Privalomas ikimokyklinis ugdymas turėtų būti užtikrintas penkiems vaikams

Asta Saulė ŠULSKYTĖ

Nuo šiol ne tik kiekvienas būsimas pirmokas privalės baigti vienerių metų priešmokyklinio ugdymo grupę, bet ir vaikai, augantys šeimose, patiriančiose socialinę riziką, lankyti darželį. Kaip paaiškėjo, mūsų rajone yra penki tokie keturmečiai–penkiamečiai, kurie neleidžiami į ikimokyklinio ugdymo grupes.

Rajono savivaldybės vicemeras Darius Jakavičius teigė pritariantis Vyriausybės sprendimui, kad keturmečiai–penkiamečiai, augantys socialinę riziką patiriančiose šeimose, lankytų darželius, nes jiems socializacija labai svarbi, be to, trūksta ir ugdymo.

Laikinai Socialinės paramos skyriui vadovaujančios Daivos Pilypaitytės teigimu, Vaiko gerovės komisija buvo sudaryta anksčiau, tereikėjo atnaujinti jos sudėtį. Atsakingu asmeniu, kuris savivaldybės teritorijoje gyvenantiems vaikams organizuoja privalomo ikimokyklinio ugdymo nustatymą ir skyrimą, administracijos direktoriaus įsakymu paskirta tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Aušra Pavydienė.

Ji informavo, kad rugpjūčio 30 d. Socialinių paslaugų centro duomenimis, socialinę riziką patiriančiose šeimose augo penki vaikai, atitinkantys amžių, numatytą privalomo ikimokyklinio ugdymo nustatymo ir skyrimo tvarkos apraše, kurie nėra ugdomi pagal privalomą ikimokyklinio ugdymo programą. Pasak A. Pavydienės, minėtos šeimos gyvena Barzdų, Kriūkų, Sudargo ir Šakių seniūnijose, joms teikiama kompleksinė pagalba, inicijuota atvejo vadyba, su jomis dirba socialinis darbuotojas.

Jos teigimu, nustatytos ir priežastys, kodėl minėtų šeimų vaikai nelankė darželio: dėl blogo susisiekimo su ugdymo įstaiga, dėl pavėžėjimo sunkumų (neturi savo transporto), dėl tėvų sąmoningumo stokos įžvelgti ankstyvojo ugdymo naudą.

Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė patikino, kas šios problemos jau sprendžiamos, kalbamasi su šeimomis, tik ne viskas taip greitai vyksta, nes kiekvienas atvejis individualus. Štai ir praėjusį penktadienį vienoje seniūnijoje vyko Socialinių paslaugų centro atvejo vadybos posėdis, kurio metu analizuota viena iš konkrečių situacijų. Kadangi šie posėdžiai uždari, o jos dalyviai pasirašo konfidencialumo pasižadėjimus, todėl jokia informacija dėl priimtų sprendimų nėra teikiama.
Kalbėdamas apie privalomą ugdymo įstaigų lankymą, D. Jakavičius priminė, kad kitose Europos šalyse, pavyzdžiui, Anglijoje ugdymo įstaigą privaloma lankyti nuo ketverių metų.

„Dabar Lietuvoje einama prie to, kad kol kas neįvedama reikalavimas visiems vaikams lankyti darželį, kadangi didieji miestai turėtų problemų dėl vietų stygiaus, o norima, kad surastume visus tuos vaikus, kurie auga socialinę riziką patiriančiose šeimose ir nelanko ugdymo įstaigų, kad surastume galimybes jas lankyti“, – teigė vicemeras.

Šiuo metu Vyriausybės sprendimu lankyti priešmokyklinio ugdymo grupę privalo visi šešiamečiai, tačiau čia, kaip sako D. Jakavičius, problemų nekilo, nėra tokių atvejų, kad kas nors nelankytų.

Šakių vaikų lopšeliui-darželiui „Berželis“ vadovaujanti Lina Viliūšienė teigė, kad galimybė lankyti darželį vaikams, augantiems šeimose, patiriančiose socialinę riziką, yra didelis pliusas, nes darželyje jie išmoksta bendrauti su bendraamžiais, yra pamaitinti, mokomi, lavinami, gauna visas reikiamas priemones, o jei reikia, suteikiamos ir logopedo paslaugos. Tam pritarė ir Kriūkų mokyklos-daugiafunkcio centro direktorė Lilija Liutvinienė, patikinusi, kad tokio amžiaus vaikai darželiuose labai greitai adaptuojasi. Be to, pasak A. Pavydienės, tėvai, kurių vaikams savivaldybės administracijos Vaiko gerovės komisija yra skyrusi privalomą ikimokyklinį ugdymą, pateikę būtinus dokumentus darželio vadovams, yra atleidžiami nuo mokesčio už maitinimą ir vaiko ugdymą.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip kovoti prieš žiaurų elgesį su gyvūnais?

klausimelis 04 26Mindaugas iš Zapyškio:

Nepriklausomai, kur laikomas šuo, ant grandinės ar voljere, reikia jam sudaryti sąlygas. Nelaikyčiau žiauriu elgesiu su gyvūnu, jei jis ant grandinės gali lakstyti po visą kiemą. Kartais grandinė gali suteikt šuniui daugiau laisvės nei gyvenimas voljere. Manau, ir dabar yra numatytos pakankamai griežtos bausmės kovai prieš žiaurų elgesį su gyvūnais, nes, kiek žinau, yra ir baudžiamoji atsakomybė – laisvės atėmimo bausmė.

klausimelis 04 26 2

Lina iš Šakių:

Manau, kad pririšti šunį prie grandinės nėra blogai, bet tokie įvykiai, kai norima jais atsikratyti itin žiauriais būdais, yra netoleruotini. Jei jau nėra galimybės ar noro laikyti šuns ar katės, galima kreiptis į gyvūnų globos įstaigas, bet ne kažkur išvežt ir atsikratyt. Manau, kad už žiaurų elgesį su gyvūnu bauda nuo 200 iki 1 tūkst. eurų jau būtų žmogui bausmė.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.