Seime – apie Švietimo įstatymo pataisas

Praėjusį antradienį rajono savivaldybės meras Edgaras Pilypaitis dalyvavo Seimo Švietimo ir mokslo komiteto posėdyje, kurį inicijavo komitetui pirmininkaujantis Eugenijus Jovaiša. Į posėdį susirinko daugumos savivaldybių atstovai – merai arba Švietimo skyrių vedėjai ir specialistai, mat buvo kalbama apie Prezidentės inicijuotas Švietimo įstatymo pataisas, kurios šiuo metu yra svarstomos Seime.

Viena iš garsiausiai nuskambėjusių įstatymo pataisų – švietimo įstaigų vadovų kadencijos.
 
Planuojama nustatyti, kad mokyklų vadovai galės būti skiriami į pareigas viešo konkurso būdu penkeriems metams, tačiau ne daugiau kaip du kartus iš eilės toje pačioje įstaigoje.

Nuo 2019 m. bus vykdomi pirmieji vieši konkursai vadovų pareigoms eiti tose švietimo įstaigose, kurių direktoriai neterminuotai vadovavo trisdešimt ir daugiau metų. Mūsų rajono mokyklose taip pat yra direktorių, kurie įstaigoms vadovauja ilgiau kaip trisdešimtmetį.

Ilgiausiai švietimo įstaigai, konkrečiai – Lukšių Vinco Grybo gimnazijai, vadovauja direktorė Nijolė Šapolienė – eina 34-ti vadovavimo metai. Darbo stažu nuo jos ne ką atsilieka ir Kudirkos Naumiesčio Vinco Kudirkos gimnazijos direktorius Romas Eikevičius – eina 33-ti metai. Po 31-ius vadovaujamo darbo patirties metus toje pačioje švietimo įstaigoje sukaupę Slavikų pagrindinės mokyklos direktorius Juozas Rakickas bei Žvirgždaičių progimnazijos vadovas Gintautas Pranskaitis.

Kitas svarbus ir daugumai savivaldybių opus klausimas – ką daryti, kai į pensiją ar dėl kitų priežasčių iš darbo išėjus mokyklos vadovui, jo nėra kuo pakeisti, mat pretendentai neišlaiko valstybės tarnautojui būtino bendrųjų gebėjimų testo. Kaip sakė meras, testo neišlaiko net 50 proc. asmenų. Nors kai kurių savivaldybių atstovai pasipiktinę šiuo įstatymu ir apskritai siūlė jį naikinti, bent jau kol kas pataisų imtis neketinama.

„Pagal Vietos savivaldos ir Švietimo įstatymus mokyklų steigėjai yra savivaldybės. Kodėl tuomet iš tokių sprendimų savivaldybės yra tarsi išeliminuojamos ir pačios negali išsirinkti vadovų? Kita vertus, teisus buvo ir posėdyje dalyvavęs švietimo ir mokslo viceministras Gražvydas Kazakevičius, kuris teigė, kad atranka yra reikalinga. Tam pritariu ir aš, tik čia yra labai daug niuansų. Vienas iš jų, kaip jaustis asmeniui, kuris neišlaiko šio testo, juk jam po to tenka bendrauti su kolegomis, mokyti vaikus ir išklausyti mokinių replikas dėl neišlaikyto testo, kaip jis dabar gali, sakykim, matematiką dėstyti, jeigu nesugeba išlaikyti kažkokio testo. Kita vertus, mes apskritai bijome įsivertinti, tikrinti savo kompetencijas“, – kalbėjo meras.

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kas lemia žemą rajono poziciją švietimo srityje?

klausimelis 05 21Edvinas iš Šakių:

Manau, mokiniai yra per mažai motyvuoti mokytis. Aš, pavyzdžiui, baigiau aštuonias klases, buvo kitokie laikai, bet siekiau, stengiausi mokytis. Ir toliau mokiausi, baigiau technikumą. Sūnus baigė universitetą, anūkai dar maži. Kaimo vaikai mokosi ne prasčiau. Netgi labiau pasiekia aukštų pasiekimų. 

klausimelis 05 21 2

Ričardas iš Bliuviškių:

Manau, ir tėvai turėtų labiau rūpintis vaikų mokslais. Bet yra ir pačių mokinių be motyvacijos. Mačiau – stovi prie Darbo biržos du mokiniai, o ne pamokose. Savo laiku siekiau mokytis, nebuvo jokia kančia eiti į mokyklą. Baigiau devynias klases, vėliau įsidarbinau. Girdėjau – Griškabūdyje mokytojų trūksta. Netiesa, kad kaimo vaikai prasčiau mokosi, mūsų kaime vienoje šeimynoje augantys vaikai labai aukštų rezultatų yra pasiekę.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.