Popierinėmis snaigėmis nušvito eglutė

snaiges eglute
Nuotr. Šakietė Valentina Antanaitienė žaliaskarę papuošė savo kūrybos snaigėmis.


Ko gero, dažnas prisimename, kaip artėjant šventėms traukdavome balto popieriaus lapus ir pasiėmę žirkles karpydavome lengvas ir gražias snaiges. Apie šimtas dailiausių snaigių nutūpė ant eglutės, stovinčios Šakių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje. Jas iškarpė ir papuošė šakietė Valentina Antanaitienė.
 
Kaip ir daugelis iš mūsų, ažūrinius šalčio kūrinius – snaiges V. Antanaitienė karpyti pradėjo nuo mažens. Iš Skaistgirių kaimo (Sintautų sen.) kilusi moteris kartu su seserimis karpinių meistrėmis Elena Kudirkiene bei Genovaite Morkūniene namus išpuošdavo snaigėmis, angeliukais ir kitais karpiniais. Šis iš vaikystės atėjęs pomėgis jai tapo puikia laisvalaikio praleidimo forma.

Arti 60 metų snaiges karpanti moteris sako, kad net nesuskaičiuotų, kiek jų prikarpiusi. Daug jų išdovanojusi, bet turi ir tvarkingai dėželėje sukrautų, kurios galbūt iškarpytos prieš 20 metų – apie jų amžių išduoda gelsva popieriaus spalva. V. Antanaitienė, 45-erius metus dirbusi pedagoginį darbą, yra išpuošusi ne vieną mokyklos klasę, o paskutiniu metu Šakių vaikų lopšelyje-darželyje „Berželis“ dirbusi moteris karpyti snaiges išmokė ne tik daugybę vaikų, bet ir jų tėvelių. Artėjant Kalėdoms, jos iškarpytų snaigių prašo pažįstami. 2000 m. V. Antanaitienė papuošė snaigėmis ir Šakių Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios eglę, pačios karpytomis snaigėmis ji kasmet išpuošia ir savo namus. Moteris patikino, kad daug dovanotų snaigių iškeliavo ir į įvairiais užsienio šalis.

Pagrindinis karpytojos instrumentas – manikiūro žirklutės.

„Vieną snaigę iškirpti užtrunka apie dešimt minučių, per vieną valandą iškerpu maždaug penkias. Visuomet kerpu žirklių galiukais. Kad snaigės būtų stabilesnės jas perbraukiu lygintuvu“, – šios meno šakos paslaptimis dalinosi V. Antanaitienė ir pridūrė, kad karpo iš savo vaizduotės, o ne iš pavyzdžių.

Moteris pasakojo, kad nuo spalio mėnesio pradeda karpyti snaiges. Jos snaigės išsiskiria įvairumu, subtilumu, snaigės tik apvalios formos. Jų raštuose pastebimi rūtų šakelių, tulpių ir kiti motyvai bei varpelio, širdies formos. V. Antanaitienė pripažįsta, kad vienodais ornamentais snaigių iškirpti nepavyksta.

Šiandien V. Antanaitienė – Šakių trečiojo amžiaus universiteto Menų fakulteto studentė, ji žada snaigių karpymo pamokyti ir kitus studentus, pati pasisemti naujų žinių.

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

35-eri Nepriklausomybės metai: Ar jaučiate pažangą?

klausimelis 03 14Emilijus iš Gelgaudiškio:

Be abejo per 35-erius metus padaryta didelė pažanga daugelyje sričių. Mano vaikystėje nebuvo mobilių telefonų, interneto. Po truputį viskas keitėsi. Teko ragauti ir emigranto duonos Norvegijoje. Pastebėjau, kad šioje šalyje gyvena išsilavinę žmonės, skiriasi nuo mūsų ir žmonių intelektas. Ten tave laiko žmogum, ne taip, kaip kartais mūsų šalyje. Šiuo metu dirbu Lietuvoje. Čia ir šeima. Visgi manau, kad šiandien dar nėra visiškos žodžio laisvės. Žmonės yra suvaržyti ir viešai negali reikšti savo nuomonės. 

klausimelis 03 14 2

Gytis iš Liepalotų:

Gimiau nepriklausomoj Lietuvoj. Paskelbus nepriklausomybę, Lietuvai daug galimybių atsivėrė: keliauti, studijuoti užsienyje. Teko ir man padirbėti Norvegijoje, bet pajutau, kad noriu sugrįžti, nes čia draugai, šeima. Todėl ir norisi būti čia. Esu Tėvynės fanas. Galima perspektyvią ateitį susikurti ir Lietuvoje, o jauni žmonės išvyksta į užsienį, kad užsidirbtų pragyvenimui. Visgi Lietuvoje sunku gauti gerai apmokamą darbą, kad įsigytum būstą, galėtum gyventi atskirai nuo tėvų.

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.