimu, kone dvi savaites šiemet anksčiau pradėjo žydėti vaismedžiai, tad ir populiariuosius `Auksis` veislės obuolius pradėta skinti rugpjūčio viduryje.
„Nors obuolių sodai pilni, tačiau didelio antplūdžio norinčių išsispausti sulčių dar nėra. Dažnai žmonės sulčių prisispaudžia kokiems dviem metams. Tai šiuo metu daugiau sulaukiam norinčių pasimėgauti šviežiomis sultimis. Turim ir nuolatinių klientų. Šiuo metu daugiausiai veža spausti obuolius ir vynuoges, nes šios anksti šiemet užderėjo. Dar laukiam žieminių obuolių veislių derliaus“, – kalbėjo sulčių spaudėjai pridurdami, kad paslaugų ir gaminių kainos šiemet nesikeitė.
Darbymetis prasidėjo ir lukšiečių Laimos ir Arūno Navikauskų sulčių spaudykloje. Jie taip pat šiemet superka ir obuolius. Pasak A. Navikausko, pernai obuolių nesupirkinėjo, o šiemet tuo užsiimti paprašė minėtos „Vaiskonos“ vadovas, jau išvežė jiems ne vieną sunkvežimį. Lukšiečio skaičiavimu, iš vienos obels gali pririnkti iki 300 kg.
„Supirkti obuolius atvažiuojam ir į namus. Kai gali žmogui pasiūlyti geresnę supirkimo kainą, kokia šiemet, ir rinkti jiems tuomet obuolius atsiranda motyvas“, – priduria L. Navikauskienė, visgi apgailestaudama, kad dauguma žmonių nusirenka obuolius sode ir sumeta į kompostą.
L. Navikauskienė pasakojo, kad žmonės vis dar mėgsta kelių rūšių vaisių, uogų ir daržovių sulčių derinius. Spaudykloje sultys pasterizuojamos ir pakuojamos į 1,5 l, 3 l ir 5 l talpos pakuotes.
„Vakar spaudėm sultis iš obuolių, moliūgų, morkų, aviečių ir apelsinų. Labai skanios. Ne visi spaudžiasi su daržovėmis. Renkasi tik iš obuolių. Kada užderi kriaušių, slyvų derlius, atveža daugiau šių vaisių, – atskleidžia L. Navikauskienė bei priduria, kad šiek tiek kilo ir sulčių spaudimo kaina.
Nuo šio trečiadienio abu obuolių supirkėjai jau moka 10 centų už kilogramą.
Rajone bene vienintelis obuolių augintojas griškabūdietis Romanas Laurinaitis tvirtina, kad šiais metais sode žieminių obuolių derlius geras, tačiau obuolių skinti dar nepradėjo. Šių vaismedžių užsodinta apie 350.
„Kai toks karštis, reikia obuoliams laikyti saugyklų su šaldytuvu. Ankstesniais metais skinti pradėdavom rugsėjo pabaigoje. Šiemet viskas anksčiau užderėjo. Obelų `Rubinola` vaisiai jau žiūrint prinokę, o skindavau apie rugsėjo 20 d., bet kur juos dabar dėsi... Obelų veislė `Topaz` dar gali laukti“, – rodo derlių sodininkas ir sako, kad stiprūs vėjai obelų šakas aplaužė, vaisius graužia širšės, užpuola paukščiai.
Be obelų, R. Laurinaitis augina ankstyvų veislių slyvas, taip pat kriaušes.
Pasiteiravus, ar žmonėms reikia lietuviškų obuolių, jų augintojas atsako, kad „visur visko pilna, tačiau reikia kažkaip įsisprausti į rinką. Be to, mes – kaimiškas rajonas“, tad rankų nenuleidžia ir vaismedžių atsisakyti neketina.
„Dėl užsitęsusių karščių tęsiasi kenkėjų aktyvus gyvenimas. Karštis per greit vaisius nokina. Ką darysi, gamta keičiasi. Štai viena žieminė obelis `Imant` vėl pražydo. Vienais metais vieni vaismedžiai duoda, kitais – kiti dosnūs“, – pokalbį užbaigia R. Laurinaitis.