Kas skatina apgamų atsiradimą?

apgamai
Apgamai – visiems mums puikiai pažįstamas odos darinių tipas. Nors statistika rodo, kad beveik kiekvienas žmogus turi apie 10-40 apgamų, jie dažniausiai atsiranda jaunystėje ir brandos laikotarpiu. Dauguma apgamų nėra piktybiški, tačiau kai kurie gali skatinti sunerimti ir paraginti kreiptis pagalbos į profesionalius dermatologus. Šiame straipsnyje apžvelgsime ne tik tai, kas yra apgamai, bet ir tai, kas skatina jų atsiradimą ir kada verta, o kada nereikia nerimauti.
 
Apgamų atsiradimo priežastys

Moksline ir medicinine prasme apgamų atsiradimo priežastis yra aiški. Mūsų organizmo ląstelės nuolat gamina pigmentą (melaniną), kuris suteikia odai tą atspalvį, kuris jums atrodo natūralus. Tą pigmentą gamina ląstelės, vadinamos melanocitais. Jų darbas – paskirstyti pigmentą po visą kūną, tačiau tam tikrais atvejais pigmentas susikaupia vienoje vietoje (susidaro jo klasteris) – kuris ir tampa apgamu.
 
Įdomi pastebėta tendencija rodo tai, kad apgamai patamsėja po to, kai ilgai pabūname saulėje, paauglystėje ar moterims – nėštumo metu.

Genetikos sąryšis su apgamų atsiradimu taip pat yra ganėtinai ryškus. Šviesesnės kompleksijos (šviesių arba raudonų plaukų bei žydrų ir žalių akių) žmonės dažniau turi strazdanų ir apgamų. Nors apgamų atsiradimo suvaldyti beveik neįmanoma, tačiau tam tikros prevencinės ar jų agresyvumą mažinančios priemonės yra – tinkamas apsauginio kremo nuo saulės, naudojimas ir buvimo saulėje, ribojimas.

Ką daryti, jeigu turite nepatinkantį apgamą?

Jeigu turite apgamą, kuris jums trukdo ar nepatinka – dažniausiai jį galima saugiai pašalinti. Tam tikrais atvejais šalinimas net yra rekomenduotinas ar skatintinas, nes, jeigu labai pažeidžiamoje vietoje esantis apgamas nuolat kliudomas ir dirginamas, gali išsivystyti įvairios odos ligos.

Apgamų šalinimą gali atlikti tik kompetentingi dermatologai, kurie apžiūri pacientą ir įvertina pačio apgamo būklę. Esant melanomos rizikai arba pageidaujant pacientui, galima apgamus šalinti prevenciniais arba kosmetiniais tikslais. Dažniausiai apgamus ryžtasi šalintis žmonės, kurie jų turi ant veido arba labai pastebimų kūno vietų. Taip pat, jeigu apgamas yra labai didelis, yra itin iškilus arba nelygus ir atrodo piktybiškai.

Užs.nr.d-0089

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip saugotės nuo peršalimo?

klausimelis 01 17Vytas iš Šakių:

Kol kas esu sveikas. Nesergu jokiomis peršalimo ligomis. Jau neatsimenu, kada slogavau ar kosėjau. Kažkaip specialiai po kokiu šaltu dušu tikrai nesigrūdinu. Ir nesiskiepijau nuo gripo. Nėra poreikio. Tik vieną kartą nuo kovido skiepijausi. Česnaką valgau, manau, jis ir apsaugo nuo visokių ligų. Tenka su reikalais nemažai vaikščioti. Manau, tai ir padeda jaustis sveikai. 

klausimelis 01 17 2

Laura iš Lukšių:

Organizmą stiprinam valgydami šviežius česnakus. Juos naudojam ir gamindami maistą. Daug vaikštom, būname gryname lauke. Tiesa, iš Airijos sugrįžus gyventi į Lietuvą ir pasikeitus klimatui, užpuolė peršalimo ligos. Labai naudinga organizmui yra pagulėti druskingoje vonioje.

europos pulsas350px

 
nuoma350px 
 
 BlueYellow-baneris
 
svietimo forumas 300x600 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.