Paveldimo turto mokesčiai

Janina M. iš Šakių: „Prieš kurį laiką mirė mano artimas giminaitis, kuris testamentu paliko turto. Dėl palikimo kreipiausi į notarą, tačiau ten man pasakė, kad už paveldimą turtą turėsiu sumokėti mokesčius valstybei. Ar iš tikrųjų paveldimas turtas yra apmokestinamas, jei taip - tai kokio dydžio mokesčiai?“

Atsakymas. Iš tikrųjų, paveldimas turtas yra apmokestinamas, mokesčio dydis priklauso nuo paveldimo turto apmokestinamosios vertės, kuri  nustatoma pagal to turto vidutinę rinkos kainą, nominalią vertę arba vertę, kurią nustato turto vertintojas.

Žinotina, kad paveldimo turto turto vertė yra apskaičiuojama skirtingai, priklausomai nuo kas yra paveldima. Pavydžiui: a)  paveldint antikvarinius meno kūrinius, meno kūrinius, kilnojamąsias kultūros vertybes, šio  turto apmokestinamąją vertę apskaičiuoja ir tai patvirtinančią pažymą išduoda Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos; b) paveldint tauriuosius metalus, brangakmenius, tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminius – Lietuvos prabavimo rūmai; c) paveldint antikvarinius tauriųjų metalų ir antikvarinius brangakmenių gaminius – Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos kartu su Lietuvos prabavimo rūmais; d) paveldintį bet kokį kitokį turtą – mokesčių inspekcija.
 
Apskaičiuojant nurodyto paveldimo turto apmokestinamąją vertę aukščiau nurodytais a, b, c atvejais, šio turto vertė mažinama 30 procentų. Ši nuostata taip pat taikoma apskaičiuojant ir  užsienyje paveldimo turto apmokestinamąją vertę. Pažyma apie paveldimo turto apmokestinamąją vertę turi būti išduota ne vėliau kai per 20 darbo dienų nuo asmens prašymo pateikimo. Išduota pažyma galioja 90 kalendorinių dienų.

Mokesčių inspekcija paveldimo turto apmokestinamąją vertę apskaičiuoja remdamasi: a) Registrų centro nustatytomis nekilnojamojo turto vidutinėmis rinkos kainomis, b) Vilniaus vertybinių popierių biržos teritorinei valstybinei mokesčių inspekcijai teikiama informacija; c) turtą paveldinčio asmens pateiktomis pažymomis apie šio turto vertę; d) kitais turto vertinimą atlikusių asmenų išduotais dokumentais, įrodančiais paveldimo turto vertę.

Gyventojo paveldimo turto apmokestinamosios vertės pažyma turi būti išduota ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo dokumentų pateikimo mokesčių inspekcijai dienos . Išduota pažyma galioja 90 kalendorinių dienų.

Pats paveldimo turto mokestis apskaičiuojamas taikant šiuos tarifus: 1) jeigu paveldimo turto apmokestinamoji vertė yra ne didesnė kaip 0,5 mln. litų – 5 procentai; 2) jeigu paveldimo turto apmokestinamoji vertė viršija 0,5 mln. litų – 10 procentų. Minėtu mokesčiu neapmokestinama: 1) vienam sutuoktiniui mirus kito sutuoktinio paveldimas turtas; 2) vaikų (įvaikių), tėvų (įtėvių), globėjų (rūpintojų), globotinių (rūpintinių), senelių, vaikaičių, brolių, seserų paveldimas turtas; 3) paveldimo turto apmokestinamoji vertė, neviršijanti 10 tūkst. litų. Pastaroji nuostata aktuali paveldimo turto mokesčio mokėtojams. Ji reiškia, kad apmokestinant jų paveldimą turtą šio turto apmokestinamoji vertė būtų sumažinta nurodyta suma. Žinotina, kad savivaldybės taryba savo biudžeto lėšų sąskaita turi teisę gyventojams sumažinti paveldimo turto mokestį arba visai nuo jo atleisti.

Paveldimo turto mokestį pagal pateiktą iš teritorinės valstybinės mokesčių inspekcijos pažymą apie asmens paveldimo turto apmokestinamąją vertę apskaičiuoja notarai. Tuo atveju, kai mirusiojo asmens turtą paveldi asmenų grupė, paveldimo turto mokestis skaičiuojamas kiekvienam paveldėtojui pagal jam tenkančio turto vertės apmokestinamąją dalį.

Paveldimo turto mokestis yra sumokamas į nurodytą savivaldybės biudžetą prieš paveldėjimo teisės liudijimo išdavimą, išskyrus atvejus, kai gyventojas nuo šio mokesčio yra atleistas arba jam yra atidėtas šio mokesčio sumokėjimo terminas.

 

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar saugu miesto gatvėse?

klausimelis 12 06Deividas iš Keturnaujienos:

Automobilio nevairuoju, važinėju autobusu, po Šakius daugiausiai vaikščioju pėsčiomis. Kuomet eini per pėsčiųjų perėją, ne visada vairuotojai pristoja. Arba praeini iki pusės kelio, o automobilis pro nugarą jau lekia. Kad pilnas miestas pristatytas automobilių, man nemaišo. Jeigu stovėjimo aikštelė būtų atokiau, kaip tuomet kokiai močiutei ateiti? Mano kaime saugu, nebent reikia žiūrėti, kad koks traktorius nepervažiuotų. Tiesa, man nueiti iki autobusų stotelės per regioninį kelią nesaugu. 

klausimelis 12 06 2

Saulė iš Šakių:

Pati nevairuoju. Yra kai kurios gatvės nesaugios, pavyzdžiui, vasarą medžių šakos užstoja. Ne kartą yra buvę, kad vairuotojas manęs greičiausiai net nematė. Visur miestuose daug automobilių pristatyta. Stebiu ženklus ir dėl savo, ir dėl kitų saugumo. Ruošiantis eiti per perėją, pasitaiko, kad vairuotojas vis tiek pravažiuoja. Neseniai situaciją stebėjau, kad vaikai su dviračiais per perėją sau pravažiavo. Gal reiktų čia daugiau prevencijos?

europos pulsas350px

IDLT240726 MYLIU LIETUVA300x600 1731928024
 
uz kaledas drauge

nuoma350px 
 
 BlueYellow-baneris
 
duarto baneris
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.