Miškų apsuptyje įsikūrusi Kazlų Rūda siūlo užsukti į neseniai duris atvėrusią interaktyvią pažinimo erdvę – Kazlų Rūdos krašto muziejinę ekspoziciją. Joje vienas po kito verčiami kelių šimtmečių istorijos puslapiai, pasakojantys apie čia gyvenančių žmonių savitumą ir kultūrą.
Čia įgyvendinta unikali idėja, supažindinanti su miesto kilmės legenda. „Vietos mokytojai, kultūros atstovai sugalvojo netradiciniu būdu papasakoti Kazlų Rūdos atsiradimo istoriją, kaip iš Mozūrijos krašto atsikėlęs bajoras Kazla su sūnumis davė pradžią miesto vystymuisi – ėmė verstis amatais, kurių dalis išliko ir iki šių dienų, pavyzdžiui, medienos apdirbimo pramonė“, – pasakojo R. Kondratienė ir pridūrė, kad ši istorija perteikiama imituojant senovišką filmą, tik sukant rankenėlę keičiasi ne juosta, o drobė.
Muziejuje kazlųrūdiečiai sumanė ir romantika dvelkiančią tarpukario pramogą – fotografavimąsi skaitmenine kamera, integruota į originalų 1930 metų fotoaparatą. Prieš tai kviečiama pasipuošti šio laikmečio aksesuarais – karoliais, pirštinaitėmis, plaukų papuošalais. Tarpukario foto ateljė puošia to meto žmonių nuotraukos.
Muziejinėje ekspozicijoje galima žvilgtelėti į dar senesnius laikus, menančius kaip čia pražygiavo garsiojo prancūzų karvedžio Napoleono Bonaparto kariuomenė. Taip pat sužinoti apie 7-osios Pabaltijo desantinės divizijos rezervinę požeminę vadavietę, įkurtą 1975 m. netoli Višakio Rūdos.
Akį traukia ne tik kūrybingai sumanytos ekspozicijos, bet ir pats gražia mėlyna spalva nudažytas art deco stiliaus pastatas bei jo interjeras – trejus metus trukusių vidaus darbų metu dizainerių komandos dėka pritaikytos detalės – pertvaros, durys, architektūros elementai, pagaminti to meto stiliaus baldai. Pats pastatas mena pirmosios Nepriklausomybės laikus – 1918–1919 metais čia buvo įsikūrusi Kazlų Rūdos darbininkų atstovų taryba, iki 1934 m. Siaurųjų geležinkelių raštinė ir tarnautojų butai, vėliau jis priklausė Šaulių sąjungai, sovietmečiu ir po nepriklausomybės – policijai, tačiau jau dešimtmetį gražuolis statinys buvo tuščias ir apleistas.
Kazlų Rūdos savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Ina Živatkauskienė džiaugiasi, kad bendradarbiaujant su Kultūros ministerija sutvarkytas pastatas bematant tapo gyva ir besikeičiančia kultūrine erdve. „Joje įrengta svetainė, kurioje vyksta susitikimai, galima dalyvauti edukacijose, Kazlų Rūdos krašto kūrėjų darbų parodose, apžiūrėti įvairų projektų metu sukurtus dirbinius“, – vardijo ji. Vienas tokių projektų kvietė balų rūdą paversti „auksu“ – jo metu vaikai gamino papuošalus, žalvarinius medalionus papuošė ką tik išgautos rūdos gabaliukais. Antrame pastato aukšte įsikūrė Kazlų Rūdos meno mokyklos skyrius, kur vedamos keramikos, tapybos, gitaros pamokos. „Kadangi prieš tai šio savito krašto istorijai skirtos vienos, visą apimančios ekspozicijos nebuvo, mėlynojo namo duris su smalsumu praveria ne tik miesto svečiai, bet ir patys gyventojai“, – pastebi I. Živatkauskienė. O svečiams, kurie nori pagilinti čia užsimezgusią pažintį, kelionę po šį įdomų kraštą leis pratęsti stendas apie kitus lankytinus gamtos, kultūros ar istorinius objektus.
Publikacija finansuojama Europos socialinio fondo veiksmų programos prioriteto „Techninė parama, skirta informuoti apie veiksmų programą ir jai vertinti“ lėšomis.
d-0026