Zanavykų krašto bažnyčiose – tekstilės lobiai

tekstiles lobiai
Nuotr. Ekspedicijos po rajono bažnyčias metu buvo aptikta unikalios autentiškos XX a. pradžios  rankų darbo tekstilės.

Po trejų metų aktyvaus ir kruopštaus Zanavykų muziejaus darbuotojų triūso pagaliau į spaustuvę išsiųsta ekspedicijų metu surinkta ir susisteminta medžiaga apie pačius seniausius ir vertingiausius bažnytinės tekstilės gaminius, jų nuotraukos. Vyksta intensyvus knygos „Tekstilės lobiai Zanavykų krašto bažnyčiose“ maketavimas, atliekami paskutinieji teksto korektūros ir redagavimo darbai.
 
2016 m. vasarą muziejaus darbuotojų iniciatyva įvykusi ekspedicija po Šakių, Barzdų, Ilguvos, Kidulių, Kriūkų, Paežerėlių, Žemosios Panemunės ir Lukšių bažnyčias, kur buvo apžiūrėti ir nufotografuoti altorių užtiesimai, procesijų rūbai, austiniai rankšluosčiai, kilimai, juostos ir kt., peraugo į projektą „Tekstilės lobiai Zanavykų krašto bažnyčiose“. Tad kitais metais ekspedicija buvo pratęsta ir po Gelgaudiškio, Griškabūdžio, Kudirkos Naumiesčio, Plokščių, Sintautų, Slavikų, Kretkampio, Kaimelio, Paluobių, Sudargo, Valakbūdžio, Žvirgždaičių seniūnijose esančias bažnyčias.

Pasak projekto vadovės Zanavykų muziejaus direktorės Rimos Vasaitienės, ekspedicijos metu buvo aptikta unikalios autentiškos XXa. pradžios  rankų darbo tekstilės. Pastebėta, kad surinkta  informacija  yra labai vertinga, todėl nuspręsta aplankyti visas Šakių rajono bažnyčias ir patyrinėti plačiau bažnytinę tekstilę aktualizuojant šią kultūros paveldo dalį. Juolab kad vientiso katalogo ar leidinio, atspindinčio Zanavykų krašto senosios bažnytinės tekstilės klodus, nėra. Apie tai šiek tiek užsimenama knygose „Zanavykų tekstilės tradicijos“ (2010 m.) ir „Lietuvos sakralinė dailė“ (2006 m., I tomas), tačiau informacija pateikiama tik fragmentiškai, pristatant keletą užfiksuotų vertingų tekstilės audinių.

Šiam darbui buvo pasitelkti ne tik muziejininkai, bet ir kunigai, kultūros darbuotojai, bendruomenių atstovai. Džiugu, kad į ekspedicijos darbą įsijungė ir su dideliu entuziazmu muziejininkams talkino Živilė ir Arūnas Puodžiukai. Jie ne tik fotografavo bažnyčias, jų architektūrą, stilistiką, interjerą, bet fiksavo ir patį darbo procesą. Už iniciatyvos palaikymą ir prisidėjimą prie naujo leidinio idėjos sumanytojai dėkojo etnologei dr. Ingai Nėnienei ir Šakių dekanui kan. Donatui Jasulaičiui.

Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar sutiktumėte prisidėti prie kelių infrastruktūros gerinimo?

klausimelis 05 17Ona iš Patamošupių:

Asfaltuotas kelias pas mus. Jau seniai paklotas. Ir remontuotas jau truputį. Tai man ir neaktualus šitas klausimas. Kita problema yra – pro mus autobusas neina. Tai turim pėsčiomis eiti du kilometrus iki Patašinės, kad iš čia nuvažiuotume į Griškabūdį, Šakius. 

klausimelis 05 17 2

Gediminas iš Žeimio k.:

Turime savo kaime ir žvyrkelio atkarpą. Tik koks šimtas metrų asfalto, per patį kaimą. Gyvenu čia nuo 1973m. Tai ir kenčiam nuolat dulkes. Žadėjo ir ūkininkai prisidėti. Manau, visi gyventojai prisidėtų kažkiek, kad tą asfaltą paklotų. Asmeniškai aš taip pat, kiek galėčiau, tiek prisidėčiau.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px