Ūkininko išauginti moliūgai – jau ant prekystalių

Prie moliūgų reikia daug rankų darbo – ir nuskinti, ir paruošti prekybai, kad būtų tik geros prekinės išvaizdos. D. Pavalkio nuotr.

Moliūgai vis dažniau karaliauja ant stalų. Nors, pasak kalbinto vieno labiausiai patyrusio moliūgų augintojo Lietuvoje Martyno Laukaičio, šiųmetis moliūgų derlius šiek tiek prastesnis, tačiau tikina – šių daržovių nepritrūks.

Kaip informavo savivaldybės Žemės ūkio ir kaimo reikalų skyriaus vedėja Irena Žemaitienė, rajone beveik 600 ha plote moliūgus augino 10 asmenų. Daugiausiai deklaravusių Šakių sen. (411 ha), Barzdų sen. (123 ha), Kidulių ir Kriūkų sen. po maždaug 26 ha. Žemės ūkio duomenų centro duomenimis, šalyje šiais metais 1 tūkst. 913 ha plote moliūgus augino 1 tūkst. 454 pareiškėjai.

Saulėtą spalio 16-osios rytą lankomės Joginiškių (Kriūkų sen.) kaime, ko gero, labiausiai patyrusio moliūgų augintojo Lietuvoje, žemės ūkio kooperatyvo „Suvalkijos daržovės“ vadovo, jau kone 30 metų žemės ūkio sektoriuje dirbančio M. Laukaičio ūkyje. Mus domina moliūgų derlius, kuris šiuo metu jau ūkininko sandėliuose. Moliūgai ruošiami pardavimui – prekybos tinklams, gamybos įmonėms. Šiemet moliūgais M. Laukaitis užsodino apie 25 ha. Jo ūkis yra šeimos palikimas, kurį perėmė iš savo tėvo Antano Laukaičio, seniau auginusio javus. Per daugelį metų Martynas ūkį išplėtė iki 500 ha, be minėtų moliūgų, taip pat augina bulves, burokėlius ir cukinijas. Ūkiui suteiktas „Global G.A.P“ sertifikatas, užtikrinantis, kad produkcija yra saugi vartoti ir užauginta laikantis darbuotojų sveikatos, saugos ir gerovės reikalavimų.

laukaitis moliugaiŪkininkas Martynas Laukaitis žemės ūkio sektoriuje sukasi jau kone 30 metų ir sako, kad norėdamas išlikti rinkoje turi nuolat tobulėti. D. Pavalkio nuotr.

„Vertinant šiųmetį derlių ir žiūrint pagal kultūras, cukinijas sunaikino virusinės ligos, tai derliaus praktiškai visai nebuvo. Virusai daržoves užpuolė dėl Lietuvai nebūdingų orų. Laukai, kur buvo nelaistomi, bulvių derlius prastas, kur laistomi – normalus“, – sako ūkininkas.

Šiuo metu vyksta burokėlių derliaus nuėmimas, šių daržovių M. Laukaitis užsėjo apie 300 ha.

Apsilankom daržovių sandėlyje, kur moliūgai ruošiami pardavimui, pakuojami į 100 kilogramų pakus. M. Laukaitis pasakojo, kad moliūgų derlių pradėjo doroti apie rugsėjo 15 d., pabrėžė, kad svarbu nuimti moliūgus iki šalnų, mat šalčio gavę moliūgai netinka laikymui.

„Šiemet buvo moliūgų laukų, kur daržoves sunaikino moliūgų ligos, panašiai kaip ir puolančios agurkus, gadinančios lapus ir vaisius. Bet visumoje moliūgų derlius vidutiniškas“, – sako daugiau nei dešimtmetį moliūgus auginantis M. Laukaitis ir priduria, kad augina daugiausiai keturių veislių moliūgus.

„Moliūgų auginimas yra sunki kultūra, reikalauja daug rankų darbo. Jei tik namuose pasisodini keletą moliūgų, be abejo, priežiūros beveik nereikia. O jei augini profesionaliai, laikaisi visų agrotechninių reikalavimų, tinkamu laiku juos nuimi ir tinkamomis sąlygomis saugai... Negali tų procesų mechanizuoti, – įsitikinęs M. Laukaitis. – Moliūgus skinam rankomis. Sandėlyje darbuotojai kiekvieną daržovę pačiupinėja rankomis, įvertina, ar ji turi gerą prekinę išvaizdą.“

M. Laukaitis sako, kad šiųmetinis moliūgų derlius numatomas realizuoti iki lapkričio 1 d.

„Visgi manau, kad profesionaliai auginančių moliūgus šalyje nėra daug. Yra daug moliūgų pseudoaugintojų, kurie plotus greičiausiai deklaruoja dėl paramų ir tik imituoja moliūgų auginimą“, – sako M. Laukaitis.

Jis atskleidžia, kad iš hektaro moliūgų šiemet gavo apie 20 tonų derliaus.

Minint Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos 100-mečio veiklos jubiliejų, Marijampolėje vykusios šventės metu M. Laukaitis buvo apdovanotas už reikšmingus pasiekimus daržininkystėje. Kaip pabrėžia pašnekovas, nors technologijos pasitarnauja nemažai daliai darbų, bet ūkio sėkmė dar labai priklauso nuo patyrusių darbuotojų darnaus kolektyvo. Jis džiaugiasi, kad pavyko surinkti būtent tokią komandą.

„Žemės ūkyje išties daug reikalų. Priklausai ir nuo gamtos, ir nuo politikos“, – tokiomis mintimis pokalbį užbaigia M. Laukaitis.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar esame drąsūs kreiptis emocinės pagalbos?

klausimelis 11 12Genė iš Naudžių:

Manau, reikia išdrįsti kreiptis pas specialistus. Pati kreipiausi, kai man buvo sunku. Ir padėjo. Dabar puikiai jaučiuosi. Esu girdėjusi apie savitarpio pagalbos grupes. Manau, nereikia visko savyje laikyti, o kreiptis pagalbos. Jei žmonės neskaito laikraščių, nežiūri jokių informacijų, nesinaudoja internetu, tai ir nežino, kur galima kreiptis pagalbos. Karas Ukrainoje mano emocinės savijautos lyg ir nepaveikė. 

klausimelis 11 12 2

Renata iš Šakių:

Visuomenėje dar yra stereotipai, baimė, kad nesupras, kad būsim pasmerkti, jei kreipsimės emocinės pagalbos. Pažįstu žmonių, kurie sunkiu momentu geriau nutylės, pakentės. Netgi kreiptis pas psichiatrą ne visi išdrįstame. Apie emocinės pagalbos grupes, veikiančias Šakiuose, negirdėjau. Bet jeigu yra grupė užaugusiems alkoholikų ar kitokioje disfunkcinėje šeimoje, tai gerai. Labai svarbu kalbantis išsivalyti tą skausmą. Tik kiek išdrįs ateiti? Kaip skatinti visuomenę?

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 11 21

BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.