Su įsišaknijusiu smurtu artimoje aplinkoje ne taip lengva kovoti

mockeviciute smurtas
Šakių rajono bendruomenės pareigūnė Aušra Mockevičiūtė jau kuris laikas veda dialogą su savivaldos atstovais, jog būtina suaktyvinti kai kurias primirštas prevencines priemones, o viena iš jų ir yra skirta kovai su smurtu artimoje aplinkoje. D. Pavalkio nuotr.

Rita PLAUŠINAITYTĖ-ŠERKŠNIENĖ

Smurtas artimoje aplinkoje – gaji problema visuomenėje. Policija pastebi, kad smurto atvejų rajone tik daugėja. Pastaruoju metu tam įtakos gali turėti ir karantinas, kad žmonės daugiau laiko leidžia namuose. Tiek policija, tiek savivaldybė deda nemažai pastangų, kad ši problema būtų sprendžiama nedelsiant, o šiais metais ir prevencijai bus skiriamas didesnis dėmesys bei lėšos.

Dėl smurto artimoje aplinkoje Bendruoju pagalbos numeriu 112 pernai iš rajono gauta netgi 551 pranešimas. 142 atvejais pradėti ikiteisminiai tyrimai. Dar 50 ikiteisminių tyrimų buvo nutraukta. Iš viso pernai rajone buvo sulaikyti 97 smurtautojai. Pareigūnai pastebi, kad iš dešimt devyni atvejai būna tada, kada tiek smurtautojas, tiek auka būna neblaivūs. Rajono policijos komisariato viršininkas Aušrys Kvederevičius svarsto, ar policija gali padaryti dar didesnį indėlį kovoje su smurtu, nes pareigūnai, gavę pranešimą apie smurtą, šeimos nepalieka, darbui su smurtu artimoje aplinkoje skiria daug dėmesio, vykstama į tą pačią šeimą pakartotinai tikrinti, kokia situacija, imamasi kitų veiksmų.

„Ką mes dar galime įtakoti šiuo klausimu – nežinau. Ar ta bausmė smurtautojui veiksminga? Nes po to įvykio po kurio laiko tos šeimos vėl sueina kartu, veda bendrą ūkį ir vėl tas pats ratas apsisuka“, – sakė A. Kvederevičius, pristatydamas metų veiklos ataskaitą.

Sprendžiant smurto artimoje aplinkoje problemą svarbu ir visos visuomenės, savivaldybės bei teisininkų indėlis. Savivaldybės vicemeras Darius Jakavičius informavo, kad šiais metais biudžete numatyta daugiau lėšų policijos prevencinėms priemonėms įgyvendinti – kovos su prekybos žmonėmis programai numatyta 2 tūkst. eurų, o kovos su smurtu prevencijai numatyta netgi 5 tūkst. eurų. Pristatant policijos veiklos metinę ataskaitą paaiškėjo, kad pernai savivaldybė buvo skyrusi 300 eurų prevencinei veiklai vykdyti. Tačiau apie tai, kad jau reikia daugiau investuoti į tam tikras priemones, mokymus, samdyti lektorius, įvairių susirinkimų metu priminė savivaldai Šakių rajono bendruomenės pareigūnė Aušra Mockevičiūtė.

Vicemeras D. Jakavičius pastebėjo, kad savivaldybėje yra diskutuota ir kitu opiu klausimu. Anot mero pavaduotojo, neteisinga, kada vaiko teisių specialistai priima sprendimą nedelsiant išvežti vaikus ir mamą iš namų, toliau nuo smurtautojo, o pats smurtautojas lieka namuose. Tokių šeimų (mamos su vaikais), kurios šiuo metu gyvena Jurbarko krizių centre, šiuo metu yra trys, o už jų pragyvenimą ten savivaldybė sumoka nemenkus pinigus (beveik 500 eurų asmeniui). Savivaldybė, anot vicemero, linkusi būtų išvežti patį smurtautoją, nes ir jam reikia pagalbos, o antra – taip vaikai liktų savo žinomoje aplinkoje, kuri jiems įprasta. Tačiau, kad toks modelis funkcionuotų, anot D. Jakavičiaus, turbūt reikia keisti ir įstatyminę bazę.

„Vaiko teisės taip pat spaudžia savivaldybę, kad šeima (mama su vaikais) nebūtų išvežti toli nuo savo gyvenamosios vietos, liktų toje pačioje socialinėje aplinkoje, o smurtautojas lieka iš viso namuose. Deja, kol kas mes netgi neturime savo krizių centro, turime vežti į kitus rajonus tuos žmones. Taip pat būtų gerai, kad tokį požiūrį palaikytų ir policija arba tie patys prokurorai, kurie prasidėjus ikiteisminiam tyrimui priima sprendimus“, – kalbėjo vicemeras.

Bendruomenės pareigūnė A. Mockevičiūtė pastebėjo, kad kartais pareigūnams apskritai nėra kur dėti smurtautojo, kur jo išvežti, nes yra buvęs atvejis, kada per šalčius asmuo gyveno ūkiniame pastate, nes jam nebuvo galima artintis prie namo, kuriame gyveno jo šeima. Diskusijos dalyviai sako dar prie šio klausimo grįšią, kai bus savivaldybėje tarpinstitucinis pasitarimas, dar labai aktualu būtų šiuo klausimu išgirsti prokurorų nuomonę.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar planuojate dalyvauti Prezidento rinkimuose?

klausimelis 05 10Diana iš Panovių:

Būtinai. Visada stengiuosi balsuoti rinkimų dieną, o ne iš anksto. Kai buvo maži vaikai, vesdavomės kartu, kad ugdytume patriotiškumą ir parodytume pavyzdį, jog balsuoti yra privaloma. Dėl kandidato esu apsisprendusi, tačiau, manau, kad antro turo reikės. Kiek sunkiau su referendumu – turėtų balsuoti 51 proc., kad jis būtų laikomas įvykusiu. 

klausimelis 05 10 2

Rimantas iš Plokščių:

Jau balsavau. Reikia balsuoti. Čia yra kiekvieno pareiga. Balsavimas turėtų būti privalomas. Tada nereikėtų verkti, kad ne tą kandidatą išrinko. Kadangi sekmadienį išvažiuosiu, ėjau balsuoti iš anksto. Apsispręsti sunku nebuvo. Rinktis tikrai yra iš ko, pretendentų turim daugiau nei Amerikoje. Vieni galvoja, ką daro, kiti – šiaip ateina, dėl vaizdo.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.