Kidulių dvare atidarytos keramikos dirbtuvės

kiduliai keramikaPraėjusią savaitę Kidulių dvare vyko kūrybinės edukacinės keramikos dirbtuvės, kvietusios gilintis į koklių gamybos amato subtilybes. Nuo rugpjūčio 21 d. keramikos dirbtuvės veikia oficialiai, o projekto metu buvo restauruotas XVII a. Kidulių ir Kaimelio dvarus valdžiusio Krišpino-Kiršenšteino herbinis koklis. Istoriniame procese galėjo dalyvauti ir kūrybinių dirbtuvių dalyviai.

Nuotr. Keramikos stovykloje buvo galima susipažinti su techniniais procesais: koklių gamyba, jų dekoravimu, glazūravimu.

Vienas žymiausių archeologinių radinių Kiduliuose – dvaro krosnies koklis (1685 m.) su XVII a. Kaimelio dvarą valdžiusio Jeronimo Krišpino-Kirštenšteino herbu. Kadangi jis saugomas Lenkijos nacionaliniame muziejuje Varšuvoje, siekiant praturtinti Kidulių dvaro eksponatų bazę buvo sukurtas šio koklio analogas. Rekonstrukcija visuomenei buvo pristatyta miestelio šventės metu rugpjūčio 20 d. ir liks Kidulių dvare kuriamoje „Molio kelio“ ekspozicijoje.
 
kiduliai keramika2
Kidulių jaunimo ekologinio klubo „Šerenta“ vadovė Inga Navlickienė sako, kad „koklių atkūrimas tai tik mažos autentiškos detalės grąžinimas į paprastą dvarelį su nepaprasta praeitimi.“

Nuotr. Per penkias keramikos dirbtuvių dienas jaunimas ne tik įgijo žinių, bet ir jas pritaikė prisiliesdami prie molio, išbandydami jį, o galiausiai džiaugėsi savo kūrybos vaisias.

Projekto vadovė juokauja, kad ne ji pasirinko koklius, o kokliai pasirinko Kidulių dvarą.

kiduliai keramika3Ilgą laiką brandintą idėją ji pradėjo įgyvendinti dar 2014 m. Būtent tada prasidėjo rimta informacijos apie buvusius koklius paieška, kreipimaisi į susijusias įstaigas ir ekspertus.

„Jei ne nuoširdūs ir kompetentingi savo srities specialistai, nieko nebūtume padarę“, – džiaugiasi I. Navlickienė.

Nuotr. Projekto vadovė Inga Navlickienė (dešinėje) dėkinga visiems rėmėjams. Jiems už paramą pagamintos istorinio koklio reprodukcijos.

Padėjo, kas galėjo – Lietuvos nacionalinio muziejaus Rinkinių apskaitos ir saugojimo skyriaus vedėjas Dalius Avižinis nukreipė į Lietuvos nacionalinio muziejaus Viduramžių ir naujųjų laikų archeologijos skyrių, kurio darbuotojai nuoširdžiai prisidėjo prie paieškų. Ypač pasidarbavo Evaldas Valionis, kuris nustatė, kad projektui turėtų tikti du jų muziejuje saugomi radiniai, kurie ir tapo heraldinio Kidulių dvarą valdžiusių Krišpinų-Kiršenšteinų koklio atkūrimo pagrindu.

kiduliai keramika4Užmegzti kontaktus su Varšuvos nacionalinio muziejaus specialistais padėjo Lietuvos nacionalinio muziejaus Valdovų rūmų Edukacijų skyrius. Būtent Valdovų rūmuose būdavo siūlomos koklių gaminimo edukacijos, todėl jie ir rekomendavo jau pažįstamą, išskirtinių edukatoriaus gebėjimų turintį keramiką Vygantą Vasaitį. Kartu su patyrusiu kolega Mindaugu Rutkausku jie ne tik atkūrė senąjį koklį, bet ir vedė užsiėmimus dvare surengtoje keramikos stovykloje. Projekte dalyvaujantis jaunimas buvo supažindintas su techniniais procesais: koklių gamyba, jų dekoravimu, glazūravimu. Siekiant įkvėpti stovyklautojus darbui su istorine medžiaga buvo suorganizuota kelionė po Kidulių dvaro sodybą. Kraštotyrininkas Vincas Kriščiūnas dalinosi savo žiniomis apie buvusį dvarą.

Nuotr. Nuo gilinimosi į koklių specifiką ir jų gaminimą...

„Kartu su atvykusiais keramikais suradome daug patrauklių keramikos temų, kurios glaudžiai susijusios su Kidulių krašto istorija“, – džiaugiasi I. Navlickienė.

kiduliai keramika5Pasak ekspertų, yra kuo didžiuotis: kiduliečiai turi išlikusią plytinę, kurioje buvo degamos Kidulių ir Kaimelio dvarų plytos. Pasak projekto vadovės, jau atliekami bandymai, ar Kidulių krašte randamas molis tinka dekoratyvinių keramikos dirbinių gamybai ir degimui. Mat per penkias keramikos kūrybinių dirbtuvių dienas V. Vasaitis ir M. Rutkauskas atskleidė tiek molio paslapčių ir pritaikymo galimybių Kidulių dvare, kad idėjų užteks dar ilgam. Varančia jėga tapo ir stovyklautojų kūrybiškumas. Skatinant įgytų žinių pritaikymą nuo gilinimosi į gotikinių koklių specifiką pereita ir iki švilpynių lipdymo, ir puodynių gaminimo.

Nuotr. ...iki puodynių lipdymo.

Projekte dalyvavę profesionalūs keramikai stebėjosi mūsų krašte neišnaudotu didžiuliu kultūriniu ir istoriniu potencialu, todėl I. Navlickienė praplėtė pirminio projekto idėjas ir siekia surinkti ekspoziciją apie Kidulių krašto puodžius. Kreipdamasi į bendruomenę laukia bet kokios informacijos apie buvusius amatininkus (kreiptis tel. 860415444) ir žada, kad kiekviena pristatyta senoviška puodynė su jos atsiradimo šeimoje istorija bus pakeista į naują. Taip pat tęsiamos ambicingo keramiko, kuris svajoja kurti dvare, paieškos.

„Jaunimas atranda Kiduliuose paveldo žavesį ir mielai prisideda prie netradicinių, su paveldu susijusių veiklų“, – pastebi I. Navlickienė, prisimindama stovyklą ir tik neseniai švęstą miestelio šventę, kurioje pasirodė jau ne tik šokėjos, bet ir dvaro gyventojus įkūniję savanoriai.

Kidulių miestelio šventės metu vyko edukacinė molio programa vaikams ir jaunimui, o nuo rugpjūčio 21 d. Kidulių dvaro kūrybinė keramikos dirbtuvė yra atvira lankytojams. Taip pat bus pristatytos dvi edukacinės programos vaikams ir jaunimui, nuo rudens veiks keramikų būrelis, Kidulių veiklių moterų ratelis. Projekto organizatorė prisipažįsta nesitikėjusi tokio didelio susidomėjimo, ypač iš jaunimo, todėl labai džiaugiasi ir stengsis jų potencialą nukreipti tinkama linkme.

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šakių rajono savivaldybės Jaunimo ir nevyriausybinių organizacijų programa, tačiau neapsieita ir be rėmėjų pagalbos. Jų net 17. Už paramą rėmėjams padovanotos istorinio koklio reprodukcijos.

Monika Būblaitytė

srtfondasProjekto „Esam zanavykai“ rubriką „Kūrėjai“ tema „Kidulių dvare atidarytos keramikos dirbtuvės“ remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip vertinate mintį atstatydinti sveikatos ministrą Arūną Dulkį?

klausimelis 07 19Ona iš Šakių:

Pritariu, visiškai kvailas. Man viskas nepatinka, ką jis daro, o ypač kad prievarta varė skiepytis. Pati ligoninėse dažnai nesilankau, nors sveikatos neturiu, bet neinu – kai neinu, tai sveikesnė. Turėtų būti kažkaip kitaip viskas, bet kažin ar kas keisis. 

klausimelis 07 19 2

Eugenijus iš Keturnaujienos:

O kuo jis blogas? Man jis patinka, geras žmogus. Aišku, yra problemų sveikatos apsaugos srityje, pavyzdžiui, labai didelės eilės būna, jei šeimos daktarė išėjo atostogų – kita nepriims, reikia laukti mėnesį laiko, kad vaistus išrašytų. Bet šiaip visko, kas pas mus yra, užtenka, netenka į kitus miestus važiuoti. Grįžtant prie politikos, man atrodo, kad tiesiog reiktų leisti visiems ministrams pabaigti kadenciją ir viskas.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.