Kraujo tyrimai atlikti 854 rajono gyventojams

mobili laboratorija tyrimai
Rajono gyventojai džiaugėsi galimybe mobilioje diagnostinėje laboratorijoje pasitikrinti sveikatą, nes taip sutaupo ir pinigus, ir laiką. D. Pavalkio nuotr.

Spalio 24–lapkričio 8 d. rajono miestų ir miestelių gyventojai galėjo pasinaudoti proga ir pasitikrinti savo sveikatą mobilioje diagnostinėje laboratorijoje. Nors nemokami kraujo tyrimai dėl prostatos vėžio ir jo ankstyvosios diagnostikos daugiausiai buvo siūlomi vyrams, tačiau kitus tyrimus galėjo pasidaryti ir moterys.
 
Taip įgyvendinamas projektas „Išsaugokime vyrus“, kuriuo siekiama paskatinti rizikos grupės vyrus pasitikrinti sveikatą ir atlikti prostatos specifinio antigeno (PSA) kraujo tyrimą bei atkreipti visuomenės dėmesį į prostatos vėžio ir jo ankstyvosios diagnostikos problemą. Prostatos vėžys kasmet nustatomas 3 tūkst. vyrų, bent tūkstantis iš jų savo diagnozę sužino per vėlai, kai vėžio gydymas tampa labai komplikuotas. Šis onkologinis susirgimas kasmet nusineša 500–600 Lietuvos vyrų gyvybių.
Geriausias būdas juos išgelbėti – ankstyvoji prostatos vėžio diagnostika. Per aštuonerius metus mobilioje diagnostinėje laboratorijoje „Medicina practica“ buvo paimti 35 tūkst. 466 PSA tyrimai. Iš jų – 4 tūkst. 24 vyrams buvo nustatytos padidintos PSA reikšmės. Tai sudaro 11,35 proc. visų pasitikrinusių.

Autobuse įrengtoje kraujo laboratorijoje buvo atliekami ir kiti nemokami tyrimai. Nors pirmenybė buvo teikiama vyrams, tačiau pasidaryti bendrą kraujo, gliukozės, cholesterolio, laisvo tiroksino bei kreatinino tyrimus galėjo ir moterys. Kaip paaiškėjo, kraujo tyrimus pasidarė 854 savivaldybės gyventojai – 391 moteris ir 463 vyrai. Kol kas dar neaišku, kiek PSA tyrimų yra tokių, dėl kurių vyrams reikėtų susirūpinti ir kreiptis į specialistus.

Su atliktais kraujo tyrimų rezultatais rajono gyventojai galėjo lankytis ir pasikonsultuoti su savo šeimos gydytojais. Kaip teigė Ilona Šeflerienė, atsakinga už šią akciją mūsų rajono savivaldybėje, sveikatos priežiūros įstaigose nekilo jokių problemų, išskyrus vieną atvejį Kriūkų ambulatorijoje.

Apie tą patį atvejį kalbėjo ir rajono savivaldybės tarybos narys Tomas Skaizgirys, į kurį ir kreipėsi žmogus, nežinodamas, ką daryti. Pasak tarybos nario, „juk ne koks kalvis tuos tyrimus darė“, o medicinos laboratorija, todėl netikėti rezultatais nėra jokio pagrindo. Tiek T. Skaizgirys, tiek ir I. Šeflerienė mano, kad tai panašu į politikavimą, nes projekto iniciatoriai – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, o gydytojas priklauso Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijai.

Paklaustas apie tokį įvykį, Kriūkų ambulatorijos gydytojas Mečislovas Švabas patikino, kad „tai grynas išmislas“, nes per 42-ejus jo darbo metus tokių atvejų, kad jis nepriimtų paciento, nėra buvę. Pasak gydytojo, kai buvo paklaustas, ar gali šalia ambulatorijos stovėti mobili diagnostinė laboratorija, jis nesutikęs, nes čia įžvelgęs politikavimą, tačiau su kraujo tyrimų rezultatais į jį kreipėsi tik viena pacientė, kuriai teigė viską išsamiai paaiškinęs.

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar sutiktumėte prisidėti prie kelių infrastruktūros gerinimo?

klausimelis 05 17Ona iš Patamošupių:

Asfaltuotas kelias pas mus. Jau seniai paklotas. Ir remontuotas jau truputį. Tai man ir neaktualus šitas klausimas. Kita problema yra – pro mus autobusas neina. Tai turim pėsčiomis eiti du kilometrus iki Patašinės, kad iš čia nuvažiuotume į Griškabūdį, Šakius. 

klausimelis 05 17 2

Gediminas iš Žeimio k.:

Turime savo kaime ir žvyrkelio atkarpą. Tik koks šimtas metrų asfalto, per patį kaimą. Gyvenu čia nuo 1973m. Tai ir kenčiam nuolat dulkes. Žadėjo ir ūkininkai prisidėti. Manau, visi gyventojai prisidėtų kažkiek, kad tą asfaltą paklotų. Asmeniškai aš taip pat, kiek galėčiau, tiek prisidėčiau.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px