
Iš Šakių kilusios, šiuo metu Miunchene gyvenančios Irmos Petraitytės-Lukšienės veikla sulaukė tarptautinio dėmesio: Pasaulio lietuvių bendruomenės Pilietinio atsparumo komiteto pirmininkę Vokietijoje veikianti organizacija „Women in Defense Tech“ paskelbė viena iš „Role Model“ – įkvepiančių moterų pavyzdžių. Jos veikla pastebėta dėl pastangų stiprinti pilietinį atsparumą ir telkti diasporą visuotinės gynybos srityje.
„Turėdama kultūrinės veiklos patirties ir gilų įsipareigojimą pilietiniam atsparumui, Irma Petraitytė-Lukšienė suteikia svarbią perspektyvą apie diasporos bendruomenių vaidmenį visuotinėje gynyboje“, – taip ją pristatė „Women in Defense Tech“ organizacija. Pati I. Petraitytė-Lukšienė neslėpė, kad šis įvertinimas jai didelė garbė ir kartu galimybė dar plačiau kalbėti apie Lietuvos bei Europos saugumą.
„Women in Defense Tech“ vienija gynybos technologijų startuolius, investuotojus, pramonės ir politikos atstovus, siekia spartinti inovacijas, stiprinti Europos kolektyvinį gynybinį pajėgumą bei didinti moterų lyderystės matomumą šioje srityje.
I. Petraitytės-Lukšienės didelę dalį kasdienės veiklos užima pilietinis atsparumas ir visuotinė gynyba. Paklausta, kas paskatino šį pokytį, šakietė atsako trumpai: „Rusija.“
„Ši agresyvi, imperinė valstybė ne tik vykdo brutalų karą prieš Ukrainą, bet ir kelia tiesioginę grėsmę Lietuvos bei visos Europos saugumui“, – sako ji, primindama skaudžią Lietuvos okupacijos, represijų ir tremčių patirtį bei pabrėždama, kad tokia istorija neturi pasikartoti.
Pasak jos, 2022 m. vasario 24 d., kai Rusija pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą, aiškiai parodė, kad būtina ruoštis praktiškai. Tais pačiais metais ji prisijungė prie Pasaulio lietuvių bendruomenės valdybos ir ėmėsi atsakomybės už diasporos pasirengimo visuotinei gynybai kryptį. Šakietė pabrėžia, kad užsienyje gyvenantys lietuviai gali būti reikšminga valstybės atsparumo dalimi kovojant su dezinformacija, telkiant tarptautinę paramą, krizės atveju prisidedant prie humanitarinės, logistinės pagalbos bei civilių apsaugos. Ypač šiandien, kai Lietuvoje dislokuojami Vokietijos Bundesvero kariai, saugumas, pasak jos, tampa bendru sąjungininkų, valstybės institucijų ir visuomenės reikalu.
Samanta iš Sintautų:






