Prekiaujantiems maistu – griežtesni reikalavimai

prekyba zuvimi
Nuo karantino pradžios vykdantiems prekybą maisto produktais reikia laikytis ne tik įprastų maisto saugos reikalavimų, bet ir naudoti papildomas apsaugos priemones bei reguliuoti klientų srautus. D. Pavalkio nuotr.


Rita PLAUŠINAITYTĖ-ŠERKŠNIENĖ

Šiuo sudėtingu laikotarpiu turgavietėse ir kitose viešose vietose prekyba maisto produktais nėra draudžiama, tačiau prekeiviai turi taikyti griežtesnes nei įprastai higienos užtikrinimo priemones ir laikytis privalomųjų maisto tvarkymo ir kitų reikalavimų.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) parengė rekomendacijas prekybininkams, karantino laikotarpiu prekiaujantiems maisto produktais turgavietėse ir kitose vietose. Nors Šakiuose pagrindinė prekyvietė – Zanavykų turgus – ir buvo užrakintas prekeiviams, tačiau šeštadienį prie turgaus esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje vis tiek vyko prekyba tiek daržovėmis, tiek maisto produktais. Prekyba vyksta ir vadinamose auto parduotuvėse, kurios prekiauja rūkytais mėsos gaminiais, rūkyta žuvimi, taip pat toliau atvyksta į kaimus vadinamos „parduotuvės ant ratų“, kurios prekes gyventojams atveža kone iki namų.

VMVT Šakių skyriaus vyriausioji specialistė, maisto produktų inspektorė Kristina Paškevičienė sako, kad viskas gerai – prekyba maisto produktais vykti gali tiek turguose, tiek kitur, kur yra leidžiama, tačiau prekybininkams šiuo metu reikia laikytis itin griežtų maisto saugos reikalavimų bei saugotis patiems su specialiomis priemonėmis ir saugoti savo klientus.

„Šiuo metu prekiautojai turi užtikrinti nefasuotų maisto produktų apsaugą nuo galimos taršos, pavyzdžiui, įsirengti nuo lankytojų atitvarus, apsaugančius vartojimui paruoštus nefasuotus maisto produktus nuo galimos taršos. Jeigu apsaugos nuo taršos įrengti neįmanoma, tokiais produktais galima prekiauti tik juos iš anksto supakavus“, – aiškina inspektorė.

Anot specialistės, į šią kategoriją patenka maisto produktai, kurie prieš juos vartojant nebus plaunami, termiškai apdorojami, lupami, gliaudomi ar panašiai, o prekiaujantys termiškai apdorotais (virtais, rūkytais) ir žaliais gyvūninės kilmės produktais turi dėvėti apsaugines priemones (chalatus, pirštines, prijuostes ir pan.), o vienkartines apsaugines priemones keisti kaskart susiteršus gyvūninės kilmės medžiagomis (mėsa, riebalais, krauju ir kt.). Tačiau higienos reikalavimų prekiautojai turėjo laikytis ir anksčiau – dėvėti pirštines, chalatus, prijuostes, todėl šie reikalavimai, anot specialistės, prekybininkams nėra nauji. Svarbiausia prekybininkams šiuo metu įsisavinti, kad tie produktai, kurie nebus termiškai apdorojami prieš vartojimą (sveriami sausainiai ar kiti konditeriniai gaminiai), gali būti parduodami tik sufasuoti.

Nors, kaip teigia K. Paškevičienė, VMVT inspektoriai šiuo metu jokių planinių patikrinimų nevykdo, bet į skundus ir pranešimus reaguoja nedelsiant. Jų tarnybos specialistai yra atsakingi tik už maisto produktų saugą, o tai, ar prekiautojai laikosi nurodymų, kurie yra būtini karantino metu (ar dėvi kaukes, reguliuoja pirkėjų srautą ir kt. reikalavimai), turi užtikrinti kitos atitinkamos institucijos. Beje, lig šiol dėl maisto saugos reikalavimų nesilaikymo, skundų VMVT tarnyba rajone nėra gavusi.

Socialinių globos įstaigų vadovai skundėsi, kad prekiautojai, kurie važinėja po kaimus ir pardavinėja maisto produktus viešose vietose „parduotuvėse ant ratų“, jų įstaigų klientams kelia didžiulę grėsmę, nes į tas parduotuves eina globos namų gyventojai nusipirkti prekių, nepaisant to, kad jų maitinimu yra pasirūpinta pačioje įstaigoje. Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centro naujausiu įsakymu šiems prekiautojams yra draudžiama vykdyti prekybą arčiau kaip 500 m nuo socialinės globos įstaigų.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar sutiktumėte prisidėti prie kelių infrastruktūros gerinimo?

klausimelis 05 17Ona iš Patamošupių:

Asfaltuotas kelias pas mus. Jau seniai paklotas. Ir remontuotas jau truputį. Tai man ir neaktualus šitas klausimas. Kita problema yra – pro mus autobusas neina. Tai turim pėsčiomis eiti du kilometrus iki Patašinės, kad iš čia nuvažiuotume į Griškabūdį, Šakius. 

klausimelis 05 17 2

Gediminas iš Žeimio k.:

Turime savo kaime ir žvyrkelio atkarpą. Tik koks šimtas metrų asfalto, per patį kaimą. Gyvenu čia nuo 1973m. Tai ir kenčiam nuolat dulkes. Žadėjo ir ūkininkai prisidėti. Manau, visi gyventojai prisidėtų kažkiek, kad tą asfaltą paklotų. Asmeniškai aš taip pat, kiek galėčiau, tiek prisidėčiau.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px