Ekspedicijos metu, talkinant menotyrininkei Jolantai Zabutytei, buvo aplankytos Sutkų, Ilguvos, Kriūkų, Paežerėlių, Žemosios Panemunės, Kašelių, Kretkampio, Lekėčių ir Lukšių kapinės, surinkta informacinė medžiaga apie senuosius metalinius ir medinius kryžius bei jų meistrus. Muziejaus fondai pasipildė kapinėse užfiksuotų kryžių fotonuotraukomis.
Kadangi surinkta medžiaga yra labai vertinga Zanavykų kraštui, o muziejus neturi lėšų ekspedicijai tęsti ir surinktai medžiagai publikuoti, buvo nuspręsta kreiptis į Kultūros tarybą. Jai pritarus muziejininkų idėjai, projektui „Zanavykų krašto senieji kryžiai“ buvo skirtas 4 tūkst. Eur finansavimas. Kaip informavo Zanavykų muziejaus direktorė Rima Vasaitienė, už šiuos pinigus bus organizuotas seminaras, apmokėtos Kretkampio kryžiaus kopijos gaminimo medžiagos ir darbai, ketinama įsigyti fotoaparatą ir diktofonus.
Ketina įtraukti jaunimą
Pirmajame projekto etape, kuris vyks liepos mėnesį, planuojama aplankyti Barzdų, Gelgaudiškio, Griškabūdžio, Kidulių, Kudirkos Naumiesčio, Plokščių, Sintautų ir Slavikų seniūnijose esančias kapines. Šiam darbui tikimasi pasitelkti keletą jaunų žmonių, kad padėtų muziejininkams fiksuoti rajone esančius metalinius kryžius ir medinius paminklus, išmoktų atlikti nuodugnius jų aprašymus.
R. Vasaitienės teigimu, jaunimo įtraukimas į ekspediciją padės gerinti jų užimtumą, pagilins krašto istorijos ir kultūros žinias, prisidės prie kultūros paveldo fiksavimo ir populiarinimo. Prieš ekspediciją ketinama organizuoti seminarą, kurio metu J. Zabulytė supažindins, kaip rinkti ir fiksuoti duomenis apie kryžius, pamokys, kaip sisteminti sukauptus ekspedicijos duomenis ir informaciją.
Ieško informacijos
Kretkampio kapinėse aptiktą sunykusį medinį dekoruotą koplytstulpį planuojama perkelti saugoti į muziejų, o vietoj jo pastatyti tautodailininko Andriaus Bieliuko sukurtą analogišką kopiją. Apie patį koplytstulpį muziejininkai informacijos turi labai mažai, nuotraukų, kuriose būtų visas kryžius, neišlikę. Žinoma, kad koplytstulpį Kretkampyje 1930 m. pastatė Zitiečių vienuolės, čia įkūrusios senelių prieglaudą.
Tad, kas pagamino koplytstulpį ir kokia intencija, dar neaišku. Muziejininkai prašo visuomenės pagalbos. Gal yra žmonių turinčių fotonuotraukų? Gal vyresnio amžiaus žmonės yra kažką girdėję? Kad koplytstulpio kopija būtų kuo tikslesnė – svarbi bet kokia žinia.
„Draugo“ inf.