Jau kitą savaitę vyksiančiame savivaldybės tarybos posėdyje bus svarstomas mokesčio už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą dydis. Pasak Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro (MAATC) direktorės Irmos Žiūkaitės, įmonė išties prastoje situacijoje ir trauktis nėra kur, juolab kad kai prieš dvejus metus buvo nustatytas naujas įkainis, jis nebuvo toks, kokio įmonė tikėjosi. Tad situaciją ir įmonę bus bandoma gelbėti dabar.
Apie tai, kad mokestis turės didėti, buvo kalbama dar 2022 m., kai buvo priimtas kompromisinis variantas, nes dvi savivaldybės (Vilkaviškio ir Kazlų Rūdos) tada nesutiko įkainio kelti tiek, kiek prašė įmonė – daugiau nei iki 3 eurų žmogui ir tuomet visos savivaldybės nustatė 2,59 euro žmogui (didėjo 48 centais). Šią savaitę Šakiuose lankėsi MAATC vadovė su komandos nariais, kurie aiškino, kiek ir kodėl mokestis turi didėti, atkreipė dėmesį, kad Marijampolės apskrities gyventojai už atliekų surinkimą ir tvarkymą moka mažiausiai šalyje.
Pasak MAATC direktorės I. Žiūkaitės, nepadidinus įmokų už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą, įmonė taptų nemoki, negalėtų vykdyti finansinių įsipareigojimų, atliekų sistemos plėtros įsipareigojimų ir pan. Jau dabar įmonės nuostolis sudaro 461 tūkst. eurų.
„Su nelabai džiugia žinia atvykome, bet įmonė tokioje situacijoje, kad ilgiau laukti jau negalime“, – sakė ji ir vardijo visą krūvą priežasčių, kas lemia, jog įmokos turi kilti.
Lyginant dvejus paskutinius metus gerokai išaugo atliekų deginimo sąnaudos (2022 m. – 695 tūkst. eurų, tai 2023 m. – beveik 948 tūkst. eurų), augo ir mišrių komunalinių atliekų surinkimo sąnaudos, taip pat žymiai didėjo ir aplinkos taršos mokestis.
„Atliekos, kurios neperdirbamos ir nesudeginamos, jos važiuoja į sąvartyną, o MAATC Aplinkos ministerijai turi mokėti taršos mokestį. Šiandien už toną šis mokestis yra 75 eurai, kai 2019 m. buvo 5 eurai už toną“, – sakė I. Žiūkaitė ir tęsė, kad ypač išaugo ir bendrovės turto draudimo sąnaudos (2022 m. – 85 tūkst. eurų, 2023 m. – 162 tūkst. eurų), vien pašto išlaidoms 2023 m. įmonė išleido apie 203 tūkst. eurų.
Prie būtinųjų sąnaudų augimo prisidėjo ir 2022 m. vidutinė metinė infliacija (didino atliekų transportavimo, technikos eksploatavimo ir kitas sąnaudas), minimalios algos kilimas, darbuotojų darbo užmokesčio indeksavimas, kiti faktoriai. 2024 m. prognozuojamas 36,3 proc. sąnaudų padidėjimas lyginant su 2022 m. Tiesa, ieškodama išeičių iš sudėtingos situacijos įmonė nusprendė atsisakyti 11 etatų, tad ne viską bando perkelti tik ant mokesčių mokėtojų pečių. Nors kolegijos posėdyje pristatymo išklausęs tarybos narys Artūras Varankevičius teigė, kad jam įmonės pastangos mažinti sąnaudas atrodo per mažai ambicingos.
Visgi gyventojams svarbiausia, tai kiek ši paslauga brangs. Kaip minėjo I. Žiūkaitė, asmeniui planuojamas 94 centų pabrangimas su PVM, tad jeigu būste gyvena du asmenys, jiems paslauga brangs 1,88 euro, jei trys – 2,81 euro, jei keturi ir daugiau – 3,28 euro mėnesiui. Kitiems objektams brangimas sudarys beveik 37 proc. Tiesa, Bernardinui Petrui Vainiui užkliuvo, kodėl mokestis religinėms bendruomenėms yra gerokai didesnis nei, pavyzdžiui, sporto paskirties pastatams, teiravosi, kiek ir kokių atliekų gali sukaupti bažnyčios...
„Vykdomas monitoringas, skaičiuojamos atliekų susikaupimo normos ir pagal tai skaičiuojamas įkainis. Čia ne MAATC sugalvojo“, – tikino MAATC direktorė.
Beje, MAATC Klientų aptarnavimo skyriaus vadovas Saulius Šimonėlis minėjo, kad daug skundų sulaukiama iš tų gyventojų, kurie objektais naudojasi sezoniškai.
„Jie nenori turėti individualių konteinerių, nes atvažiuoja savaitgaliais, nenori išstūminėti vidury savaitės. Dar turime 2 tūkst. nesuženklintų konteinerių“, – minėjo svečias.
Be to, mūsų rajone maždaug 3,5 tūkst. namų ūkių, tai yra apie 30 proc. MAATC klientų, iki šiol nepasirinkusių jokio mokėjimo už atliekų tvarkymą gavimo būdo, nes popierinės sąskaitos nesiuntinėjamos, nebent to pageidauja ir už tai susimoka pats gyventojas. Už pirmą metų ketvirtį sąskaitos jau išsiųstos, suformuotos, tad tie gyventojai, kurie sąskaitų negavo, neturėtų džiaugtis, priešingai – turėtų suskubti pasirinkti priimtiną būdą, kaip nori atsiskaityti už paslaugą, nes skola už paslaugas tik augs ir galiausiai kaltas liks gyventojas, mat MAATC klientus apie pokyčius informavęs. Sąskaitas galima gauti elektroniniu paštu, taip pat užsiregistravus e-savitarnos svetainėje, taip pat SMS pranešimu, kai, gavus mokėtojo kodą, galima sumokėti prekybos centruose, pašte, „Perlo“ terminaluose, sąskaitą galima pasiimti MAATC Klientų aptarnavimo skyriuose arba, kaip ir anksčiau, gauti taip vadinamą popierinę sąskaitą, tačiau pašto išlaidas, kurios yra kiek didesnės nei 2 eurai, turės sumokėti pats klientas. Tačiau priimtiniausią būdą, kaip minėta, turi pasirinkti gyventojas, tai galima padaryti ir paskambinus telefonu 8 800 22 002 ir pasirinkus 1, tačiau MAATC atstovai sutiko, kad kartais reikia turėti kantrybės, nes prisiskambinti ne visada pavyksta. Susitikimo metu prašyta ir seniūnų, socialinių darbuotojų pagalbos paraginant gyventojus nedelsti ir pasirinkti vieną iš siūlomų mokėjimo būdų.
Pakeisti įmokų už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą įkainiai turėtų įsigalioti nuo balandžio, ateinančią savaitę šis klausimas bus svarstomas komitetų posėdžiuose, gautas ir kitų apskrities savivaldybių pritarimas, sprendimas turėtų būti priimtas penktadienį, kovo 15 dieną.