Medikai konstatavo išsekimą
Susirūpinta ir berniuku
Kai mergaitė buvo išvežta gydyti į Kauno klinikas, berniukas su mama sugrįžo į namus, nors buvo akivaizdžiai matyti, kad jis apleistas, sutrikusi vystymosi raida. Tik po gauto Kauno klinikų medikų rašto, kuriame nurodoma atkreipti dėmesį į šeimą, iš kurios atvežta išsekusi ir neprižiūrėta, nuo gimimo neįgalumą turinti mergaitė, Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai susirūpino ir nei dvejų metukų neturėjusiu berniuku. Namuose radę pagiringus tėvus ir nuolat gulintį mažylį, kuris neropoja, nevaikšto, nieko nekalba ir nereaguoja į aplinką, suprato, kad tėvai nepajėgūs rūpintis ir kitu savo vaiku. Jo globa buvo patikėta Šakių vaikų globos namų darbuotojams, kurie liko sukrėsti, kai pamatė mažylį, nepajėgiantį pajudinti nei rankyčių, nei kojyčių.
Vaikai atsigavo
Apie precedento neturinčią apleistų vaikų istoriją rašėme straipsnyje „Išsekusi mažametė – pirmasis ir pavėluotas atvejis rajone“ (2011 m. spalio 28 d.). Ir tuomet informavome, kad po rūpestingos priežiūros ir viso kūno masažų berniukas Vaikų globos namuose pradėjo atsisėsti, atsistoti ir vaikščioti, išmoko kramtyti kietą maistą, o šiandien jau bėgioja ir noriai bendrauja su kitais vaikais. Mergaitė Kauno klinikose atsigavo, pasiekė savo amžiaus svorį. Kadangi Vaikų globos namai neturi sąlygų prižiūrėti vaikus, sergančius cerebriniu paralyžiumi, dėl mergaitės globos buvo susitarta su šalia Kauno klinikų esančia Vaikų reabilitacijos ligonine „Lopšelis“.
Tėvai išgirdo nuosprendį
Šakių rajono apylinkės teismas nustatė, kad tėvai, auginę du mažamečius vaikus, piktnaudžiavo savo teisėmis ir pareigomis, nepakankamai maitindami, tinkamai neprižiūrėdami, palikdami vienus be priežiūros, nesirūpindami jų švara, neužtikrindami reikalingo gydymo, girtaudami ir nesudarydami savo vaikams sveikos ir saugios aplinkos. Patys kaltinamieji tvirtino, kad nenorėjo pakenkti savo vaikams, tačiau ir nieko nedarė, kad tokių pasekmių nebūtų, taigi sąmoningai leido joms atsirasti. Teismo sprendimu abu tėvai pripažinti kaltais ir jiems paskirtas trejų metų laisvės atėmimas, bausmės vykdymą atidedant dvejiems metams, įpareigojant per bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpį pradėti dirbti ar užsiregistruoti darbo biržoje, gydytis priklausomybės ligas bei teikti pagalbą nukentėjusiems vaikams. Nustatant neturtinės žalos dydį buvo atsižvelgta į tai, kad tiek vaikų fizinei, tiek psichinei būklei buvo padaryta didžiulė žala. Tėvai – patys artimiausi žmonės nevykdė savo prigimtinės teisės rūpintis vaikais ir užtikrinti jų saugumą. Todėl teismas neatsižvelgė į kaltinamųjų blogą finansinę padėtį (teisiamieji niekur nedirba, pajamų negauna, turto neturi) ir priteisė iš kaltinamųjų po 10 tūkst. litų abiejų vaikų neturtinės žalos atlyginimui, šias lėšas tvarkyti paskiriant vaikų globėjus. Be to, visiškai buvo patenkintas ir Valstybinės ligonių kasos ieškinys – 10 tūkst. 915 litų sveikatos priežiūros paslaugoms apmokėti.