Vileikių dvaras

vileikiu dvaras
Jei upės vandens čiurlenimas būtų kalba, mes sužinotume daug daugiau nei dabar žinome. Išsaugojęs savitą kilpų bei vingių grožį, pro Baisogalos ir Sidabravo miestelius, keliolika kaimų ir keletą dvarų sodybų sruvena senolis Kiršinas.

Šimtmečius be poilsio klajodamas beveik penkiasdešimt km ilgio Nevėžio intakas pasitiko marą, regėjo švedų karą, degančius kaimus. Senovėje jis žymėjo nuo Vileikių apylinkių link dabartinio Panevėžio rajono keletą kilometrų ėjusią Žemaičių kunigaikštystės ribą. Pamena Kiršinas prie jo buvusią vaitiją, per laiką žmonių iškraipytu juokingu Ančiakerznos pavadinimu. Kad ir jo paties vardas! Ankstesnais amžiais jis keistai vadintas Kirše ar Kiršu...
 
Upės pakrantėse susipina ne tik gamtos grožis, bet ir šio krašto istorijos įvykiai. Atsisveikinęs su Margių mišku, Kiršinas keliauja pro Vileikių kaimą. Kaimo laukuose upė pasuka į rytus, Vileikių dvaro link...

Išlikęs dvaras vienas įspūdingiausių mano matytų medinių statinių. Architektas, paruošęs namo projektą, veikiausiai net nepagalvojo, kiek meistrai išlies prakaito, puošdami raižiniais dviaukštę rūmų verandą. Taip, neapsirikote! Dviaukštė veranda labai retas architektūrinis variantas. Ją puošianti ornamentika primena rytietiškus motyvus.

Man pavyko sužinoti, kad XVII amžiuje dvaras priklausė Bychovų giminei. Ar ši giminė buvo pirmieji Vileikių dvaro statytojai ir valdytojai, sunku pasakyti, tačiau labai tikėtina... Bychovai jame gyveno iki XVIII amžiaus. Vėliau, jau XVIII–XIX a. dvaro valdytojais įvardinami Bartkevičiai.

1940 metais Vileikių dvaras nacionalizuojamas, dvaro savininkais tuo metu minimi Deveikiai, turėję 210 ha žemės...

Gaila, kad šis įdomaus architektūrinio sprendimo statinys istorijos apie save paliko tiek mažai. Sodyboje dar pastebimi buvusio parko fragmentai su želdiniais ir atskirais medžiais. Visų įdomiausias medinis dvaras, tiesa, šiuo metu užkonservuotas. Viduje, ačiū Dievui, išlikę kelios autentiškos krosnys, puošybos elementai... Dvaro žemėse smūgso buvusi kalvė, ūkio pastatų griuvėsiai. Gamtovaizdį puošia šalia vingriuojanti Kiršino upės vaga su senvage.

Todėl, mieli skaitytojai, keliaukite į Vileikius. Keliaudami palei Kiršiną ir grožėdamiesi upės vingiais atrasite šio nedidelio kaimo neįkainojamą istorinį perlą. O gal Kiršinas jums pakuždės dar vieną dvaro istoriją...Paskubėkite...

Jolanta Garkauskaitė

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar ne per anksti pradedame ruoštis Kalėdoms?

klausimelis 11 26Dalė iš Šakių:

Parduotuvės jau pilnos kalėdinių prekių. Galvoju, kad dar biskį per anksti. Aš dar nesvajoju, ką pirksiu. Nebent anūkams dovanų. Nors, užėjus į parduotuvę, šventiškos prekės man pakelia nuotaiką. Eglutę, manau, per anksti dar puošti. Mačiau, kad Kaunas įžiebė Kalėdų eglę. Gali dar iki švenčių ir spygliai nukristi. 

klausimelis 11 26 2

Dalė iš Šakių:

Kad prekybos centrų lentynos jau pilnos šventėms skirtų prekių, manęs tai nestebina. Abu su vyru neseniai grįžę iš Kalifornijos, o ten jau nuo rugsėjo mėnesio pradėdavo prekiauti kalėdinėmis puošmenomis, dovanomis. Manau, jau reikia žvalgytis dovanų. Dairomės dovanų ir anūkams, ir vaikams. Nors eglutes įžiebti net neprasidėjus adventui, manau, ankstoka. Vaikštom po Šakių miestą, tai tos šventinės nuotaikos kol kas nėra. Miestas dar nesipuošia.

europos pulsas350px

IDLT240726 MA2022baneriai300x600

nuoma350px 
 
 BlueYellow-baneris
 
duarto baneris
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.