Plenere dalijosi meno receptu2

raudonikyteRugpjūčio 7 d. Gelgaudiškio dvare buvo atidaryta grafikės Indrajos Raudonikytės paroda „Visos jos Onos“.
 
Nuotr. Indrajos Raudonikytės nutapytuose Onų portretuose atsiskleidžia kiekvienos epochos grožis bei mados.
 
Projektas „Visos jos Onos“ ne tik pasakoja vienos giminės moterų istoriją, kuri susijungia per penkiametę Oną Nutautaitę – dailininkės dukrą, bet ir atskleidžia skirtingais laikmečiais gyvenusių moterų gyvenimus. Pasitelkiant istorines detales, portrete atskleidžiamas epochos grožio, laikmečio mados, socialinės padėties ir konkrečių žmogiškų išgyvenimų kontekstas. Pasitelkus Lietuvos dailės istorinio moters portreto analizę, kuriama nuo XVII a. iki XXI a. gyvenusių skirtingų socialinių sluoksnių moterų portretų šiuolaikinė interpretacija. Ciklas „Visos jos Onos“ skatina prisiminti šeimą, giminę ir pažvelgti į save kaip šios giminės istorijos tęsėją.

Apie projektą pasakodama autorė minėjo, kad jos dukra, prieš 4-erius metus gimdama Oninių rytą, tokiu būdu pati išsirinko šį nepaprastai stiprų ir ypatingą vardą – Ona. O juk kiekvienai pelėdai, kaip teigė I. Raudonikytė, savas vaikas yra pats gražiausias.

Autorės močiutė kartu su geneologais ir kitais mokslininkais padėjo dailininkei atlikti visą mokslinį darbą, o tada jau pati I. Raudonikytė ėmėsi meninės šio projekto dalies, iš viso nutapė 11 paveikslų. Menininkę nustebino tai, jog anksčiau tiesiog fatališkai buvo siekiama turėti šeimoje ar giminėje dukrų, pavadintų Onos vardu. Tiek menininkės tėvo giminės linijoje, tiek jos vyro mamos linijoje rasta atvejų, kada net keliems vaikams vienoje šeimoje buvo suteikiamas tas pats Onos vardas. Anksčiau gana dažnaivaikai mirdavo maži, tai po Onos mirties šeimoje kitam gimusiam vaikui vėl buvo duodamas Onos vardas. Parodoje yra šių Onų portretai. Betyrinėdama istorinius archyvus menininkė sužinojo, kad XVII a. prie jos bajoriškos Giedraičių šeimos ir Vidiškių dvarą valdžiusios Kaminskių giminės prisijungė Ona Kaminskaitė ir tapo Giedraitiene. I. Raudonikytė nutapė ir šią bajoriškos kilmės Oną, tačiau tai darė neturėdama jos nuotraukos, intuityviai, perskaičiusi archyvus ir nagrinėdama kitų giminaičių nuotraukas. Beje, šios kilmingos damos paveiksle puikuojasi ir Giedraičių bei Kaminskių šeimų herbai.

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Antra olimpiada be Lietuvos krepšinio rinktinės. Kaip vertinate?

klausimelis 07 12Edmundas iš Šakių:

Visi lietuviai krepšinį žiūri, tai ir aš stebėjau, bet įspūdžiai labai blogi, nuotaikos liūdnos. Neįsivaizduoju, kodėl yra taip, kaip yra, bet kaltinti žaidėjų neskubu. Anksčiau parsiveždavo medalius, dabar be nieko liekame – pagal mane paruošime spragos atsiranda. Kaip bebūtų, nors Lietuva ir nepateko, Olimpines žaidynes vis tiek žiūrėsiu. 

klausimelis 07 12 2

Nerijus iš Gelgaudiškio:

Olimpinio atrankos turnyro nežiūrėjau, neturėjau laiko, bet šiaip situacija seku. Liūdna, kad negavo kelialapio į Olimpines žaidynes. Jau antrąjį kartą nepatenkame, sunku vertinti, kas čia atsitiko, kokios to priežastys. Pats kadaise žaidžiau, bet mėgėjiškai, mokyklos laikais. Nors dabar ir nebežaidžiu, bet krepšinis man vis tiek yra numeris vienas – ne be reikalo vadinamas antra religija.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.