Bendruomenės negavo to, ko norėjo

savickiene jurgita vvg
Šakių krašto VVG Vietos plėtros strategijos administravimo vadovė Jurgita Savickienė (kairėje) sako, kad savivaldybės tarybos sprendimas skirti grąžintiną paramą ją nuliūdino. D. Pavalkio nuotr.


Gintarė MARTINAITIENĖ

Kaip elgtis su bendruomenių projektais, tiksliau, parama jų projektų įgyvendinimui, kalbėta ne vieno susitikimo metu. Būta nemažai įvairių svarstymų, kaip neužkertant kelio bendruomenėms pagelbėti dėl PVM dengimo. Penktadienį žodį šiuo klausimu tarė ir savivaldybės taryba – vienbalsiai nuspręsta dviem bendruomenėms skirti grąžintiną paramą.

Tiek Lekėčių, tiek Veršių bendruomenės centrų rengti projektai atitinka Šakių krašto Vietos veiklos grupės (VVG) strategiją, tik klausimas, ką bendruomenėms daryti dėl PVM, kuris traktuojamas kaip netinkamos išlaidos. Svarstymų, kaip elgtis, būta įvairių. Žodį šiuo klausimu prieš kurį laiką tarė ir Trišalė verslo taryba, pasisakiusi tik už grąžintiną paramą. Ši taryba akcentavo, kad bendruomenėms nereikėtų užkirsti kelio pritraukiant lėšas į rajoną, tačiau kartu jos turėtų įsipareigoti bei „nešti atsakomybę“.

Tarybos nariai mano taip pat, mat penktadienį vykusio savivaldybės tarybos posėdžio metu vienbalsiai nusprendė suteikti grąžintiną paramą, nors sprendimo projektas buvo parengtas ir dėl negrąžintinos, tačiau jam vienbalsiai nepritarta.

„Įsivaizduokime, kaip lengva gauti didžiulius pinigus ir kai nereikia už gautus pinigus prisiimti atsakomybės“, – mintis dėstė tarybos narys Artūras Varankevičius ir taip pat ragino bendruomenes prisiimti atsakomybę.

Meras Edgaras Pilypaitis teigė, kad bendruomenėms tai būtų ir stimulas pasitempti.

Tiesa, pačios bendruomenės prašė negrąžintinos paramos, tačiau tiek savivaldybės tarybos nariai, tiek Verslo tarybos nariai akcentavo, kad projektai skirti verslumo skatinimui ir jei parama PVM būtų dengiama savivaldybės biudžeto sąskaita, tai iškreiptų rinką. Be to, bendruomenėms rekomenduota registruotis PVM mokėtojomis, o tai leistų per trejus metus paramą susigrąžinti. Grąžintina parama (kitaip sakant, beprocentinė paskola PVM dengimui) bendruomenėms būtų suteikta per Smulkaus ir vidutinio verslo plėtros fondą, o savivaldybės taryba, tvirtindama 2020 m. rajono savivaldybės biudžetą, projektų finansavimui įsipareigojo skirti iki 5 proc. projekto vertės.

Lekėčių bendruomenės centras, įgyvendindamas projektą, planuoja įrengti mobilų plaukiojantį fontaną ir įkurti 1,5 darbo vietos bei išlaikyti ne mažiau kaip trejus metus. Projekto vertė – 76 tūkst. 419 eurų, iš jų PVM suma – daugiau kaip 13 tūkst. eurų.

Veršių bendruomenės centro planuojama veikla – kirpyklų paslaugos, kuriomis galėtų naudotis ir neįgalūs asmenys, nes įėjimas į patalpas pritaikytas ir judėjimo negalią turintiems asmenims. Patalpų šildymui bendruomenės centras ketina įsigyti kondicionierių, elektros sąnaudoms mažinti – 15,25 kW saulės elektrinė. Vaikų poilsiui ir pramogoms centras planuoja įsigyti pripučiamų batutų, cukraus vatos ir spragėsių gaminimo aparatus. Paramos lėšomis būtų įsigyjami reikalingiausi įrankiai, įranga, baldai, priemonės. Bendruomenės centras skaičiuoja, kad tai leistų sukurti dvi darbo vietas po 0,5 etato. Bendra projekto vertė 45 tūkst. 260 eurų, iš jų 7 tūkst. 855 eurus sudaro PVM mokestis.

Šakių krašto VVG Vietos plėtros strategijos administravimo vadovė Jurgita Savickienė sako, kad savivaldybės tarybos sprendimas ją nuliūdino – bendruomenės tikėjosi ne to. Ji beveik neabejoja, kad dalį lėšų, numatytų bendruomeniniam verslui, teks perkelti į privataus verslo priemonę. Be to, neoficialiomis žiniomis, kai kurios bendruomenės net svarsto paraiškas atsiimti, viena ketina įgyvendinti projektą su grąžintina parama (nors penktadienį sprendimas priimtas dėl dviejų bendruomenių centrų projektų, iš viso sulaukta keturių – red. past.). Neaišku, anot J. Savickienė, ar bendruomenės dalyvaus ir naujos strategijos rengime.

„Dėl to gali kentėti mūsų strategijos balai, įvertinimas, o su tuo tolygiai mažėti ir parama rajonui. Yra daug niuansų, kurių kol kas nenori girdėti ar nepatogu girdėti. Nežinau, kur problema, bet mes vertiname blogai“, – sakė J. Savickienė, pridūrusi, kad nors VVG daugiau dirba bendruomenėms nei verslui, ji svarsto, ar ir VVG „netaps dar viena agentūra, kuri remia privatų verslą“.

„Šiek tiek išsigimsta pati programos idėja“, – mano J. Savickienė.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar sutiktumėte prisidėti prie kelių infrastruktūros gerinimo?

klausimelis 05 17Ona iš Patamošupių:

Asfaltuotas kelias pas mus. Jau seniai paklotas. Ir remontuotas jau truputį. Tai man ir neaktualus šitas klausimas. Kita problema yra – pro mus autobusas neina. Tai turim pėsčiomis eiti du kilometrus iki Patašinės, kad iš čia nuvažiuotume į Griškabūdį, Šakius. 

klausimelis 05 17 2

Gediminas iš Žeimio k.:

Turime savo kaime ir žvyrkelio atkarpą. Tik koks šimtas metrų asfalto, per patį kaimą. Gyvenu čia nuo 1973m. Tai ir kenčiam nuolat dulkes. Žadėjo ir ūkininkai prisidėti. Manau, visi gyventojai prisidėtų kažkiek, kad tą asfaltą paklotų. Asmeniškai aš taip pat, kiek galėčiau, tiek prisidėčiau.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.