Žemės ūkio reitingo lentelėje Šakių rajonas – ketvirtas

kraujelis2Spalio 24 dieną pirmą kartą visuomenei pateiktas šalies savivaldybių reitingas pagal žemės ūkio veiklos rezultatus. Tarp apžvelgtų 49 savivaldybių Šakių rajonas užima ketvirtąją vietą.

Nuotr. LŽŪBA prezidentas J. Kraujelis įsitikinęs, kad atliktas tyrimas leis veiklos dalyviams suprasti, kas kur esame.

Pirmą kartą per Lietuvos nepriklausomybės metus pamėginta reitinguoti savivaldybes pagal žemės ūkio veiklą. Reitingavimą atliko Jeronimo Kraujelio vadovaujama Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija (LŽŪBA). Atliekant šį reitingą LŽŪBA atstovai nesiekė besąlygiško objektyvumo. Manoma, jog toks surikiavimas padeda geriau suprasti, kas esame, kur esame ir būtent kodėl ten esame. Pranešama, jog nustatant savivaldybių ūkių eiliškumą, panaudotas Statistikos departamento neseniai išleistas leidinys apie visuotinio žemės ūkio surašymo rezultatus. Duomenų, charakterizuojančių tiek konkrečių ūkių, tiek apskritai rajonų ūkių veiklą, yra daug - naudojamos ir nenaudojamos žemės plotai, jos kokybė, pasėliai, augalų derlingumas, gyvulių skaičius, produktyvumas, bendroji produkcija, technikos skaičius ir jos galingumas, žemės ūkyje dirbančių žmonių skaičius, sąnaudos.
 
2010 visuotinio žemės ūkio surašymo metais žemės ūkyje dirbo 369 tūkst. darbuotojų. Tačiau perskaičiavus jų dirbtą laiką į visiško užimtumo laiką, darbuotojų susidarė tik 146,8 tūkst. Ūkininkų ir šeimos ūkiuose šis skaičius buvo 2,7, o žemės ūkio bendrovėse - 1,12. Skaičiuojant standartinę produkciją (išskyrus paukštynų), tenkančią 1 ha naudojamos žemės, intensyviausi yra Pakruojo, Kėdainių, Marijampolės, Panevėžio, Šakių, Pasvalio, Joniškio, Šiaulių rajonų savivaldybių ūkiai. Tai geriausią žemę turinčių rajonų ūkiai. Taigi rajono (savivaldybių) ūkių veiklos vertinimo lentelėje tarp 49 savivaldybių Šakių rajonas įsitvirtino ketvirtoje vietoje. Jį lenkia pirmoje vietoje esantis Pakruojo, antroje – Joniškio ir trečioje – Pasvalio rajonai. Nustatyta, kad Šakių rajone vienam darbuotojui standartinės produkcijos atitenka už 54764 Lt. Vidutinis ūkio dydis rajone – 23,4 ha ir vienam darbuotojui tenka 12,9 ha. Iš vieno ha standartinės produkcijos rajone gaunama 2 tūkst. 191 Lt. Žemdirbiškas Vilkaviškio rajonas reitingo lentelėje įsitvirtino 12 vietoje.   

Mažiausiai produkcijos iš 1 ha gaunama Zarasų, Ignalinos rajonų ūkiuose. Skirtumas tarp daugiausiai ir mažiausiai gaminančių 1 ha žemės yra didesnis nei tris kartus. Pasak J. Kraujelio, rajonų žemės ūkio veiklos vertinimas pagal šiuos du rodiklius nėra pats tiksliausias ir objektyviausias. Tačiau tai kompleksiškai atspindi ir ūkių dydį, ir žemės našumo balą, ir darbo intensyvumą. Pavyzdžiui, labai aiškiai matyti, kad kuo mažesni ūkiai, tuo viename ūkyje dirba daugiau darbuotojų.

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kas lemia žemą rajono poziciją švietimo srityje?

klausimelis 05 21Edvinas iš Šakių:

Manau, mokiniai yra per mažai motyvuoti mokytis. Aš, pavyzdžiui, baigiau aštuonias klases, buvo kitokie laikai, bet siekiau, stengiausi mokytis. Ir toliau mokiausi, baigiau technikumą. Sūnus baigė universitetą, anūkai dar maži. Kaimo vaikai mokosi ne prasčiau. Netgi labiau pasiekia aukštų pasiekimų. 

klausimelis 05 21 2

Ričardas iš Bliuviškių:

Manau, ir tėvai turėtų labiau rūpintis vaikų mokslais. Bet yra ir pačių mokinių be motyvacijos. Mačiau – stovi prie Darbo biržos du mokiniai, o ne pamokose. Savo laiku siekiau mokytis, nebuvo jokia kančia eiti į mokyklą. Baigiau devynias klases, vėliau įsidarbinau. Girdėjau – Griškabūdyje mokytojų trūksta. Netiesa, kad kaimo vaikai prasčiau mokosi, mūsų kaime vienoje šeimynoje augantys vaikai labai aukštų rezultatų yra pasiekę.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.