Kryžių lankymo tradicija nenutrūksta

kryziu lankymas
Grupelė Griškabūdžio krašto žmonių su kun. Vytautu Mazirsku tradiciškai susirinko prie Bliuviškių kryžiaus, o vėliau parapijos keliais ir laukais važinėjo nuo kryžiaus prie kryžiaus ir juos lankė. Organizatorių nuotr.


Tradiciškai prieš Šeštines (Kristaus dangun įžengimo šventę) Bliuviškių (Griškabūdžio sen.) ir kaimyninių kaimų gyventojai kartu su Griškabūdžio ir Barzdų parapijų klebonu Vytautu Mazirsku lankė kryžius, meldėsi už kryžiaus statytojus, jų šeimas, Dievo prašė apsaugoti derlių nuo sausros ir ledų.
 
Kryžiaus dienos prasideda šeštąją savaitę po šv. Velykų. Tradicija lankyti kryžius per Kryžiaus (mūsų krašte vadinamas Kryžiaunas) dienas Bliuviškių krašte siekia kone šimtmetį. Artėjant Šeštinėms, šio krašto žmonės sutvarko kryžių aplinką, pasodina, pamerkia gėlių, žalumynų.

Pirmadienis, antradienis ir trečiadienis prieš Šeštines būdavo vadinamosios Kryžiaus dienos. Pasak šią tradiciją palaikančio Bliuviškių kaimo gyventojo Valdo Sinkevičiaus, Griškabūdžio krašte nusistovėjo tradicija kryžius lankyti trečią Kryžiaus dieną.

Tad gegužės 25 d. grupelė žmonių tradiciškai rinkosi prie Bliuviškių kaimo kryžiaus J. Totoraičio gatvėje, vėliau važiavo parapijos keliais ir laukais nuo kryžiaus prie kryžiaus. Procesijos dalyviai, vedami kun. V. Mazirsko, prie kiekvieno kryžiaus meldėsi ir giedojo už gyvuosius ir mirusius kaimų gyventojus, sodybų šeimininkus, kryžių statytojus, kunigas palaimino laukus, prašė gero derliaus, palankaus oro.

Tą dieną kryžių lankymo dalyviai aplankė 14 kryžių Bliuviškių, Vidgyrių, Šukėtų, Patašinės ir Patamošupio kaimuose, bei du kryžius, stovinčius Višakio Rūdoje. Čia juos pasitiko parapijos klebonas kun. Vitalij Volodkovič ir vietos gyventojai.

„Dar aš vaikas buvau, tai gegužines pamaldas giedodavom. Tai pas vieną žmogų, kitais metais – pas kitą. O per Kryžiaunas dienas eidavom prie kryžių, tik daugiausiai nueidavom prie pagrindinio kryžiaus Bliuviškiuose. Nebuvo tuomet mašinų, niekas neveždavo“, – sako V. Sinkevičius.

Kryžių lankymo tradicija 2018 m. įtraukta į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą.

„Šiandien karo Ukrainoje kontekste matome, kaip mūsų laukai veši. Mums šis kryžių lankymas ypatingai svarbus. Dievo palaimos prašome mūsų žemdirbiams, javams, kryžių statytojams. Kad duotų duonos, kuria galėtume dalytis su visu pasauliu“, – kalbėjo folkloro kolektyvo „Nova“ vadovė Nijolė Černevičienė.

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar sutiktumėte prisidėti prie kelių infrastruktūros gerinimo?

klausimelis 05 17Ona iš Patamošupių:

Asfaltuotas kelias pas mus. Jau seniai paklotas. Ir remontuotas jau truputį. Tai man ir neaktualus šitas klausimas. Kita problema yra – pro mus autobusas neina. Tai turim pėsčiomis eiti du kilometrus iki Patašinės, kad iš čia nuvažiuotume į Griškabūdį, Šakius. 

klausimelis 05 17 2

Gediminas iš Žeimio k.:

Turime savo kaime ir žvyrkelio atkarpą. Tik koks šimtas metrų asfalto, per patį kaimą. Gyvenu čia nuo 1973m. Tai ir kenčiam nuolat dulkes. Žadėjo ir ūkininkai prisidėti. Manau, visi gyventojai prisidėtų kažkiek, kad tą asfaltą paklotų. Asmeniškai aš taip pat, kiek galėčiau, tiek prisidėčiau.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px