Zyplių dvare įvertintas jaunas lietuviškas vynas

vynas bozole
Nuotr. Jauno vyno degustacijai buvo pateikta 20 vynų ir 5 midūs. Pirmą kartą šioje šventėje buvo pristatyti ir brandinti gėrimai – 14 gamintojų vynai ir midūs.


Per septynerius metus jau tapo įprasta, kad rudeniui besiritant žiemos link Zyplių dvare susirenka mažieji vyndariai ir kiti lietuviško vyno aistruoliai. Šiemet šventė „Žalias vynas“ išsiskyrė itin didele pristatytų gėrimų gausa – vyko ne tik akla naujojo derliaus degustacija, bet ir brandintų vynų vertinimas.
 
Vyndarystė suartina

Lietuvos mažųjų vyndarių jauno vyno šventė šįkart buvo kiek kuklesnė, bet jauki.

„Skonis draugų neturi,“ – juokdamasi priminė vyndarė, renginio vedėja, ASU doc. dr. Asta Ramaškevičienė iš vyndarystės puoselėtojų šeimos klubo „Vyno kerai“, kartu su vyru Artūru organizavusi šį renginį. Akivaizdu, kad vyndariai turi. Renginyje dalyvavo ištikimas šventės dalyvis, patyręs ragautojas, Lukšių seniūnas Vidas Cikana bei vyndarių šventės rėmėjas ir ilgametis partneris, „Amorim“ atstovas Baltijos šalims ir Ukrainai Aurelijus Buivydas. Sulaukta ir ypatingų svečių – profesionalų iš įmonių grupės „Alita“ (iš Alytaus bei Anykščių gamyklų). Panašūs vyno gamintojų, mėgėjų ir profesionalų vertinimai verčia manyti, kad po buvusių Zyplių dvaro arklidžių stogu susibūrę bendraminčiai jau įvaldę vyno degustavimo meną.

Mastu prilygo vyno čempionatui

Jauno vyno degustacijai buvo pateikta 20 vynų ir 5 midūs. Pirmą kartą šioje šventėje buvo pristatyti ir brandinti gėrimai – 14 gamintojų vynai ir midūs. Pasak Kauno kolegijos Maisto technologijos katedros dėstytojos dr. Aušros Šimonelienės, vyno spalvą, kvapą ir skonį keičia ne tik laikas, bet ir vyndario išmonė. Ji pasakojo, kad svarbu ne tik laikas, bet ir brandinimo sąlygos bei naudojami priedai. Mokslininkė sąmojingai lygino vyrus ir vynus: kokie jauni ryškūs ir dramatiški, o brandieji švelnesni, jų savybės priklauso nuo to, kur ir kaip gulėjo. Lietuviškos vyndarystės puoselėtojai įsitikinę, kad vynas – bendravimo, o ne svaiginimosi priemonė, mat ragaujama ne skrandžiu – įtraukiamos visos juslės, netgi fantazija. Tai patvirtina ne tik tokiuose renginiuose tvyranti gurmaniškai poetiška atmosfera, bet ir vyndarių kalbos apie vyno gamybos specifiką.

„Žmonai svarbiausia, kad būtų gražu,“ – juokavo vienas vyndarių tikindamas, kad dažna namų šeimininkė tenori nustebinti svečius savo gamybos produktu.

Vyrų ambicijos neretai didesnės.

Mokosi iš savo klaidų

Nors susirinkę vyndariai dalinasi patirtimi, kartu dalyvauja mokymuose, keliauja į užsienį susipažinti su kitų šalių vyndarystės tradicijomis, tikina, kad daugiausiai išmokstama iš praktikos ir savų klaidų. Vyndariai, į gamybos procesą įtraukę šeimos narius, juokauja, kad kartais sprendimų priėmimo akimirka gali tapti ne tik aistringu ginču, bet net šeimos skilimu. Žinoma, tokia veikla labiau suartina nei skiria – tą rodo vyną gaminančių Romualdo ir Editos Dapšių, Rimantos ir Vyto Poderių bei brolių Samuolių duetai bei jų atrasti unikalūs skoniai. O štai Raimundas ir Lukas Nagelės bei Juozas ir Tadas Vilkeniai metė iššūkį ne tik skonio, bet ir kartų skirtumams. Abi tėčių ir sūnų komandos prisipažįsta, kad kartu dirbti nelengva, tačiau iš ginčų ir abejonių kyla geriausios mintys. Tiek „Roksala“, tiek „Kidulių krašto“ vynas turi savo krašto maisto paveldo pažymėjimus, todėl gavęs žodį R. Nagelė skatino kolegas kuriant vynus ne tik įgyvendinti savo norus, bet ir atskleisti vietovės specifiką. Nors atrodo, kad visoje Lietuvoje oro sąlygos gan panašios, tačiau pasigilinus galima atrasti nemažai regioninių skirtumų.

Lyderiauja lietuviškos uogos

Nors lietuviai jau mokosi gaminti vyną iš savo užaugintų vynuogių, tačiau lietuviškos uogos neužleidžia aukščiausių pozicijų. Būtent jos turi lietuvio akį labiausiai džiuginančias spalvas, pamėgtus aromatus ir puikiai pažįstamus skonius. Sausų vynų kategorijoje geriausiai įvertintas buvo Gintaro Pekūno juodųjų serbentų vynas, antras liko Artūro Ramaškevičiaus baltųjų serbentų vynas „Zyplys“, o trečias – Juozo Vilkenio „Kidulių krašto“ vyšnių vynas. Pastarasis itin sudomino vyndarius, nors paslaptis paprasta – seno, išpuoselėto šeimos sodo uogos. Pusiau sausų vynų kategorijos lyderis Remigijus Šimkus gavęs apdovanojimą už „Kuldaubės“ aviečių vyną. Tokį, daug kam latviškai skambantį pavadinimą paaiškino paprastai: „Kaip koks Šampanės regionas.“ Smagų juoką sukėlė ir antrąją vietą pelnęs Artūro Kaminsko juodųjų serbentų vynas, daug asociacijų turinčiu pavadinimu, „Naminukas“. Trečias kategorijoje liko Vido Skrinsko „Medžioklinis“ vynas. Midaus kategorijoje užtikrintą pergalę pelnė išskirtinio skonio Eriko Augustinavičiaus aviečių midus, garbingoje antroje vietoje palikęs Juozo Vilkenio „Karališką midų“. Brandintų gėrimų kategorijoje didžiausiomis simpatijomis buvo apdovanotas Eriko Augustinavičiaus „Kunigaikščių midus“, antra vieta teko Raimundo ir Luko Nagelių pusiau saldžiam juodųjų serbentų vynui „Roksala“.

Monika Būblaitytė

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip kovoti prieš žiaurų elgesį su gyvūnais?

klausimelis 04 26Mindaugas iš Zapyškio:

Nepriklausomai, kur laikomas šuo, ant grandinės ar voljere, reikia jam sudaryti sąlygas. Nelaikyčiau žiauriu elgesiu su gyvūnu, jei jis ant grandinės gali lakstyti po visą kiemą. Kartais grandinė gali suteikt šuniui daugiau laisvės nei gyvenimas voljere. Manau, ir dabar yra numatytos pakankamai griežtos bausmės kovai prieš žiaurų elgesį su gyvūnais, nes, kiek žinau, yra ir baudžiamoji atsakomybė – laisvės atėmimo bausmė.

klausimelis 04 26 2

Lina iš Šakių:

Manau, kad pririšti šunį prie grandinės nėra blogai, bet tokie įvykiai, kai norima jais atsikratyti itin žiauriais būdais, yra netoleruotini. Jei jau nėra galimybės ar noro laikyti šuns ar katės, galima kreiptis į gyvūnų globos įstaigas, bet ne kažkur išvežt ir atsikratyt. Manau, kad už žiaurų elgesį su gyvūnu bauda nuo 200 iki 1 tūkst. eurų jau būtų žmogui bausmė.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.