Praėjusią savaitę kai kurie rajono cukrinių runkelių augintojai pradėjo doroti derlių ir tvirtina, kad derlius neblogas, tačiau juos neramina žinia apie nuo kitų metų mažėsiančią supirkimo kainą.
Ekologiškų cukrinių runkelių derlius jau sudorotas. Kaip tikino juos vienintelės rajone auginančios UAB „AUGA Grūduva“ vadovas Remigijus Kromelis, šiemet bendrovė sėjo apie 100 ha ekologiškų runkelių, kasti pradėjo rugsėjo viduryje, kasė vidutiniškai 57 t/ha saldžiųjų šaknų, kurios jau iškeliavo į Kėdainių cukraus fabriką. Pasak R. Kromelio, iššūkių būta augimo pradžioje, lietus užplakė vos bedygstančius augalus, tačiau dirvą išakėjo – runkeliai sudygo ir davė gerą derlių.
„Be abejo, neramina žinia, kad mažės cukrinių runkelių supirkimo kainos. Tad kyla klausimas, ar apskritai kas kitąmet Lietuvoje augins ekologiškus cukrinius runkelius. Mes kol kas dar svarstome, ką daryti. Galbūt imsimės auginti runkelius chemizuotai. Tačiau jeigu ir jų supirkimo kaina bus maža, tai auginsim kviečius“, – svarstė R. Kromelis.
Savaitės pradžioje lankėmės pas ūkininką Juozą Valaitį, kuris yra ir ŽŪK „Sūduvos cukriniai runkeliai“ valdybos pirmininkas. Šiemet ūkininkas augina 126 ha cukrinių runkelių, kurie iš krūvų, supiltų greta Briedžių k. (Šakių sen.), gabenami į Kėdainių cukraus fabriką. Runkelius ūkininkas veš visą savaitę pagal perdirbėjų iš anksto sudarytą derliaus priėmimo grafiką. Cukrinių runkelių derlių doroti pradėjo panašiai kaip ir pernai, rugsėjo 20 d. J. Valaitis sako – šiemet cukriniai runkeliai nenuvylė, nors pavasarį kai kuriuos runkelių pasėlius ir užplakė lietus, tačiau išlaukė, atsėti nesiėmė, o šie sudygo. Ūkininkas pasakojo, kad per karščius sunerimo pamatęs lengvesnėse žemėse augančių runkelių nugeibusius lapus, bet palijus šie atsigavo.
„Jau 30 metų kai auginame šią kultūrą. Derlius šiemet vidutinis. Iš hektaro šiame lauke prikasame apie 70–75 tonas saldžiųjų šaknų, kurių cukringumas vidutiniškai 17,1 proc. Stebina tik, kad purvingumas didelis, apie 6 proc.“, – kalbėjo ūkininkas.
J. Valaitis atvirauja, kad cukrinių runkelių augintojus nuvylė žinia apie kitiems metams numatomas sumažinti runkelių supirkimo kainas.
„Prieš metus mokėjo 51 Eur/t, šiemet auginom už 44 Eur/t, o kitiems metams fabrikas siūlo supirkti už 29 Eur/t. Nuo pavasario derėjomės, tačiau daugiau neišsiderėjome, – kalbėjo J. Valaitis. – Mums fabriko atstovai aiškina, kad supirkimo kaina krito, kadangi rinkoje cukraus perteklius. O aš jiems ir sakau, kad dėl šitokios mažos supirkimo kainos augintojai vėl nusisuks nuo šios kultūros ir pasirinks auginti pelningesnes. Ar neatsitiks taip, kad fabriko agronomams reiks važinėti nusėmus kepures po namus, kad mes tik sudarytume sutartis ir augintume tuos cukrinius runkelius?“
Tiesa, J. Valaitis planuoja ir toliau auginti šią kultūrą, turi pasilikęs žemės plotus kitų metų runkelių sėjai, ar juos sumažins, priklausys nuo fabriko, nes girdėjęs, kad ir Kėdainių cukraus fabrikas ruošiasi gamybos apimtis ir žaliavos kiekius mažinti 6 proc.
Kalbintas ŽŪK „Marijampolės regiono cukriniai runkeliai“ valdybos pirmininkas, Barzdų agroserviso vadovas Almantas Pališkis sakė, kad cukrinius runkelius kasti pradės tik kitą savaitę. Šiemet šia kultūra apsėjo apie 165 ha ir tikisi neblogo derliaus, nors, kaip kalbėjo, pavasarį gąsdino lietūs, rugsėjo pradžioje – karščiai.
„Kėdainių cukraus fabrikas siūlo 29 Eur/t, manau, kad ir Marijampolės cukraus fabrikas pasiūlys panašią kainą, nebent kas kardinaliai pasikeistų cukraus rinkoje. Marijampolės fabriko atstovai sakė, kad dėl kainų ir sutarčių bus tariamasi su ūkininkais pasibaigus šiam sezonui, jau po Naujųjų metų. Tikimės, cukrinių runkelių supirkimo kaina daugiau nekris. Reiks auginti runkelius ir už tokią kainą“, – kalbėjo A. Pališkis pridurdamas, kad kol kas sunku pasakyti, kaip keisis cukrinių runkelių plotai. – Visada susidėliojame sėjomainą, jei nebus runkelių, tai bus kažkokiomis kitomis, pavyzdžiui ankštinėmis kultūromis, užsėjama. Pavasarį žiūrėsime pagal situaciją, kiek cukrinių runkelių sėsime. Dar reikia šiųmetį cukrinių runkelių derlių nuimti.“
Pasak AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktoriaus Sauliaus Mozerio, šiųmetė gamybos pradžia įmonėje prasidėjo rugsėjo 11 d., jis pasidžiaugė geru tiek ekologinių, tiek įprastinių cukrinių runkelių derliumi.
„Jau baigta ekologinė gamyba. Labai geri rezultatai: aukštas cukringumas, geras runkelių švarumas. Nuo rugsėjo 22 d. pradėjome perdirbti tradiciškai užaugintus cukrinius runkelius. Šių šakniavaisių cukringumas pusantro procento didesnis nei pernai, turėtų pakilti iki 18 proc., švarumas geras, o derlius tonomis panašus kaip 2023 m. Planuojame perdirbti apie 1 mln. tonų cukrinių runkelių“, – pasakojo fabriko žemės ūkio direktorius.
Jo pasiteiravus apie cukrinių runkelių augintojų nugąstavimus dėl mažėsiančios cukrinių runkelių supirkimo kainos, S. Mozeris tikino, kad šiandien fabrikas dar nėra įvardijęs 2025 m. cukrinių runkelių supirkimo kainų.
„Jokių sutarčių su ūkininkais nesam sudarę. Netrukus paleisim kontraktavimą. Taip, cukrinių runkelių supirkimo kainos bus žymiai sumažintos. Nes labai nukrito cukraus kaina, – tikino S. Mozeris. – Šiemet galėjom pasiūlyti ūkininkams aukštą runkelių supirkimo kainą, bet kitąmet greičiausiai mažinsime keliais procentais ir gamybos apimtis, ir mažiau supirksim cukrinių runkelių. Nebijom, kad sumažės cukrinių runkelių augintojų, dauguma supranta, kad tokia duobė yra laikina ir kainos vėl atsistos į savo vietas.“