Giriose nusidriekė ledo plaukai

ledo plaukai
Praėjusią savaitę rajono miškininkai Plokščių ir Šakių girininkijų miškuose aptiko itin retai pasitaikantį gamtos reiškinį – ledo plaukus, kuriuos gamta dovanoja tik esant tam tikroms oro sąlygoms. VMU nuotr.


Praėjusią savaitę užsukę į Plokščių ir Šakių girininkijų miškus galėjome išvysti unikalų gamtos reiškinį – ledo plaukus. Šį retai pasitaikantį gamtos reiškinį pirmieji pastebėjo Plokščių, o vėliau ir Šakių girininkijos eiguliai, kurie mielai pasidalino informacija su visuomene.
 
Kaip sako Plokščių girininkijos eigulys Audrius Martinkevičius, vaikščiojant po mišką ne kiekvienam gali kilti mintis pasilenkti ir pažiūrėti iš arčiau į baltą pelėsį, kuris formuojasi ant pūvančios medienos. Vis dėlto pasiryžus tai padaryti ir iš arčiau pažiūrėti į baltą dėmę, išvystume unikalų gamtos reiškinį – ledo plaukus, kuris susiformuoja tik esant tam tikroms gamtinėms sąlygoms. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad ant žemės nukrito papuvusi medžio šaka, ant kurios užaugo blizgantis baltas perukas.  Anot  A. Martinkevičiaus, į cukraus vatą panašų purų sniego darinį jis pirmą kartą pastebėjo prieš penkerius metus, o mokslininkai šį reiškinį žino jau daugiau kaip šimtmetį. Ledo plaukai formuojasi esant vos kiek žemesnei nei 0 laipsnių oro temperatūrai, o terminą „ledo plaukai“ šiam reiškiniui sugalvojo ir įdėjo patys miškininkai. Tačiau eigulys priduria, kad ledo plaukus gamtoje pastebėti nėra taip paprasta – visų pirma reikia tinkamos oro temperatūros, kad jie formuotųsi, o antra – reikia žinoti, kur dairytis, kad tuos ledo plaukus pastebėtum, nes pats darinys nėra didelis ir formuojasi tik ant pūvančios medienos, dažniausiai ant nukritusių šakų.

Ledo plaukus suformuoja grybas Exidiopsis effusa, kuris susidaro medienai pūvant. Mokslininkai teigia, kad esant minusinei, nuliui artimai temperatūrai ant pūvančių medžių susiformuoja ledo kristalai, kuriuos vėliau minėtasis grybelis išskirdamas drėgmę paverčia plonyčiais, vos 0,01 milimetro skersmenį siekiančiais plaukeliais, kurie „auga“ vienas ant kito ir sudaro ledinę giją, panašią į plaukus. Tokie ledo plaukai paprastai susidaro esant tamsioms ir drėgnoms žiemiškoms sąlygoms, todėl šis reiškinys ir nėra toks dažnas. Mokslinėje literatūroje teigiama, kad jie gali išaugti iki 2 m ilgio. Visgi jeigu kiltų noras ledo plaukus paliesti, jie iškart ištirptų delne, nes tai tik ledas.  

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar sutiktumėte prisidėti prie kelių infrastruktūros gerinimo?

klausimelis 05 17Ona iš Patamošupių:

Asfaltuotas kelias pas mus. Jau seniai paklotas. Ir remontuotas jau truputį. Tai man ir neaktualus šitas klausimas. Kita problema yra – pro mus autobusas neina. Tai turim pėsčiomis eiti du kilometrus iki Patašinės, kad iš čia nuvažiuotume į Griškabūdį, Šakius. 

klausimelis 05 17 2

Gediminas iš Žeimio k.:

Turime savo kaime ir žvyrkelio atkarpą. Tik koks šimtas metrų asfalto, per patį kaimą. Gyvenu čia nuo 1973m. Tai ir kenčiam nuolat dulkes. Žadėjo ir ūkininkai prisidėti. Manau, visi gyventojai prisidėtų kažkiek, kad tą asfaltą paklotų. Asmeniškai aš taip pat, kiek galėčiau, tiek prisidėčiau.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px