Kiekvieną rudenį, prasidėjus mokslo metams, į gatves išrieda daugiau transporto priemonių, padaugėja pėsčiųjų. Tad šiuo metu moksleivių saugumas – ne tik pagrindinis tėvų, bet ir rajono Kelių policijos pareigūnų rūpestis.
Nuotr. Šakių rajono policijos komisariato Kelių policijos poskyrio specialistas G. Vedegys primena, jog vairuotojai rugsėjo pirmosiomis dienomis prie pėsčiųjų perėjų turėtų būti itin atidūs ir atsargūs.
Jau kelinti metai iš eilės nuo rugsėjo 1 dienos „Lietuvos draudimas“ apdraudžia tam tikras perėjas mieste dėl eismo nelaimių,- čia nukentėję moksleiviai sulauks draudikų finansinės paramos. Prasidėjus mokslo metams, Šakių rajono policijos komisariato Kelių policijos poskyrio pareigūnai sustiprina tiek prevencinį darbą, tiek eismo kontrolę rajono keliuose. Kaip sako nuolatinių saugaus eismo akcijų organizatorius rajone, Kelių policijos poskyrio specialistas Gintautas Vedegys, vairuotojai šiuo metu keliuose bei prie pėsčiųjų perėjų turėtų elgtis itin atsargiai, iš anksto pastebėti tiek pavienius mažuosius pėsčiuosius, tiek pulkelius vaikų, kurių elgesys gatvėje kartais gali būti nenuspėjamas.
Tėvai, savo vaikus vežantys automobiliu į mokyklą, turėtų nepamiršti, kad jau įsigaliojo sugriežtintos vaikų pervežimo automobiliu taisyklės. Vežant automobiliu ikimokyklinio amžiaus vaikus, turi būti naudojamos vaikų saugos kėdutės. Saugos diržai būtini tiek vairuotojui, tiek visiems keleiviams. Kelių policijos poskyrio specialistas G.Vedegys primena, kad ant priekinės automobilio keleivio sėdynės gali sėdėti vaikai nuo 12 metų, kurie yra ne mažesnio kaip 1,5 metro ūgio. Jei vaikas bus nors ir 14 metų, tačiau jo ūgis neatitiks reikalavimų, priekyje sėdėti jam negalima. Be to, vaikams pavyzdį turi rodyti ir patys tėvai, - nuolat segėti saugos diržus. Negalima leisti vaikams stovėti automobilio priekyje, viduryje tarp sėdynių - tai ypač nesaugu. Staiga stabdant automobilį, vaikas gali stipriai nukentėti, - susižaloti pavarų svirtimi ar tiesiog atsitrenkti į priekinį stiklą.
Vaikų rūbai ir kuprinės turėtų turėti kuo daugiau šviesą atspindinčių elementų, kad būtų gerai matomi kelyje tamsiu paros metu. Tėvai neturėtų bijoti savo mažamečius vaikus apvilkti ryškiaspalvėmis saugos liemenėmis,- užsienyje tai visuotinai priimtas dalykas. Nors tai ir nėra privaloma, tačiau tai būtų tikrai efektyvi priemonė, užtikrinanti vaikų saugumą keliuose. „Norėčiau pasidžiaugti ir pagirti Šakių vaikų darželio „Berželis“ darbuotojus, kurie savo auklėtinių saugumu itin rūpinasi,- vaikščiodami miesto gatvėmis vaikai visi iki vieno vilki saugos liemenes. Tokią ryškią pėsčiųjų aprangą vairuotojai pastebi jau iš tolo. Nors tai ir nėra privaloma, tokiu geru pavyzdžiu galėtų pasekti ir kiti pedagogai“,- sakė inspektorius G.Vedegys.
Pėstiesiems tamsiu paros metu būtina turėti atšvaitus,- tai jiems užtikrins saugumą kelyje. Rajono mokyklose moksleiviams nuolat dalijami atšvaitai, deja, vaikai ne visada juos naudoja.
Anot G.Vedegio, kitas labai svarbus dalykas, į ką turėtų atkreipti dėmesį tėvai, kad pradinių klasių moksleiviams būtų parinktas kuo saugesnis kelionės pėsčiomis maršrutas į mokyklą. Neretai ir patys tėvai elgiasi neatsakingai, kuomet norėdami išleisti vaiką iš automobilio, sustoja prieš pėsčiųjų perėją. Pasak inspektoriaus, tai itin pavojinga, nes vaikui išbėgus pro automobilio priekį, gali įvykti nelaimė, - sustojęs automobilis užstoja matomumą kitiems automobilių vairuotojams. Reikėtų sustoti pravažiavus pėsčiųjų perėją.
Važiuoti dviračiais keliu ar gatvėmis galima turint dviratininko pažymėjimą, - nuo dvylikos metų, be pažymėjimo - nuo keturiolikos metų. Kartu su suaugusiais keliu gali važiuoti vaikas nuo aštuonerių metų amžiaus. Visi dviratininkai nuo šių metų liepos 1 dienos besąlygiškai keliu turi važiuoti su šviesą atspindinčia saugos liemene, o dviratininkai iki 18 metų turi dėvėti ir šalmą.
Kelių policijos pareigūnai pirmąją mokslo metų savaitę ketina kuo dažniau patruliuoti miesto gatvėse, prie mokymo įstaigų ir kitose rajono kelių atkarpose.
„Draugo“ inf.