Sintautų pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotojas ūkio reikalams Raimondas Daniliauskas, aprodydamas ikimokyklinio ugdymo „Vyturėlis“ virtuvę, teigė, kad ją pertvarkius pagal reikalavimus maistas čia bus gaminamas tiek darželinukams, tiek mokiniams. D. Pavalkio nuotr.
Sintautų pagrindinės mokyklos direktoriaus Romualdo Vadlugos teigimu, ikimokyklinio ugdymo skyriuje „Vyturėlis“ vasaros laikotarpiu bus įgyvendintas ne vienas projektas. Ant darželio stogo pradėta projektuoti saulės fotovoltinė elektrinė, vyksta paruošiamieji darbai šildomų grindų bei oras–vanduo sistemos įdiegimui. Šių projektų įgyvendinimui rajono savivaldybė papildomai skyrė 74 tūkst. eurų.
„Seniai tiek investicijų buvom sulaukę“, – atviravo Sintautų pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotojas ūkio reikalams Raimondas Daniliauskas, aprodydamas, kur darželio kieme bus sumontuota nauja nuotekų valymo sistema, kurios įrengimui iš savivaldybės biudžeto bus skirti 6 tūkst. eurų, ir kaip atrodo darželio virtuvė, kurioje nuo rugsėjo numatoma pradėti gaminti maistą ne tik ikimokyklinukams, bet ir mokiniams.
R. Vadlugos teigimu, dvejus metus maistas į Sintautų pagrindinę mokyklą buvo vežamas iš Šakių „Varpo“ mokyklos, tačiau šiais metais įvykęs turto ir finansinis auditas nustatė neatitikimą – negalima maisto tiekti be viešųjų pirkimų procedūros.
R. Daniliausko manymu, maisto vežimas iš „Varpo“ mokyklos į Sintautus buvo politinis sprendimas. Kaip paaiškėjo, vien mero pasirašyto potvarkio tam nepakanka, be to, Šakių „Varpo“ mokykla yra švietimo, o ne maitinimo įstaiga. Jis prisiminė, kad 2021 m. vasarą buvo paskaičiuota, kiek kainuotų, jei maistas būtų gaminamas vienoje virtuvėje.
„Tačiau niekas tada mumis nepatikėjo, todėl po dviejų metų grįžom į tą patį tašką“, – konstatavo faktą pavaduotojas, pabrėždamas, kad jei maitinimas prieš porą metų būtų tęsiamas jų įstaigoje, šiandien tiek problemų neturėtų, nes „kiekvieną dieną vežti maistą buvo kvailystė, o jei dar paskaičiavus autobusiuko amortizaciją ir degalus“...
Šiandien sugrįžus prie pirminės idėjos visgi maistą mokiniams ruošti ikimokyklinio ugdymo įstaigoje – pirmiausiai buvo kreiptasi į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą.
„Mes negalim, kaip sako vicemeras ir Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas belen kaip padaryti. Ne. Pas mus yra reikalavimai dėl kryžminių taršų. Tai yra ne namų virtuvė. Mes po to nenorim baudų gaut“, – pabrėžė R. Daniliauskas, teigdamas, kad pirmiausiai rūpėjo sužinoti, ką pasakys specialistai.
Tiesa, šie neprieštaravo, kad maistas būtų gaminamas vienoje virtuvėje, tačiau, kaip paaiškėjo, jos sutvarkymui prireiks nemažai investicijų. Mat reikės susitvarkyti kanalizaciją, kuri šiandien nepritaikyta tokiems vandens kiekiams, sumontuoti pramoninę ventiliaciją, įsigyti įrangos. Prireiks ne tik nerūdijančio plienų stalų ir stelažų, bet ir daugiau gilesnių plautuvių, pritaikytų maisto vežimo konteineriams išplauti, naujo boilerio, didesnės konvekcinės krosnelės. Bėda, kad darželyje nėra laisvų patalpų, o esamose, pavyzdžiui, daržovių saugojimo sandėlyje, mažai vietos, todėl visur reikės daryti remontą.
Kadangi vienam žmogui fiziškai pagaminti tiek porcijų maisto, kiek reikės maitinant ne tik darželinukus, bet ir mokinius, neįmanoma, buvo kreiptasi į savivaldybės tarybą dėl papildomo virėjos etato įsteigimo ir finansavimo. Pasak R. Daniliausko, nors ir bus atgautas anksčiau panaikintas virėjos etatas, tačiau „šiandien surasti žmogų į šią vietą yra problema, kokios anksčiau mokykla neturėjo“, nes, kaip paaiškėjo, reikia ne tik maistą gaminti, bet dar ir dokumentaciją tvarkyti.
Paklaustas, kodėl buvo pasirinkta maistą gaminti darželyje, o ne mokykloje, pavaduotojas patikino, kad mokykloje virtuvės patalpa yra dar mažesnė nei darželyje, todėl reikėtų dar didesnių investicijų. Be to, į darželį maistą reikėtų vežioti tris kartus – pusryčius, pietus ir vakarienę, todėl buvo pasirinktas vienas maisto nuvežimas iš darželio į mokyklą vietoj trijų.
„Viskas daroma su ta mintimi, kad 10-ies metų perspektyvoje galbūt darželis ilgiau išliks negu mūsų savarankiška mokykla, nes gimstamumas mažėja, o mokiniai iškeliauja į kitas mokyklas“, – apgailestavo R. Daniliauskas, džiaugdamasis, kad bent ikimokyklinio ugdymo įstaigoje kol kas vaikų netrūksta, čia jie atkeliauja ir iš atokesnių teritorijų, kurias sunku pasiekti net mokykliniu transportu.
Šią vasarą ikimokyklinio ugdymo skyriaus visose trijose grupėse bus įrengtas grindinis šildymas. Kadangi, prasidėjus atostogų laikotarpiui, visi lankantys darželį vaikai sutilpo į vieną grupę, tai leido paankstinti darbus. Mokyklos ūkio darbininkai dvi grupes jau paruošė apšiltinimo sistemos įrengimui – visi baldai išvežti į mokyklos salę, išardytos grindys, patalpa išvalyta, o kai darželis užsidarys, bus paruošta ir trečioji grupė.
Pavaduotojo teigimu, išardžius grindis jie rado tai, kuo negalėjo savo akimis patikėti – ogi grindų šildymo sistemą.
„Galiu pagirt senų laikų meisterius, nes pats pirmą kartą tokį dalyką mačiau“, – atviravo R. Daniliauskas, po grindimis radęs išvedžiotus metalinius vamzdžius, kurie čia buvo suvirinti 1984–1985 metais, kai buvo statomas darželis, todėl ne vienas šį radinį fotografavosi, nes nė vienas iš vyresnės kartos nebuvo matęs, kad kur nors taip būtų padaryta.
Tiesa, ši šildymo sistema jau seniai nebeveikia, nes buvo atjungta, kai darželyje buvo įrengtas elektrinis šildymas, kuris pabrangus elektrai tapo labai nuostolingas, todėl ir buvo nuspręsta imtis kardinalių pakeitimų. Tikimasi, kad darbus pavyks pabaigti iki rugpjūčio pabaigos.